прилагане на ЗДДС

ОТНОСНО: прилагане на ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-……… свх.№ …от 23.12.2009г. е изложена следната фактическа обстановка:
Предоставена е безвъзмездна финансова помощ при условията на специална предприсъединителна програма на Европейския съюз за развитие на земеделието и селските райони в Република България, в качеството на земеделски производител за доизграждане, оборудване и обзавеждане на семеен хотел в ………… Съгласно договора, придобития актив – хотел, не може да се продава и преотстъпва на трети лица за срок от 5 години, като следва да се ползва по предназначение.
Поставени са следните въпроси:
В качеството на какво лице да се стопанисва хотела, като се има предвид, че земеделските производители не могат да извършват търговска дейност, а стопанисването на хотел е вид търговска дейност по смисъла на ТЗ. Ще се наруши ли договора, ако се регистрира ЕТ или дружество, с което да се извършва хотелиерска дейност. В случай, че се регистрира ЕТ, предвид регистрацията по ЗДДС като земеделски производител, как ще се отчитат оборотите от хотелиерската дейност – чрез ЕГН или по Булстат, който ще се издаде на ЕТ.
Предвид относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следнотостановище:
Относно въпросите, в какво качество да стопанисвате хотела и дали хотелиерската дейност изисква регистрация по Търговския закон, Национална агенция по приходите не може да изрази становище, тъй като така поставените въпроси не се отнасят до прилагането на законови норми от материалните данъчни закони и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Отговорите намират законова регламентация в ТЗ, ЗЗД и ЗПЗП /Закон за подпомагане на земеделските производители/ и др. Относно въпроса, дали ще нарушите клаузите на договора по предприсъединителна програма, същият е изцяло в обхвата на взаимоотношенията и договореностите между Вас и Агенцията /Фонда/,която осъществява програмата за развитие на земеделието и селските райони в Република България /Сапард/.
В случай, че се регистрирате като ЕТ, предвид настоящата Ви регистрация по ЗДДС като земеделски производител, следва да съобразите следното:
Съгласно параграф 1, ал.1, т.1 от ДР на ППЗДДС, “идентификационен номер“ е:
а) единен идентификационен код по търговския регистър – на вписаните в търговския регистър лица;
б) единният идентификационен код по БУЛСТАТ – на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица;
в) единният граждански номер или личният номер на чужденец – на физическите лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ;
г) служебният номер по чл. 84, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс за лицата, различни от тези по букви “а“ – “в“ и които са задължени лица по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
По смисъла на т.4, идентификационен номер за целите на ДДС по чл. 94, ал. 2 от закона на регистрираните по закона лица е идентификационният номер по т. 1, пред който е поставен знакът “BG“.
Съгласно параграф 1, ал.2от ДР на ППЗДДС, физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС за всички извършвани от тях доставки, представляващи независима икономическа дейност.
Видно от Вашето писмо, Вие имате регистрация по ЗДДС като земеделски производител и в този смисъл ДДС номерът Ви е ЕГН-то, пред което е поставен знакът “BG“.
По смисъла на параграф 1, ал.3 от ДР на ППЗДДС, когато физическо лице получи при регистрацията си идентификационен номер по ДДС, в качество различно от ЕТ и впоследствие се впише като едноличен търговец, лицето е длъжно да се пререгистрира, като за него идентификационен номер по ДДС е номерът по ал. 1, т. 1, буква “а“, съответно буква “б“, получен в качеството му на едноличен търговец, пред който е поставен знакът “BG“.
Съгласно ал.5, пререгистрациятапо ал. 3 се извършва в 14-дневен срок от вписване на съответното обстоятелство в търговския регистър чрез подаване на писмено уведомление до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. За дата на пререгистрация се счита датата на вписване на съответното обстоятелство в търговския регистър.
Предвид горните норми, в случай, че регистрирате ЕТ, е необходимо да уведомите приходната администрация за това обстоятелство, след което ще бъде променен и идентификационният номер по ДДС.
Независимо от тази промяна, следва да имате предвид, че когато физическо лице подлежи на вписване в специалния регистър по реда на ЗДДС, независимо в какво правно качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, селскостопански производител, свободна професия и т.н., за целите на облагането с ДДС данъчно задължено лице е физическото лице.
Във връзка с документирането на доставки, извършвани от физическо лице, което е вписано в търговския регистър като едноличен търговец и което е получило идентификационен номер за целите на ДДС, следва да се отбележи, че в този случай, независимо от това в какво качество физическото лице извършва доставките, представляващи независима икономическа дейност – като търговец, земеделски производител, лице, упражняващо свободна професия или само като физическо лице, то е длъжно да издава фактура по чл. 113 от ЗДДС /освен в изрично предвидените в закона случаи, когато издаването на фактурата не е задължително/ и да посочва във фактурата единствено идентификационния номер по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС, имащ за основа идентификационният код, получен във връзка с регистрацията си като едноличен търговец.

Оценете статията

Вашият коментар