прилагане на ЗДДС и ДОПК

ДИРЕКЦИЯ „ ОБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО”- ПЛОВДИВ
ПК 4004 гр. Пловдив, ул. „ Скопие „ № 106
. №..
Дата…

ОТНОСНО: прилагане на ЗДДСи ДОПК
Във връзка сВаше писмо, постъпило в Дирекция „ Обжалване и управление на изпълнението ”- …….. с вх. № …………… са поставени следните въпроси:
1. Съгласно разпоредбите на чл. 28, ал. 2 от ДОПК, всяко лице има право да посочи пред органите по приходите електронен адрес за получаване на съобщения. Какъв е редът за прилагане на тази разпоредба? С какъв документ лицето посочва електронен адрес за получаване на съобщения?
При връчване чрез прилагане към досие, на основание чл. 32, ал. 5 от ДОПК, заедно с поставяне на съобщението органът по приходите изпраща и писмо с обратна разписка, както и електронно съобщение, в случай че лицето е посочило електронен адрес. Как и къде органът по приходите следва да провери за посочен от лицето електронен адрес.
2. С ДВ бр. 6 от 23.01.2009г. е извършена промяна в Наредба № 1 от 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър. Съгласно тази промяна, в заявлението, което лицата подават в Търговския регистър за подлежащите на вписване обстоятелства в поле № 5 „ Седалище и адрес на управление ” може да се посочи адрес за кореспонденция с НАП. В текстовете на чл. 28 от ДОПК не е извършена промяна по отношение адреса за кореспонденция. На кой адрес следва да се извърши връчването, когато адресът на управление, вписан в Търговския регистър се различава от адреса за кореспонденция, което лицето е вписало в заявлението?
3.Може ли да се подава заявление за регистрация по ЗДДС чрез лицензиран пощенски оператор? С каква дата да бъде заведено? Ако от датата на подаване до датата на получаване в НАП са изминали повече от 7 дни, от кога започва да тече срока за проверката по чл. 101, ал. 5 от ЗДДС?
4. Къде следва да се регистрира клон на чуждестранно лице- в регистър БУЛСТАТ или в Търговския регистър като се имат предвид разпоредбите на чл. 3, ал. 1, т. 5 и т. 8 от Закона за регистър БУЛСТАТ и разпоредбите на Закона за Търговския регистър? Възможно ли е чуждестранно лице и клон на същото лице да получават различни ЕИК и да се третират като различни данъчни субекти? Съгласно чл. 133 от ЗДДС, регистрацията по ЗДДС се извършва чрез акредитиран представител, с изключение на клоновете на чуждестранни лица, които се регистрират по общия ред. Как следва да се процедира ако първо се регистрира по ЗДДС клон на чуждестранното лице- по общия ред и след това се подаде заявление за регистрация по ЗДДС на чуждестранното лице- майка?
5. ФЛ е изпълнител по договор за управление и контрол и се осигурява на максималния размер на осигурителния доход. През 2006г. сключва договор за извършване на консултантски услуги с дружество- местно лице. За извършваните консултантски услуги може ли да се счита, че лицето упражнява свободна професия като се има предвид, че лицето няма регистрация в регистър БУЛСТАТ. При определяне на облагаемия оборот за регистрация по ЗДДС и проверката дали лицето е спазило срока за подаване на заявление за задължителна регистрация, следва ли да се вземат предвид получените суми по консултантския договор за периода от 01.01.2007г. до 19.12.2007г. във връзка с Тълкувателно решение № 3 от 06.06.2008г. на ВАС за лицата, упражняващи свободна професия?
Предвид фактическата обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по така поставените от Васвъпроси изразяваме следното становище:
1. Съгласно разпоредбите на чл.28, ал.2 от ДОПК – „ Всяко лицеима право да посочипред орган по приходитеелектронен адрес за получаване на съобщения.”
Какъв е реда за прилаганена тази разпоредба от ДОПК? С какъв документ лицето посочваелектронен адрес за получаване на съобщения ?
При връчване чрез прилагане към досие, на основание чл.32, ал.5 от ДОПК„Заедно с поставяне на съобщението органът по приходите изпращаи писмо с обратна разписка, както и електронно съобщение, в случай че лицето е посочило електронен адрес.”
Как и къде органът по приходите следва да проверизапосочен от лицето електронен адрес?
По отношение на поставените в точка 1въпроси .
