прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-00-411/ 25.06.2012 г.
ЗДДС, чл.3, ал.1
ППЗДДС, чл.54, ал.2
чл.12, ал.1
чл.21, ал.1 и ал.2
чл.42, ал.1
чл.86, ал.3
чл.96, ал.1
чл.97а, ал.1 и ал.2
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-411/15.05.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
ЕТ … представлява женски народен хор … на територията на страната и страни членки на ЕС. ЕТ не е регистриран по ЗДДС.
Юридическите лица и организациите, които ползват услугите наЕТ … заплащат определени суми, които постъпват по банкова сметка на ЕТ. След приспадане на разходите се изплащат хонорари на изпълнителите, които са сключили граждански договори с ЕТ ….
Към запитването са приложени извадка от регистър на столична програма „Култура”, удостоверение № …/05.02.1998 г. и удостоверение № …/29.07.2008 г. от Министерство на културата за регистрацията на ЕТ … като културна организация.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Следва ли ЕТ … да се регистрира по реда на чл.96 от ЗДДС предвид извършваната от ЕТ дейност като културна организация?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В писменото запитване не е уточнен какъв е характерът на отношенията между ЕТ … като физическо лице, извършващо търговска дейност по смисъла на Търговския закон (ТЗ) и хора … – като артистична група по смисъла на чл.79 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).
Настоящото становище е изготвено при допускането, че ЕТ … сключва договорите за изпълнение от свое име и за своя сметка и съответно наема изпълнителите в хора въз основа на граждански договор.
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Легална дефиниция на понятието „независима икономическа дейност” е дадена в чл.3, ал.2 от Закона – „Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него”.
В тази връзка, ЕТ … се явява данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС.
По отношение на извършваната от ЕТ дейност, следва да се има предвид и хипотезата на чл.96, ал.1 от ЗДДС. В нея е регламентирано, че всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000,00 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. А облагаемият оборот, съгласно чл.96, ал.2 от ЗДДС, е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС;
Освободена доставка, по смисъла на чл.42 от ЗДДС, е:
1. продажбата на билети от културни организации и институти по Закона за закрила и развитие на културата за:
а) циркови, музикални и музикално-сценични спектакли и концерти, с изключение на билетите за барове, вариетета и еротични спектакли;
б) музеи, художествени галерии, библиотеки и театри;
в) зоологически и ботанически градини;
г) архитектурни, исторически, археологически, етнографски и музейни резервати и комплекси;
2. дейността на Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция, за която получават плащане от републиканския бюджет.
В запитването е посочено,че приходите на ЕТ „… се формират от плащания на организации, които наемат женски народен хор … за изпълнения, а не от продажба на билети, поради което тези доставки не попадат в обхвата на чл.42 от ЗДДС. Същите следва да се третират като облагаеми доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона.
По отношение на мястото на изпълнение на извършваните услуги от ЕТ следва да се има предвид следното:
Разпоредбата на чл.21, ал.1 и 2 от ЗДДС регламентира, че общото правило за определяне на мястото на доставка на услуга се определя спрямо статута на получателя на услугата – дали е данъчно незадължено или данъчно задължено лице.
Съгласно чл.21, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател е данъчно незадължено лице, е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
В случай, че получателят на услугите е данъчно задължено лице, то следва да бъде приложена разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. В нея е регламентирано, че Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че ЕТ представлява хорът по време на представления, които се провеждат както на територията на страната, така и на територията на държави – членки на ЕС. В тази връзка следва да имате предвид следните хипотези:
– При извършването на услуги на българско дружество, налице ще е хипотезата на чл.54, ал.2 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС). Съгласно тази разпоредба при доставка на услуга по чл.21, ал.1 и 2 от закона, когато получателят и доставчикът са установени на територията на страната, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по закона лице, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
В тази връзка, извършваните доставки са с място на изпълнение на територията на страната. Същите са облагаеми съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС и те формират облагаем оборот за регистрация по чл.96, ал.2 от ЗДДС.
– В случай, че ЕТ предоставя услуги на получател – данъчно незадължено лице, установено в държава членка на ЕС, то приложение ще намери разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗДДС. Извършваните услуги от ЕТ ще са с място на изпълнение на територията на страната и те също ще се включат в оборота за регистрация.
– При извършването на услуги към юридическо лице, установено в държава членка на ЕС, приложение ще намери разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. Доставките, които са с място на изпълнение извън територията на страната, не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона. В този случай, съгласно разпоредбата на чл.86, ал.3 от ЗДДС, не се начислява данък при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
Доставките, които с място на изпълнение извън територията на страната, не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона. Същите не участват при формиране на облагаем оборот за целите на задължителна регистрация по чл.96 от ЗДДС.
Във връзка с регистрацията по ЗДДС, следва да имате предвид и чл.97а, ал.1 от ЗДДС, съгласно който на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6 от ЗДДС, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал. 2.
По ал.2 от същата разпоредба, на регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл.3, ал. 1, 5 и 6 от ЗДДС, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
Тъй като ЕТ … извършва и услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение в друга държава членка на ЕС, то за ЕТ възниква задължение за регистрация по реда на чл.97а, ал.2 от закона.
Следва да имате в предвид, че в тези случаи става въпрос за данъчно задължени лица, които нямат регистрация по ЗДДС на друго основание. Когато за лица, регистрирани на основание чл.97а от закона, възникнат основания за задължителна регистрация по чл.96 и чл.99 или за регистрация по избор по чл.100, ал.1 и 3, те трябва да се регистрират по реда и сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор (чл.97а, ал.5 от ЗДДС).
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар