прилагане разпоредбите на чл.46 от закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.

2_ 282/28.02.2014г.
ЗКПО – чл.46, ал.1, т.1;
ЗКПО – чл.46, ал.3, т.1
ТЗ – чл.231.
ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на чл.46 от закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/.
През м.август 2008 година Общото събрание на акционерите в …………… АД е взело решение за разпределяне на дивидент. Протоколиран е срок за изплащането им–през следващите 5 /пет/ години. С оглед големият брой на акционерите, дружеството е открило особена сметка в търговска банка, от която да се извършва изплащането на сумите на правоимащите акционери. През годините, дружеството регулярно е захранвало тази сметка със средства от резерва, формиран за изплащане на дивиденти.
Спазвайки разпоредбите на ЗКПО, дружеството е начислило и внесло еднократния данък върху дивидентите, изискуем по реда на чл.194 от закона.
През месец август 2013 година изтича определеният съгласно решението на общото събрание на акционерите срок за изплащане на дивидентите. Решение за спиране на изплащането няма и банката продължава да извършва изплащане на дължимите суми и след този срок.
Във връзка с изложеното сте поставили следните въпроси:
1. Как следва да бъде третирано за данъчни цели задължението за дивиденти през 2013 година с оглед разпоредбата на чл.46,ал.1, т.1 от ЗКПО, данъчният финансов резултат да се увеличи със сумата на задълженията при погасяване на тези задължения по давност, но не повече от 5 /пет/ години от момента, в който задължението е станало изискуемо.
2. Свързано ли е изискването на чл.46 от ЗКПО с обстоятелството дали дружеството ще прекрати изплащането на дивидентите и счетоводното третиране на задължението.
3. Следва ли да се вземе под внимание обстоятелството, че тези задължения са с произход нетна /обложена/ печалба от 2007 година и същите са били обложени и с еднократен данък при източника при данъчното третиране на тяхното отписване.
Съобразно изложената в запитването фактическа обстановка и действащата към момента нормативна уредба, изразяваме следното принципо становище:
С разпоредбата на чл.46 от ЗКПО/ред.2013г./ се регламентира особен ред за данъчно третиране на задълженията. Съгласно изискването на ал.1, т.1 от тази разпоредба, при определяне на данъчния финансов резултат счетоводният финансов резултат се увеличава със сумата на задълженията на данъчно задълженото лице в годината, в която задълженията са погасени по давност, но не повече от 5 години от момента, в който задължението е станало изискуемо.
Видно от текста, тази норма игнорира момента на възникване на задължението, а изисква данъчно преобразуване не по-късно от 5 години от момента на настъпване на изискуемостта. Съгласно чл.231, ал.2 от ТЗ: “Решенията на общото събрание влизат в сила незабавно, освен ако действието им не бъде отложено.“
Съобразно изложените факти и обстоятелства, изискуемостта за подлежащите на изплащане дивидентите е настъпила на датата на решението на общото събрание на акционерите /м.08.2008г/, а 5-годишния давностен срок е изтекъл през м.08.2013г. Няма законово изискване за отписване на задълженията при настъпване на така наречената данъчната давност.
Независимо от горното, през м.08.2013 година за …………. АД е настъпило обстоятелството, определено в чл.46, ал.1, т.1 от ЗКПО и е налице изискване за преобразуване на счетоводния финансов резултат на дружеството за 2013 година със сумата на непогасените задължения.
В случай, че през следващите години дружеството продължи да изплаща и погасява задълженията за дивидент към правоимащите акционери, е приложима разпоредбата на чл.46, ал.3, т.1 от ЗКПО – намаляване на счетоводния финансов резултат с размера на погасеното задължение.
При настъпила промяна във фактическата обстановка, напр. ново решение на Общото събрание на акционерите, имате възможност да отправите запитване, в което да изложите новите факти и обстоятелства и свързаните с тях въпроси.

Оценете статията

Вашият коментар