С писмо изх.№24-00-482/ 24.02.2006г. Изпълнителния Директор на НАП на основание чл.10, ал.1, т.1 от ЗНАП, с цел уеднаквяване действията на органите по приходите е допълнил процедурите / инструкциите / ОК-1 „ Вписване на данни в регистъра на НАП ”. Със същото указание детайлноса разгледани правилата по отношение на наличие или липса на информация за задължените лица в това числот.3 и т.4 от същият раздел. Бихме обърнали внимание на точка 4.3, съгласно която:”Всички задължени лица, съгласно чл.28, ал.2 ат ДОПК имат право / могат / да посочатпред орган по приходитеелектронен адресза получаване на съобщения. Уведомяването е в свободна форма. Същото следва да е подадено в компетентната териториална дирекция.”
С последващописмо Изх. № 91-00-321/ 08.11.2007г. наИД на НАП на основание чл.10, ал.1, т.4 от ЗНАП е издал подробно указание по отношение на адрес на кореспонденция, връчване на съобщения, способи за връчване, удостоверяване на връчването, връчване към прилагане към досие, връчване по реда на чл.143и от ДОПК и връчване по реда на регламент № 1798/ 2003г. на Съвета на Европа. Съгласно т.5 от раздел І. Адрес за кореспонденция,е записано:”…всяко лице има право да посочипред органите по приходите електронен адресза получаване на съобщения. Това по смисъла на ДОПК също представлява адрес за кореспонденция, но същият няма физическа определености на него могат да се изпращатсамо електронни съобщения”. В раздел ІІІ. способи за връчване, е обърнато внимание на обстоятелството, че органът по приходите разполага соперативна самостоятелност и с оглед особеностите на конкретния случай… ревизираното лице следва да бъде потърсено и на други известни на администрациятаактуални към момента на връчването адреси, освен адреса на кореспонденция, като примерно са изброени алтернативни възможности в това число и регистри. Обърнато е внимание на обстоятелството, че „ съобщенията могат да се връчватчрез изпращанепо телефакс или електронно съобщение при използване на универсален електронен подпис на органа по приходите”.
Нормативнаправна уредбасе съдържа в разпоредбите начл.80 ал.1 и сл.от ДОПК, съгласно която,НАП създава и поддържа регистър и база данни за задължените лица. В чл.81, ал.1, т.4 е регламентирано, че регистрите съдържат данни относно адреситепо чл.8 и чл.28 от ДОПК. В разпоредбата на чл.82 от ДОПК е посочено, че регистрацията се извършва чрез служебно вписване на даннив регистъра, като данните по чл.81, ал.1 от ДОПК за лицата, вписани в търговския регистър и за лицата, вписани в регистър БУЛСТАТ, се вписват служебно от съответната компетентна териториална дирекция въз основа на данните от търговския регистър, съответно от регистър БУЛСТАТ.
Налице е и съдебна практика по част от поставените от Вас въпроси и по конкретно Решение №11779 от 27.11.2007г. по адм. дело №5692/ 2007г., І отд. наВАС на РБ.
Друга алтернативна възможност с огледпринципа на оперативнатасамостоятелност, органът попроходите,може да извърши, чрезфактическасправкав подадените декларации.
Например:В годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2008г., образец 2001, в част І – Данни за данъчно задълженото лице, на ред 6 за контакте посочен в 6.3.Е – mail адрес.
2 . С ДВ бр.6 от 23 януари 2009г. е извършена промянав Наредба №1 от 14 февруари2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър. Съгласно тази промяна в заявлението, коетолицата подават в търговския регистърза подлежащитена вписване обстоятелствав поле №5 ”седалище и адрес на управление„ може да се посочиадрес за кореспонденция с Националната агенция за приходите. В текстовете на чл.28 от ДОПК не е извършена промяна по отношение адреса за кореспонденция.
На кой адрес следва да се извърши връчването, когато адресът на управление вписан в търговския регистър се различава от адреса за кореспонденция което лицето е вписало в заявлението?
По отношение на поставения в точка 2въпрос.
Сразпоредбата начл.3, ал.2 отНаредба №1 от 14 февруари2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър е прокламирано, четърговски регистър е публичен, и че всеки има право на свободен и безплатен достъп до него и до електронния образ на документите, въз основа на които са извършенивписванията, заличаваниятаи обявяванията, както и до електронния образ на фирмените дела. Принципът за публичност се отнася и до заявленията и електронния образ на приложените към тях документи.
