Изх. № М-94-Д-1535
Дата: 09.12.2020 г.
НЕВДПОВ, чл. 1, ал. 1;
НЕВДПОВ, чл. 1, ал. 2;
НЕВДПОВ, чл. 2, ал. 2;
КСО, чл. 4, ал. 1;
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7;
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 8;
КСО, чл. 6, ал. 2, т. 3;
КСО, чл. 6, ал. 3;
КСО, чл. 6, ал. 5;
КСО, чл. 6, ал. 6;
КСО, чл. 6, ал. 14;
КСО, чл. 6, ал. 12;
КТ, чл. 155 – 157;
КТ, чл. 159;
КТ, чл. 161;
КТ, чл. 162;
КТ, чл. 166;
КТ, чл. 168 – 170;
КТ, чл. 292 – чл. 300;
КТ, чл. 319.
ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ)
Във Ваше писмо, получено в Централно управление на Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) по електронната поща и заведено с вх. №М-94-Д-1535/ 02.12.2020 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Фирма, работеща в сектор енергетика, е взела решение да поръча подаръчни ваучери в размер на 150 лева за сметка на социалните разходи, които ще бъдат дадени на всички работници и служители. Посочвате, че ваучерите ще бъдат раздадени като помощ във връзка със ситуацията с коронавируса в България.
С оглед разпоредбата на чл. 2, ал. 2 от НЕВДПОВ задавате следния въпрос:
Има ли основание за неначисляване на задължителни осигурителни вноски съгласно чл. 2, ал. 2 от НЕВДПОВ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите, относимата към тях нормативна уредба и компетентностт на НАП изразявам следното становище:
Съгласно чл. 6, ал. 14 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) елементите на възнаграждението, както и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, се определят с акт на Министерския съвет по предложение на Националния осигурителен институт. Този акт е НЕВДПОВ.
На основание чл. 6, ал. 2, изречение първо от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност. Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 от КСО се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 отсъщия кодекс, а за лицата, за които не е определен минимален осигурителен доход – минималната месечна работна заплата за страната и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. (чл. 6, ал. 3 от КСО).
В същия смисъл е и текстът на чл. 1, ал. 1 и 2 от НЕВДПОВ, съгласно който осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1 от КСО (вкл. работещи по трудови правоотношения) се изчисляват и внасят върху получените, начислените и неизплатени или неначислени възнаграждения и други доходи от трудова дейност. Осигурителните вноски за лицата, работещи по трудови правоотношения, се внасят върху получените, начислените и неизплатени трудови възнаграждения или неначислените възнаграждения, включително възнагражденията за отпуските по чл. 155 – 157, 159, 161, 162, 166, 168 – 170 и 319 от Кодекса на труда (КТ), но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.
За целите на осигуряването, за да бъдат разглеждани като социални разходи, средствата за социално-битовото и културното обслужване на работниците и служителите (СБКО) следва да бъдат предоставени по реда на чл. 293 и чл. 294 от КТ. Социално-битовото и културното обслужване на работниците и служителите е регламентирано в чл. 292 – чл. 300 от КТ. В ал. 1 на чл. 293 е посочено, че начинът на използуването на средствата за СБКО се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите. Тези средства не могат да се изземват и използват за други цели (ал. 2). Средствата за СБКО могат да се изразходват от работодателите, самостоятелно или съвместно с други органи и организации, в направленията по чл. 294 от КТ. Социалните придобивки, които работодателите предоставят на работниците и служителите по реда на посочените разпоредби могат да се получават пряко от лицата в пари или в натура, както и косвено – за издръжка на столове, търговски обекти, бази за отдих и др.
В хипотезата, в която предоставените от дружеството подаръчни ваучери са за сметка на социалните разходи следва да имате предвид чл. 6, ал. 12 от КСО, съгласно който върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично пряко на лицата по чл. 4, ал. 1 в пари или в натура, се внасят осигурителни вноски, определени съответно по реда на чл. 6, ал. 3, 5, 6 и 7 от кодекса. Аналогичен е текстът на чл. 2, ал. 1 от НЕВДПОВ, съгласно който осигурителни вноски се изчисляват и се внасят върху стойността на средствата и сумите, изплатени или начислени и неизплатени за сметка на социални разходи пряко, постоянно или периодично на лицата по чл. 4, ал. 1 от КСО в пари или в натура.
В случай, че предоставените подаръчни ваучери не са за сметка на социалните разходи, същите са част от осигурителния доход на лицата, тъй като се считат за доход от трудова дейност и върху тях се дължат осигурителни вноски съгласно чл. 6, ал. 2 и ал. 3 от КСО.
С разпоредбата на чл. 2 ал. 2 от НЕВДПОВ изчерпателно се изброяват сумите, при които не се дължат осигурителни вноски, включително и еднократни помощи в пари или в натура, изплатени на работниците и служителите за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или при други случайно настъпили събития. Видно от текста на разпоредбата законодателят има предвид въпросните еднократни помощи да се изплащат само на конкретни лица в определените хипотези за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или други случайно настъпили събития за лицето. Следвайки тази логика осигурителни вноски няма да се дължат, когато сумите се изплащат от работодателя само на засегнатите от ситуацията с коронавируса в България работници и служители примерно за лекарства, при продължително боледуване или при смърт на член от семейството.
Не е налице нормативно основание върху подаръчни ваучери в размер на 150 лева, дадени на всички лица, да не се дължат осигурителни вноски.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/МИЛЕНА КРЪСТАНОВА/
Съгласно заповед №ЗЦУ-1707 от 23.11.2020 г.
на изпълнителния директор на НАП