Прилагане на ЗКПО и ЗДДС

ОТНОСНО: Прилагане на ЗКПО и ЗДДС

В Дирекция ОДОП …. постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …… от 23.11.2017 г.
В запитването е посочено, че през 2017 г. е вписано българско юридическо лице с чуждестранен капитал. Същото е регистрирано по реда на ЗДДС. Предметът на дейност е извършване на консултантски и софтуерни услуги.
В дружеството все още няма назначен персонал и не генерира приходи от дейността. Има назначен управител по договор за управление и контрол. За покриване на текущите разходи /възнаграждение на управител, разходи по набиране на персонал и други/ собственика на капитала финансира текущата дейност със средства чрез ежемесечни преводи по банковата сметка на дружеството.

Поставени са следните въпроси:
1. Как следва да се документира и отчита финансирането, съобразно изискванията на ЗДДС и ЗКПО?
2. Следва ли дружеството да издава документ и какъв да бъде той, въз основа на който да се извършват плащанията на чуждестранното дружество-собственик?В отговор на поставените от Вас въпроси, изразявам следното становище:

По прилагането на ЗКПО:

В Закона за корпоративното подоходно облагане с нормата на чл. 10 са регламентирани правилата за документалната обоснованост и признаване на счетоводните разходи за данъчни цели. В закона няма правила за документиране на разчетни взаимоотношения или отчитане на финансиране и/или приходи. За целите на ЗКПО е важно да бъде определен правилно счетоводният финансов резултат. Съгласно § 1, т. 16 от допълнителните разпоредби на ЗКПО „счетоводен финансов резултат“ е печалбата (загубата) по отчета за приходите и разходите (отчета за доходите) за определен период преди начисляването на разходите за данъци от печалбата. Формирането на счетоводния финансов резултат и документирането му се извършва при спазване на изискванията на Закона за счетоводството /ЗСч/ и приложимите счетоводни стандарти. Националната агенция за приходите /НАП/ не притежава компетентност да изразява становища по прилагане на счетоводното законодателство, поради което при необходимост и преценка от Ваша страна може да отправите запитване до Дирекция „Данъчна политика“ към Министерство на финансите.
Следвайки общите изисквания за документиране на стопанските операции дружеството следва да се съобрази с изискванията на раздел II. „Текущо счетоводно отчитане, счетоводни документи, счетоводна информация и счетоводни системи“ от ЗСч. В счетоводния закон не са посочени наименованията на първичните счетоводни документи, които следва да съставят предприятията, но е определено, че следва да осъществяват текущото счетоводно отчитане на основата на документална обоснованост на стопанските операции и факти при спазване изискванията за съставянето на документи по този закон. Задължителното съдържание на първичните счетоводни документи е посочено в чл. 6 от ЗСч. Конкретното наименование на първичните счетоводни документи и организацията на документооборота е в зависимост от възникналите правоотношения между предприятието и неговите собственици, клиенти, доставчици и други лица, с които има отношения. Счетоводната политика на дружеството следва да урежда реда и начина за организация на отчетността му, така стопанските операции да са отразени правилното и вярно, а финансовият отчет да отразява достоверно ефектите от операциите, други събития и условия в съответствие с определенията и критериите за признаване на активи, пасиви, приходи и разходи, заложени в приложимите счетоводни стандарти.
На основата на изложеното по-горе НАП не може да посочи конкретно наименование и съдържание на документите, с които дружеството следва да уреди отношенията си със собственика на капитала /чуждестранно юридическо лице/. Определянето на конкретния вид и наименования на документите е нужно да стане на основание на взети решения, подписани договори, споразумения и други документи, които уреждат въпросите, свързани с взаимоотношенията им.

По прилагането на ЗДДС:
При извършена проверка в информационния масив на ТД на НАП ….. се установи, че към настоящия момент представляваното от Вас юридическо лице, за което е отправено горецитираното запитване е в неприключило производство по прихващане и възстановяване на деклариран данък върху добавената стойност за възстановяване, съгласно Резолюция за извършване на проверка по прихващане или възстановяване № …./ 13.11.2017 година, поради което и на основание чл. 4 от ДОПК, органите по приходите следва да осъществяват производствата самостоятелно, като при изпълнение на правомощията си те са независими и действат само въз основа на закона. Ето защо, до приключване на съответното производство, компетентни да отговорят на поставените от Вас въпроси, са органите по приходите, участващи в същото.

Оценете статията

Вашият коментар