Вписванията се извършват въз основа на заявление по образец, който е различен в зависимост от статута на правния субект. Заявлението съдържа полета, обединени в групи. В образеца на заявлението са отбелязани тези полета от заявлението, коитозадължително трябва да се попълнят от заявителя. Останалите полета от заявлението могат да останат празни и не сe попълват при не заявяване на обстоятелства или не представяне на актовете, за които са предвидени.
Съгласно раздел ІІ. Заявление за вписване на обстоятелства относно едноличен търговец, в чл.9т.3 е посочено поле с №5 ”Седалище и адрес на управление”, в което се посочват държавата, населеното място, пощенският код, областта, общината, районът, жилищният комплекс, улицата, номерът на сградата, номерът на входа , номерът на етажа и номера на апартаментаили офиса, в който се помещавауправлението на дейността на търговеца; по желаниеможе да се посочат телефон, факс, адрес на електронна поща ,интернет страницаи адрес за кореспонденция с Националната агенция за приходите на територията на страната с населено място, пощенски код, областта,общината, района, жилищния комплекс,улицата, номера на сградата, номера на входа, номера на етажа и номера на апартамента или офис.
Видно от процесните заявления в група”Основни обстоятелства”, точка 5 са посочени условно нареченидве под -групиобстоятелства:
1.Седалище и адрес на управление, кактои необходимият им брой полета ;
2.Адрес за кореспонденция с НАП на територията на страната. Попълва се, ако се различава от адреса на управление, също с необходимия брой полета.
При положение, че заявителя не попълни обстоятелствата от втората група полета, седалището и адреса на управление не се променя. Меродавен в случая по смисъла начл.28, ал.1, т.1 от ДОПК, адресът на кореспонденциязаедноличните търговци еадресът на управление.
При положение, че заявителя попълни обстоятелствата от втората група полета, седалището и адреса на управление, също не се променят, поради което, съгласно чл.28, ал.1 т.1 от ДОПК, адресът за кореспонденция отново е адресът на управление, които не е променен.
В чл.28, ал.1, т.2. от ДОПК, адресът за кореспонденция е адресът на управление – за местните юридически лица, регистрираните търговски представителства, и клонове на чуждестранни лица, освен ако в регистър БУЛСТАТ, не е вписан друг адрес за кореспонденция, съответно в търговския регистър не е вписан друг адрес на управление.
При положение, че заявителятв търговския регистърне е вписалв полетатадруг адрес на управление, отново адресът на управление си остава адрес за кореспонденция по смисъла на чл.28 от ДОПК.
Следователно изводадо който се достига е,чепопълванетона полетата за адрес на кореспонденция с НАП, без да се променятполетата ”седалище и адрес на управление”в заявление по образец , съгласноНаредба №1/ 14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, следва да сетълкува и прилагакатоправноирелевантни по смисъла на ДОПК. Съображенията в тази насока са, че вчл.28, ал.1, т.2от ДОПК, законодателят е посочил,че адресът на кореспонденцияе адресът на управление за лицата изброенив разпоредбата, освен ако в търговския регистър не е вписан друг адрес на управление, за разлика от регистър БУЛСТАТ, където е посочено – не е вписан друг адрес за кореспонденция !
По отношение на поставения в т. 3 въпрос
Регистрацията по ЗДДС е неразделна част от регистрацията по ДОПК. Чл. 101 от ЗДДС регламентира процедурата по регистрация. Същата започва , когато лицето, което е длъжно или има право да се регистрира, подаде в компетентната териториална дирекция на НАП заявление за регистрация по образец, утвърден в ППЗДДС.
Заявлението, съгласно чл. 101, ал. 2 от ЗДДС може да се подаде лично ; от лице с представителна власт по закон или съгласно учредителен договор ; от акредитиран представител по чл. 135 от ЗДДС ; от лице, което е изрично упълномощено за това с нотариално заверено пълномощно. В ал. 5 на същата разпоредба е предвиденавъзможност заявлението да се подаде и по електронен път по реда на ДОПК.
В ЗДДС или в ППЗДДС друг начин или способ за подаване на заявлението за регистрация не е изрично уреден, т. е. ясно се изключва възможността да се подаде заявление за регистрация по ЗДДС например по факс или по пощата.
В ДОПК /разпоредбите на чл. 88-97, уреждащи административното обслужване / изрично е регламентирана възможността някои декларации, документи или данни да се подават по пощата. В тези случаи те се изпращат чрез лицензиран по“

Оценете статията

Вашият коментар