Прилагане на ЗМДТ.

ОТНОСНО: Прилагане на ЗМДТ.
Във връзка с подаденото от Вас запитване с вх.№ …………12.2008 г. в Дирекция „ОУИ” – Пловдив изразяваме принципно становище:
В компетентност на органите по приходите на НАП, по-конкретно на изпълнителния директор на НАП, е възложено издаването на методически указания по прилагането на закона /чл. 4, ал. 6 ЗМДТ/, т.е. тълкуването на понятия в ЗМДТ не са от компетентността на НАП.
В § 1, т. 7 от ДР на ЗМДТ е дадена легално определение на понятието „битови отпадъци”. “Битови отпадъци“ са тези, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, дворните места, в административните, социалните и други обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъците от търговските обекти, занаятчийските дейности, предприятията, обектите за отдих и забавление, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите.
Следва да имате предвид, че такса за битови отпадъци се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно /чл. 62 от ЗМДТ/.
За имоти, намиращи се извън районите, в които общината е организирала събиране и извозване на битови отпадъци, се събира такса за ползване на депо битови отпадъци и/или за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване.
Границите на районите и видът на предлаганите услуги в съответния район се определят със заповед на кмета на общината /чл. 63, ал. 2 ЗМДТ/.
Предвид гореизложеното за дворните места, вкл. на незастроените се плаща такса за битови отпадъци при условие, че същите попадат в границите и районите на предлаганите услуги по чл. 62 от ЗМДТ.

Оценете статията

Вашият коментар