Прилагане на ЗКПО

ОТНОСНО: Прилагане на ЗКПО

В Дирекция ОДОП постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …… 26.01.2018 г., в което описвате следната фактическа обстановка:
Сдружение с нестопанска цел притежава касов апарат. Издава фискални бонове при плащане за посещение на музей. Посочено е, че приходите, които постъпват са за издръжка на музей и осъществяване целите на сдружението.
Зададен е следният въпрос:
Следва ли сдружението да подава годишна данъчна декларация за облагане с корпоративен данък по реда на чл. 92 от ЗКПО?
Във връзка със зададения въпрос изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) юридическите лица с нестопанска цел определят свободно средствата за постигане на техните цели. Тези лица се създават за да извършват нестопанска дейност, но предвид разпоредбата на чл. 3, ал. 3 от ЗЮЛНЦ същите могат да извършват допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната им дейност, като използват приходите за постигане на определените в устава или учредителния акт цели.
Предвид горното, макар и да не са търговци по своя статут, каквито са например търговските дружества, юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) са данъчно задължени на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 1, т. 2 от ЗКПО в случаите, когато извършват сделки по чл. 1 от Търговския закон (ТЗ), както и когато отдават под наем движимо и недвижимо имущество.
Изброяването на сделките в чл. 1, ал. 1 от ТЗ е неизчерпателно, особено по отношение на услугите, визирани в т. 13 на същата разпоредба. Без да абсолютизира изискването да се извършва дейност в разновидностите, посочени в цитираната правна норма, ТЗ отказва качеството на търговец единствено в строго определени случаи (чл. 2 от ТЗ) и то по отношение на физическите лица. В резултат на това, за да се определи една дейност, осъществявана от ЮЛНЦ, като търговска/стопанска, тя следва да отговаря на следните критерии:
1. дейността да се извършва по занятие, да е източник на постоянен, регулярен доход и дейността да се осъществява с цел печалба /не е необходимо печалбата фактически да е реализирана/ или дейността да се осъществява в частен интерес на юридическото лице;
2. цените на предоставените услуги или стоки да се формират на пазарен принцип.
Изключение от облагане е предвидено, когато при получаването на приходите едновременно са налице следните условия:
1. приходите се реализират в резултат на действия от страна на ЮЛНЦ, които то е задължено да извърши по силата на нормативен акт и
2. цената е определена в нормативен акт или в нормативен акт е заложено ограничение на цената до размера на извършените разходи.
От изложеното в запитването единствено става ясно, че сдружението събира приходи от вход за музей, които се отчитат чрез касов апарат. С оглед на посоченото до тук, по-скоро може да се направи извод, че сдружението извършва сделки по реда на чл. 1 от ТЗ и реализира приходи от тях. Следователно, когато ЮЛНЦ извършва вид търговска дейност, отчита приходи по смисъла на § 1, т. 30 от допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството (ЗСч), следва да подаде годишна данъчна декларация по реда на чл. 92 от ЗКПО за 2017 г. в срок до 31.03.2018 г.
Годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2017 г., считано от 01.01.2018 г. се подава по електронен път. Подаването на декларацията може да се извърши чрез електронния портал на Националната агенция по приходите (НАП) или чрез официалните електронни адреси на ТД/офиси на НАП, подписана с квалифициран електронен подпис (КЕП).
Изразеното мнение е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар