прилагане разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО) иЗакона за здравното осигуряване (ЗЗО).

Изх. № 53-00-418
16.05.2013 г.
КСО
Чл. 4
ЗЗО
Чл. 40, ал. 1
Вдирекция„Обжалване и данъчно-осигурителнапрактика” …..е постъпило Вашеписменозапитванеприето свх. № 53-00-418 от 15.04.2013 г.,относно прилаганеразпоредбитенаКодексазасоциалноосигуряване (КСО) и Законазаздравнотоосигуряване(ЗЗО).
В запитванетое изложенаследнатафактическаобстановка:
Засчетоводнотообслужванена дружеството сограниченаотговорност сфирма…..ООД,считаноот01.01.2013г.енаетнагражданскидоговорсчетоводител- пенсионерзаосигурителенстаж ивъзраст,койтоежемесечноизвършваточноопределенаработа-завежданесчетоводствотонадружеството,отчитаненаСДпоДДС,изготвянеипредставяненасчетоводниотчетиидр. Месечнотовъзнаграждениеналицето,намаленосразходитезадейносттае подминималнатаработназаплатазастранатаизамесецянуари2013г.несамуудържаниздравноосигурителнивноски.
Въввръзкасвъзникналияказусепоставенследния въпрос:
Приопределяненадължимитевноскизаздравноосигуряваненалицепенсионер, работещ погражданскидоговор, чийто месечновъзнаграждениееподминималнатаработназаплатазастраната,следвалидасевзематпредвидвъзнаграждениятаотпредходнитемесеци?
Предвидизложенатафактическаобстановка,поставениявъпросиотносиматакъмтях нормативнауредба, изразявамследнотостановище:
Кръгътназадължителноосигурените лицавНационалнатаздравноосигурителнакаса(НЗОК)ерегламентиран вчл. 33,ал. 1отЗЗО.
Наоснованиечл. 40, ал. 1, т. 3, буква„а” отЗЗО,лицатаработещибезтрудовоправоотношениеподлежат на осигуряване в случай,ченесеосигуряватпореданачл. 40, ал. 1, т. 1, 2, и 2а отсъщиязакониполучаватвъзнаграждение, равноили по-голямоотминималнатаработназаплатазастраната.
Доколкотовзапитванетонеепосочено друго,счетоводителят работибезтрудовоправоотношение(гражданскидоговор)сединвъзложителиполучавамесечновъзнаграждениеподминималнатаработназаплатазастраната следнамаляванетомус разходитезадейността,следователнонеподлежинаосигуряванепореданачл. 40, ал. 1, т. 3,буква„а”отЗЗО.
ВЗЗОивКСОнямарегламент,съгласнокойтоизплатенитевъзнагражденияот предходнимесециналицатаработещибезтрудовиправоотношенияподоговорсединвъзложителдасенатрупватидасевзематпредвидприопределянеразмераназдравноосигурителнитеисоциалноосигурителнитевноски.
Аковрамкитенаедини същи месец,лицетоскоетоесключенгражданскидоговор,получававъзнагражденияпогражданскидоговор/ииотдруг/и възложител/и,тотогававъзнагражденията,следприспаданенаразходитезадейносттаследвадасенатрупатидасесъпоставят сминималнатаработнатазаплатазастраната,с целдасепрецениприложималиехипотезатаначл. 40, ал. 1, т. 3, буква„а” отЗЗО.
Съгласночл. 4отНаредбаза елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски,когато лицето работи по допълнителен, по втори трудов договор, по договор по чл. 114 от Кодекса на труда или без трудово правоотношение, то декларира пред осигурителите дохода, върху който се дължат осигурителни вноски по всеки от договорите. Съгласнопосоченатаразпоредба, следвада се изискаотлицетодадекларираежемесечнопред……ООДразмеранаосигурителнитесидоходи,получаваниотдругиработодатели/възложители/ осигурители.
ВконтекстананаправенотоотВасзапитванеенеобходимодасеимапредвидиследното:
Съгласночл. 2, ал.1отКодексанатруда(КТ),отношенията при предоставянето на работнасиласе уреждат само като трудови правоотношения.
Вконкретнияслучай,ежемесечнотоизвършваненаопределенвидработа – „завежданесчетоводствотонадружеството,отчитаненаДДС,изготвянеипредставяненасчетоводниотчетиидр.”,еоснованиедасепредположи,чеотношениятамеждунаетиясчетоводителидружествотосограниченаотговорностсфирма… ООД,можедасеквалифицираткатотрудови.Втозислучай,независимо,челицетоепенсионер осигуряването, следва да се извършипо реданачл. 4, ал. 1,
т. 1/ чл.4, ал. 2отКСОичл. 40, ал. 1, т. 1отЗЗО.
В заключение следва да се отбележи, че упражняването на трудова дейност на лицатапо чл. 4 от КСО се установяваза всеки конкретен случай в хода на административно производство по реда на ДОПК. В тазивръзка, органите по приходите осъществяват производствата самостоятелно, като при изпълнение на правомощията си, определени в чл. 12, ал. 1 от ДОПК те са независими идействат само въз основа на закона.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате наразпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар