прилагане разпоредбата на чл. 169, ал. 3а от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)

Изх. № 07-00-33
Дата:18.10.2017 год.
ДОПК, чл. 169, ал. 3а;
ДОПК, чл. 171;
ДОПК, чл. 173.
ОТНОСНО: прилагане разпоредбата на чл. 169, ал. 3а от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)
С Ваше писмо, заведено в Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 07-00-33/29.09.2017 г., сте изложили следната фактическа обстановка:
Задължено лице има задължения за местни данъци и такси за данъчни периоди от 2005 г. до 2016 г., включително. За данъчните периоди от 2005 г. и 2006 г. е изтекъл срокът по чл. 171, ал. 2 от ДОПК, а за периодите от 2007 г. до 2011 г. е изтекъл срокът по чл. 171, ал. 1 от ДОПК. По отношение на данъчни периоди от 2012 г. до 2016 г. срещу лицето има издаден акт за установяване на задължения или ревизионен акт. През 2017 г. лицето е платило сумата, определена в акта за установяване на публичните задължения, като в платежния документ е посочило като основание за плащане акта за установяване на задължението. Лицето не е направило възражение за изтекла давност за нито един от данъчните периоди.
Във връзка с изложеното поставяте следните въпроси:
1.В каква последователност следва да бъдат погасени публичните общински вземания на задълженото лице?
2.Има ли различен правен режим при издаден акт за установяване на задължения или ревизионен акт?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
С оглед смисловата обвързаност на поставените въпроси, изразеното становище разглежда общо двата въпроса.
Съгласно разпоредбата на чл. 169, ал. 3а от ДОПК, редът на погасяване на общинските публични вземания се поставя в зависимост главно от реда на възникването им, като се започва от най-старото вземане от съответния вид. Под „съответен вид“ се имат предвид отделните видове задължения по чл. 1, ал. 1 и чл. 6, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Лицето може да избере кой вид задължение по ЗМДТ да погаси, например – данък върху недвижимите имоти, данък върху превозните средства, такса за битови отпадъци или друго задължение, но не и кое конкретно задължение (за кой период) от съответния вид.
Публичните задължения за местни данъци и такси възникват по силата на материалния закон – ЗМДТ, в сроковете за внасяне, определени в същия закон, а не с издаването на акта за установяването им. В разпоредбата на ал. 3а на чл. 169 от ДОПК законът не прави разграничение по отношение на начина на установяване на отделните видове задължения, установявани от общините. В конкретния случай за поредността на погасяване на задълженията на лицето към общината, не е от значение дали част от тях са установени с акт за установяване на задължения или ревизионен акт. Съгласно цитираната разпоредба, лицето няма възможност да избира определени задължения от съответния вид, които да погаси преди останалите от същия вид. В този смисъл не може да посочи за погасяване задълженията, установени с акт за установяване на задължения/ревизионен акт, ако има непогасени задължения от същия вид с по-ранна дата на възникване.
В посочения в запитването Ви пример по отношение на вземанията, за които е изтекъл срокът по чл. 171, ал. 2 от ДОПК, ще се приложи чл. 173, ал. 2 от същия кодекс.
За задълженията за периода от 2007 г. до 2011 г., за които не е направено възражение за изтекла давност и за задълженията за периода 2012 г. до 2016 г., които са установени с акт за установяване на задължения/ревизионен акт ще се приложи редът за погасяване, установен в чл. 169, ал. 3а от ДОПК, тоест с внесената от лицето сума ще се погасят всички задължения на лицето от съответния вид (от 2007 г. до 2016 г.), за които не е изтекъл абсолютният давностен срок или не е направено възражение за изтекла погасителна давност, по реда на тяхното възникване.
ЗАМ.

Оценете статията

Вашият коментар