Прилагане на ЗКПО

ОТНОСНО: Прилагане на ЗКПО

В Дирекция ОДОП постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …. 07.02.2018 г., в което описвате следната фактическа обстановка:
Читалище отдава под наем земеделска земя, от която получава рента.
Зададен е следният въпрос:
Следва ли приходите от отдадена под наем земеделска земя да се облагат с корпоративен данък и необходимо ли е да се подава годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО?
Във връзка със зададения въпрос изразявам следното принципно становище:
Учредяването, управлението, дейността, имуществото, финансирането, издръжката и прекратяването на народните читалища са уредени със Закона за народните читалища (ЗНЧ). Народните читалища са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи (чл. 2, ал. 1 от ЗНЧ). Съгласно чл. 2, ал. 2 от ЗНЧ читалищата са юридически лица с нестопанска цел.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗНЧ регламентира основните дейности, извършвани от читалищата, чрез които тези лица постигат целта, за която са създадени, посочена в ал. 1 на чл. 3 от този закон. Така, съгласно чл. З, ал. 2, т. 6, освен основните дейности, посочени в чл. 3, ал. 2, т. 1-5, читалищата могат да извършват и допълнителни дейности, подпомагащи изпълнението на основните им функции.
Източниците, от които читалищата набират своите средства, са регламентирани с чл. 21 от ЗНЧ и това са:
1. членски внос;
2. културно-просветна дейност;
3. субсидия от държавния и общинските бюджети;
4. наеми от движимо и недвижимо имущество;
5. дарения и завещания;
6. други приходи.
Регламентирането на основните дейности, както и на основните източници на приходи, със специален закон (ЗНЧ) не означава, че за целите на данъчното облагане приходите от същите следва да се считат като приходи от нестопанска дейност. Приходите от членски внос, получените субсидии от държавния и общинските бюджети, както и получените дарения и завещания не са обект на облагане по смисъла на ЗКПО.
Основен момент по отношение определянето на народните читалища като данъчно задължени лица за облагане с корпоративен данък по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) е извършването на сделки по чл.1 от Търговския закон (ТЗ) и отдаването под наем на движимо и недвижимо имущество. Ако читалищата извършват тези дейности, същите са данъчно задължени лица за облагане с корпоративен данък на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 1, т. 2 от ЗКПО .
В този смисъл, резултатите от отдаването под наем на движимо и недвижимо имущество подлежат на облагане с корпоративен данък по реда на част втора от ЗКПО.
При формиране на данъчния финансов резултат следва да се има предвид разпоредбата на чл. 30 от ЗКПО, която регламентира признаването за данъчни цели на част от неразпределяемите разходи на юридически лица с нестопанска цел. Терминът „неразпределяеми разходи“ е дефиниран с § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби на ЗКПО.
На основание чл. 92, ал. 1-3 от закона данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък, подават годишна данъчна декларация по образец за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък. Годишната данъчна декларация се подава в срок до 31 март на следващата година в териториалната дирекция на Националната агенция по приходите (НАП) по регистрация на данъчно задълженото лице. С годишната данъчна декларация се подава и годишния отчет за дейността.
Годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2017 г., считано от 01.01.2018 година, се подава по електронен път. Подаването на декларацията може да се извърши чрез електронния портал на НАП или чрез официалните електронни адреси на ТД/офиси на НАП, подписана с квалифициран електронен подпис (КЕП).

Оценете статията

Вашият коментар