Прилагане на ЗДДС.

Относно: Прилагане на ЗДДС.
По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – .свх. № ./07.11.2012 г., относно прилагане на ЗДДС, Ви уведомяваме за следното:
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Работите като адвокат и от 01.11.2012 г. сте регистриран по ЗДДС на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС. Към датата на регистрация по ЗДДС имате неприключили съдебни производства, по които сте процесуален представител и във връзка, с които имате сключени договори за правна защита с предмет изготвяне на жалба и процесуално представителство по делото. Тези договори са сключени преди регистрацията по ЗДДС.
Въпросите, които поставяте са:
1. Следва ли да се счита, че е налице хипотезата на чл. 25, ал. 8 от ЗДДС и в тази връзка трябва ли да се начисли ДДС и кога е момента на възникване на данъчното събитие и какъв следва да е размера на данъка:
а/ когато в договора за правна защита е договорена конкретна дата на плащане /цялостно или частично/ – предхождаща датата на регистрация по ЗДДС /01.11.2012 г./ и договорената сума или част от нея е изплатена до момента на регистрация по ЗДДС?
б/ когато в договора за правна защита е договорена конкретна дата на плащане, предхождаща датата на регистрация по ЗДДС /01.11.2012 г./ и договорираната сума не е изплатена към момента на регистрация по ЗДДС?
2. В случай, че по своята същност сключените договори за правна защита по своя характер се определят като доставки на услуги с непрекъснато или периодично изпълнение по смисъла на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС, то може ли да се приеме, че платените или подлежащи на плащане суми по договор с уговорена дата на плащане преди регистрацията по ЗДДС, представляват авансово платени суми и в тази връзка приложима ли е кумулативнои нормата на чл. 25, ал. 8 от ЗДДС или едновременното прилагане на двете законови разпоредби е недопустимо?
Предвид изложената фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
Видно от изложената в запитването фактическа обстановка, Вие предоставяте правни услуги.
Общото правило за определяне на определяне на момента на възникване на данъчното събитие се съдържа в чл. 25, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно цитираната правна норма, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Изключение от това правило се съдържа в чл. 25, ал. 4 от ЗДДС – при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.
Предвид текста на чл. 25, ал. 8 от ЗДДС, когато нерегистрирано по този закон лице получи авансово плащане по облагаема доставка и фактически извърши тази доставка след датата на регистрацията си по този закон, смята се, че полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката.
Следователно, в случай, че доставките, осъществявани от Вас имат периодичен или поетапен, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, ще се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея ще възниква на датата, на която плащането е станало дължимо съобразно условията на чл. 25, ал. 4.
При условие, че е уговорено цялостно плащане на конкретна дата и същото е получено на тази дата, преди регистрацията Ви по ЗДДС / 01.11.2012 г./, предвид текста на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата, на която плащането е станало дължимо и не би била приложима нормата на чл. 25, ал. 8 от с.з. В този случай, тъй като данъчното събитие е възникнало преди датата на регистрация, за Вас не възниква задължение за начисляване на ДДС след като се регистрирате по ЗДДС.
При определяне датата на данъчното събитие следва да имате предвид, че съгласно чл. 12, ал. 2 от ППЗДДС, ако договорената услуга е свързана с изпълнението на отделни етапи, то колкото са етапите, за които е договорено плащане, толкова и данъчни събития възникват. На датата на завършването на всеки етап от договорената услуга, възниква и данъчно събитие и данъкът става изискуем на датата на приемане на съответния етап, като тази дата се удостоверява с приемно-предавателен протокол, подписан от доставчика и получателя.
При условие, че услугата е свързана с изпълнението на определени етапи, за които е договорено плащане е необходимо да се съобразите с това, дали етапите, за които е договорено плащане са преди или след датата на регистрация по ЗДДС. За етапите, за които е договорено плащане преди датата на регистрация по ЗДДС, предвид нормата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС във връзка с чл. 12, ал. 2 от ППЗДДС, данък не следва да се дължи, тъй като данъчното събитие е възникнало преди датата на регистрация по ЗДДС. За етапите, за които е договорено плащане и същото е след датата на регистрация по ЗДДС, следва да начислите ДДС на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС.
Ако доставките, които извършвате са с периодично изпълнение, всеки период, за който сте договорили плащане, се смята за отделна доставка, като данъчното събитие възниква на датата на която плащането е станало дължимо, съгласно разпоредбата на чл. 12, ал. 3 от ППЗДДС. В този случай данъчното третиране е аналогично на горепосоченото.
При осъществяване на плащания преди възникване на данъчно събитие по реда на ал. 2 и 3 от чл. 12 ППЗДДС, следва да имате предвид правната регламентация за възникване на данъчното събитие в този случай – чл. 12, ал. 4. Аналогични са разпоредбите и в чл. 25, ал. 6 от ЗДДС, в случай, че преди да е възникнало данъчно събитие, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка.
Ако осъществяваните от Вас доставки нямат такъв характер, то на основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС и чл. 12, ал. 1 от ППЗДДС данъчното събитие ще възниква на датата, на която услугата е извършена.
При условие, че извършите доставката на услуга след датата на регистрация по ЗДДС /01.11.2012 г./, а плащането е извършено преди тази дата /когато доставката не попада в хипотезата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС/, на датата на възникване на данъчното събитие, съобразно казаното по-горе, данъкът по този закон става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли на основание чл. 25, ал. 6, т. 1 от ЗДДС във връзка с чл.25, ал. 8 от с.з.

Оценете статията

Вашият коментар