прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ

3_2735/29.08.2012 г.
ЗДДСчл.118
Наредба Н-18чл.3
Наредба Н-18чл.2, ал.2
Наредба Н-18чл.3, ал.5
Относно: прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18от 13.12.2006 г. на МФ
Според изложеното в запитването, лицето е регистриран земеделски производител. Предстои му закупуване на млекомат за продажба на сурово краве мляко от собствената му ферма, съгласно изискванията на Наредба №26 от 14.10.2010 г. за специфичните изисквания за директна доставка на малки количества суровини и храни от животински произход. Млекоматът ще бъде поставен в самостоятелно помещение, в което няма да се продават други стоки и клиентите ще имат пряк достъп до него, но в същото време ще има лице, което ще контролира работата на машината. В тази връзка се поставя въпроса какъв вид фискално устройство ще е необходимо за отчитане на продажбите – касов апарат или някакво специално вградено в машината устройство?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ,бр.99 от 16.12.2011г.) и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба
№ Н-18/2006 г. на МФ, обн. ДВ бр.106 от 27 декември 2006г., посл. изм. ДВ бр.54/17.07. 2012г.) изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 01.01.2007 г., задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.В допълнение, фискалните устройства задължително имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите.
По смисъла на § 1, т. 41 от ДР на ЗДДС „търговски обект” е всяко място, помещение или съоръжение /например: маси, сергии и други подобни /на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо, че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели /например: офис, жилище или други подобни/, да е част от притежаван недвижим имот/ например: гараж, мазе, стая или други подобни /или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на Министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Съгласно чл.3 от Наредба № Н-18/2006 г.на МФ, всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Основното предназначение на фискалните устройства е регистрация и отчитане оборотите от извършваните продажби на стоки и услуги в търговските обекти на задълженото лице.
В общия случай Наредба № Н-18/2006г. на МФ свързва момента на издаването на фискална касова бележка с този на плащането. Съгласно чл. 25, ал.3 от Наредба № Н-18/2006г., фискална касова бележка в случаите по ал. 1 се издава при извършване на плащането. Лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаването на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
Млекоматът е устройство, което много наподобява кафе машина, през която след пускане на монета потребителят получава кафе. По същия начин чрез пускане на монета през млекомата потребителят получава от устройството прясно мляко.
В §1 от допълнителните разпоредби към Наредба № Н-18/2006г. на МФ с ДВ бр.54/17.07.2012 г. е създадена точка 10, с която се уточнява, че „автомат на самообслужване” е всяко устройство – електронно, електрическо и/или механично, позволяващо на потребителя да получи от автомата срещу заплащане на принципа на самообслужване стоки и/или услуги, включително и услуги с развлекателен характер.
За целите на Наредбата в чл.2, ал.2, считано от 17.07.2012 г. е създадена нова т.4, която въвежда ново понятие за фискално устройство – фискално устройство, вградено в автомат на самообслужване /ФУВАС/. Съгласно чл.3, ал.5 от Наредба № Н-18/2006г продажбата на услуги с развлекателен характер и продажбата на стоки, извършвани чрез автомати на самообслужване, се регистрират и отчитат от ФУВАС, като се допуска фискална касова бележка да не се издава на хартиен носител. При продажба по чл.3, ал.5 от Наредбата фискалната касова бележка се визуализира на контролния дисплей на ФУВАС /чл.25, ал.3/.
С §20 от ПЗР на Наредбата е фиксиран и срокът, в който лицата по чл.3, ал.5, извършващи продажби чрез автомати на самообслужване, привеждат дейността си в съответствие с изискванията и същият е до 31 октомври на 2012 г.
Видно от гореизложеното и предвид посочената нормативна уредба, при закупуване и въвеждане в експлоатация на млекомат следва приходите от продажбата на сурово мляко да бъдат регистрирани от фискално устройство, вградено в автомата за самообслужване.

Оценете статията

Вашият коментар