Прилагане на ЗДДС.

Относно: Прилагане на ЗДДС.
В Дирекция ”ОУИ” – …. постъпи писмено запитване с вх. №…../24.11.2010 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружество закупува материали /фотополимерни плаки/ от швейцарска фирма. Швейцарската фирма не е регистрирана за целите на ДДС в друга държава членка. Плащането се извършва по банков път по сметка на швейцарската фирма. Материалите са произведени в Германия и са доставени до България от германска фирма. Поради по-голямата възраст на плаките не е издаден сертификат за произход от Европейския съюз.
Зададен е следният въпрос: Как би следвало да се третира доставката – като ВОП, внос или освободена доставка?
Поради недостатъчно изяснената фактическа обстановка, изразяваме принципно становище:
Предвид изложеното в запитването, считаме, че не е налице вътреобщностно придобиване, доколкото съгласно чл. 13, ал. 1 ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За дружеството, установено на територията на Швейцария, би могло да възникне задължение за регистрация за целите на ДДС в Германия в зависимост от законодателството на тази държава членка. Съгласно чл. 32 от Директива 2006/112/ЕС на Съвета, относно общата система на ДДС, доставката е с място на изпълнение на територията на държавата членка – мястото, където се намира стоката по време на започване на експедицията й към клиента. В случай, че швейцарското дружество е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, доставката между двете дружества следва да има режима на ВОД – ВОП.
Ако швейцарското дружество не е регистрирано за целите на ДДС в Германия за доставката не е налице хипотезата на ВОП.
В случая не е налице и внос. Внос на стоки по смисъла на чл. 16, ал. 1 – 4 от ЗДДС е:
– въвеждането на необщностни стоки на територията на страната /ал. 1/. Необщностни са стоките, за които не са заплатени мита в рамките на Общността;
– поставянето на стоки под режим свободно обращение след режим пасивно усъвършенстване /ал. 2/;
– въвеждането на общностни стоки на територията на страната от трети страни или територии, които са част от митническата територия на Общността /ал. 3/;
– всяко друго събитие, в резултат на което възниква митническо задължение /ал. 4/.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 38, ал. 1 от ЗДДС, освободени доставки са всички доставки, изрично и конкретно посочени в закона /чл. 38 –чл. 50/ като такива, а именно:
– доставка, свързана със здравеопазване;
– доставка, свързана със социални грижи и осигуряване;
– доставка, свързана с образование, спорт или физическо възпитание;
– доставка, свързана с култура;
– доставка, свързана с вероизповедания;
– доставка с нестопански характер;
– доставка, свързана със земя и сгради;
– доставка на финансови услуги;
– доставка на застрахователни услуги;
– хазарт;
– доставка на пощенски марки и пощенски услуги;
– доставка на стоки и услуги, за която не е ползван данъчен кредит.
Предвид гореизложеното и имайки предвид, че не извършвате изрично посочените в чл. 38 – чл. 50 от ЗДДС доставки, а сте получател по доставка на стока, същата не следва да се третира като освободена по реда на чл. 38 – чл. 50 от ЗДДС.
Следва да имате предвид, че органа по приходите, осъществяващ съответното производство има оперативна самостоятелност и извършва преценка относно данъчното третиране на доставката съобразно представените документи. Това е пряко отражение и на действието на принципите за обективност, самостоятелност и независимост в дейността на органите по приходите.

Оценете статията

Вашият коментар