прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ при получаване на приходи от дейността на дружеството по разплащателна сметка

3_1190/19.04.2011г.
ЗДДС, чл.118, ал.1;
ЗДДС, § 56 от ПЗР
Наредба № Н-18 /2006г. на МФ, чл. 3, ал.1;
Наредба № Н-18 /2006г. на МФ, чл. 25, ал.1, т.1;
Наредба № Н-18 /2006г. на МФ, § 59, ал. 1 от ПЗР;
Наредба № Н-18 /2006г. на МФ, § 59, ал. 2 от ПЗР;
Относно: прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18от 13.12.2006 г. на МФ при получаване на приходи от дейността на дружеството по разплащателна сметка
Според изложеното в запитването дружеството притежава фискално устройство, което няма дистанционнна връзка с НАП и предстои да бъде спряно. Дейността на дружеството е свързана със счетоводно обслужване на фирми и изготвяне на лицензирани оценки, като плащанията се осъществяват само по разплащателна сметка.
Във връзка с товасе поставя въпроса може ли след като се преустанови дейност с ЕКАФП поради изтичане на срока за осъществяване на дистанционна връзка с НАП, дружеството да не закупува ново фискално устройство?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства/обн. ДВ бр.106 от 27 декември 2006г., посл. изм. ДВ бр.49 от 29 юни 2010г./ и Закон за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006г., посл. изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г./ изразяваме следното становище:
На основание чл.118, ал.1 от ЗДДС всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), независимо дали е поискан друг данъчен документ.
В разпоредбата на чл. 3, ал.1 от Наредба № Н-18 /13 декември 2006 г. на МФ е указано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва по банков път или чрез наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
За целите на Наредба № Н-18 / 2006 г. на МФ се прилага §1, т.41 от ДР на ЗДДС, където е дефинирано понятието “търговски обект“. По смисъла на тази правна норма “търговски обект“ е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо, че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
В чл. 25, ал.1, т.1 от същата наредба е предвидено, че независимо от документирането с първичен счетоводен документ, задължително се издава фискална касова бележка на лицата по чл. 3, ал. 1 – за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането е по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод почл. 3, ал. 1.
Изискването ФУ задължително да има техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с НАП е заложено в разпоредбата на чл. 118, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно § 56 от ПЗР на ЗДДС в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон министърът на финансите привежда Наредба № Н-18/2006 г. в съответствие с изискването за установяване на дистанционна връзка на ФУ сНАП. Целта на изменението е да се осигури възможност за автоматично предаване на данни за дневните отчети на всяко ФУ към НАП. Във връзка с това наредбата беше изменена с ДВ бр.49 от 29 юни 2010г.
Съгласно § 59, ал. 1 от ПЗР на Наредбата са определени различни срокове за осъществяване на дистанционна връзка за три отделни групи лица:
1. лицата, задължени да използват ЕСФП – в срок до 31 декември 2010 г.;
2. регистрираните по ЗДДС лица, непопадащи в т.1– в срок до 30 септември 2011 г.;
3. всички други лица, непопадащи в т. 1 или 2 – в срок до 31 март 2012 г.
До закупуване и въвеждане в експлоатация на ФУ, отговарящо на изискванията за дистанционна връзка задължените лица използват ФУ от модели, одобрени преди изменението на наредбата като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти. Това обаче може да става до изтичането на посочените по-горе срокове за съответното лице (§ 59, ал. 2 от ПЗР на Наредбата).
Предвид гореизложената нормативна уредба при положение, че плащанията от клиентите се извършват по банков път, чрез наличен паричен превод или чрез пощенски паричен превод не е задължително да сеиздава фискална касова бележка от фискално устройство, отговарящо на изискванията на наредбата.

Оценете статията

Вашият коментар