Прилагането на Закона за данък върху добавена стойност (ЗДДС)

1_ИТ-00-71/02.09.2016
ЗДДС, чл. 21, ал. 2
ЗДДС, 31, т. 3
ЗДДС, чл. 114, ал. 1, т. 12
Относно: Прилагането на Закона за данък върху добавена стойност (ЗДДС)
Дружество е регистрирано в Търговския регистър с едноличен собственик на капитала чуждестранно физическо лице и извършва услуги по ремонт на кораби и малки плавателни съдове (яхти), които се намират на пристанище в друга държава членка на Европейския съюз.
Поставяте следните въпроси:
1.Как следва да се третират сделките според ЗДДС и как трябва да бъдат издадени фактурите на клиентите като се има предвид следните възможни случаи:
– услуга на клиент, който е данъчно задължено лице от страна членка на ЕС.
– услуга на клиент, който е данъчно задължено лице от трета страна.
– услуга на клиент, който не е данъчно задължено лице.
2. Какви документи следва да притежава доставчика за доказване на услугата по ремонт на плавателни съдове?
3. Какво основание за неначисляване или начисляване на ДДС следва да бъде вписано във фактурата?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
Мястото на изпълнение на доставките на услуги, свързани с кораборемонтната дейност се определя по общите правила на закона и зависи от статута, качеството и местоположението на получателя (клиента) Ви.
Съгласно чл. 21, ал. 2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Във връзка с поставените в запитването въпроси са възможни следните хипотези:
Услуга на клиент, който е данъчно задължено лице от страна членка на ЕС.
Когато получател по услугата е данъчно задължено лице от държава членка, регистрирано по ДДС, съгласно текстовете на Регламент № 282/2011, същият има статут на данъчно задължено лице. В действащите ЗДДС и ППЗДДС не са регламентирани документите, които са необходими за доказване статута на получателя, дали той е данъчно задължено лице или е данъчно незадължено лице. Такива доказателства са установени в Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност, който влиза в сила от 01.07.2011 г. Необходимо е да разполагате с потвърждение за валидността на този идентификационен номер и за свързаното с него име и адрес в съответствие с член 31 от Регламент (ЕО) № 904/2010 на Съвета от 7 октомври 2010 г. относно административното сътрудничество и борбата с измамите в областта на данъка върху добавената стойност. В случаите, когато някоя от държавите членки при VIES-валидация не потвърждават име и адрес, от получателя следва да се изисква допълнително удостоверение за регистрацията му за целите на ДДС, от което безспорно да е видно, че този ДДС номер се свързва с името на клиента. Регламентът е задължителен и се прилага пряко във всички държави членки, поради което българско дружество – доставчик на услуги следва да се съобрази с правилата, регламентирани в него.
В този случай мястото на изпълнение на услугата е там, където е установен получателят на доставката, предвид радпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС – извън територията на страната (в другата държава членка). Във фактурата, издадена по чл. 113 от ЗДДС не се посочва данък, като основание за това е „чл. 21, ал. 2 от ЗДДС”. Доставчикът следва да подаде освен справка-декларация и VIES-декларация за съответния данъчен период.
Услуга на клиент, който е данъчно задължено лице от трета страна.
Когато получател е данъчно задължено лице, установено на територията на трета страна, документите, необходими за удостоверяване на статута му като такова са определени в чл. 18, т. 3, б. „а” и б. „б” от Регламент №282/2011. Съгласно тази разпоредба, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен извън Общността, има статут на данъчнозадължено лице, ако са изпълнени следните условия:
а) доставчикът получи от получателя удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС по силата на Директива 86/560/ЕИО на Съвета от 17 ноември 1986 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите членки в областта на данъците върху оборота – правила за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на Общността;
б) когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчнозадължени лица или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчнозадължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
Съгласно нормата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение на услугата е там, където е установен получателя. Във фактурата, издадена по чл.113 от ЗДДС, не се посочва данък, като основанието за това е „чл.21, ал.2 от ЗДДС” и не следва да се подава VIES-декларация.
В горепосочените хипотези следва дасе има предвид и разпоредбата на чл. 21, ал. 3 от ЗДДС, според която когато получателятизползва услугите изключително само за лични нужди или за лични нужди на работниците и служителите си, мястото на изпълнение се определя по реда на чл. 21, ал. 1 ЗДДС, т.е. там, където доставчикът е установил независимата си икономическа дейност.
Задължение на доставчика е да се увери, че услугите са предназначени за икономическата дейност на клиента му. Както от вида на оказваната от доставчиците услуга, така и от вида на самия плавателен съд, съответно от неговото оборудване и съоръжение може да се направи извод дали получателите използват плавателните съдове за независимата си икономическа дейност или за спортни или развлекателни цели или за лични нужди. Доставчикът може да поиска от получателя декларация за предназначението на придобитата услуга когато естеството й, съответно вида, оборудването или съоръжението на плавателния съд е такова, че поражда съмнения по отношение на това дали те са за ползване за целите на стопанската дейност или не.Съгласно изискванията на закона това не е задължително, но е препоръчително с оглед интереса на доставчиците, при положение, че плавателният съд се окаже предназначен за спортни или развлекателни цели или за лични нужди, данъчното третиране на доставката би се променило. Тогава доставчикът би бил лице –платец на данъка, на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС и данъчната ставка би била 20 % на основание чл. 66 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че в горепосочените хипотези, ако тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя (чл. 21, ал. 2, изр. второ и трето от ЗДДС).
Услуга на клиент, който не е данъчно задължено лице.
Когато получател по услугата е данъчно незадължено българско или чуждестранно физическо или юридическо лице (независимо от това дали чуждестранното физическо или юридическо лице е от държава членка или от трета страна), мястото на изпълнение на доставката е там, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност на основание чл. 21, ал. 1 от ЗДДС. Данъкът е изискуем от доставчика, т.е. Вашето дружество следва да начисли данъка. За тази доставки е приложима нормата на чл. 31, т. 3 от ЗДДС (изм. – ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.), съгласно която, облагаема с нулева ставка на данъка е доставката на услуги по строителството, поддръжката, ремонта, модификацията, трансформацията, сглобяването, оборудването, съоръжаването, превоза и унищожаването на въздухоплавателни средства и плавателни съдове с изключение на тези по т. 2, буква „г“; това не се отнася за въздухоплавателни средства, с изключение на тези по т. 1, и за плавателни съдове, използвани за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.
Когато предмет на извършваните от Вашето дружество доставки са услуги отпосочените в тази разпоредба, то те са облагаеми с нулева ставка.
Нормата на чл. 27, ал. 2 от ППЗДДС указва, че за доказване на такава доставка доставчикът следва да разполага с договор с корабопритежателя за извършване на съответната услуга, в който да е видно името и/или номерът на съответното превозно средство, или друг документ, доказващ извършване на услугата (приемно-предавателен протокол, възлагателно писмо,поръчка, заявка и др.), както и с фактура за доставката.
Следва да имате предвид, че на основание чл. 114, ал. 1, т. 12 от ЗДДС в случаите, когато ставката на данъка е нулева в издадената фактура се вписва основанието за прилагането й, както и основанието за неначисляване на данък ( чл. 31, т. 3 от ЗДДС).
В случай, че доставчикът не се снабдис документите по чл. 27 от ППЗДДС ще следва да се съобрази с разпоредбите на чл. 39, ал. 1 от ППЗДДС.
Подчертаваме, че нулева ставка на данъка не се прилага за доставки на услуги по поддръжка, ремонт и модификация, трансформация, сглобяване, оборудване, съоръжаването на плавателни съдове, използвани за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.

Оценете статията

Вашият коментар