прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 20-00-118 от
28.06.2012 г.
чл. 96 от ЗДДС
чл. 3, ал. 5, т. 1 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” .е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-118/27.03.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Музей Х е сключил на 15.05.2012 г. с Агенция „Пътна инфраструктура” договор за спасителни археологически проучвания на стойност 337 181.00 лв. (триста тридесет и седем хиляди сто осемдесет и един лева), по смисъла на чл. 161, ал. 1 от Закона за културното наследство (ЗКН) и чл. 20 от Наредба № Н-00-0001 от 14.02.2011 г. за извършване на теренни археологически проучвания.
Към настоящия момент Х е второстепенен разпоредител с бюджетни средства към Община У и се разпорежда с делегиран бюджет.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Следва ли музеят да се регистрира задължително по ЗДДС при изпълнение на посочения договор?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
На задължителна рагистрация по реда на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000. 00 лв. (петдесет хиляди лева)или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец. Данъчно задължено лице, по смисъла на чл 3, ал. 1 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно чл. 96, ал. 2, т. 1 от ЗДДС облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка. В чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е регламентирано, че облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид изложеното, за да се отговори на въпроса дали Х следва да се регистрира по ЗДДС следва да се определи дали той, в качеството си на доставчик, е данъчно задължено лице и дали доставката, която извършва е облагаема доставка.
По отношение определянето на Х като данъчно задължено лице
Разпоредбата на чл. 3, ал. 5, т. 1 от ЗДДС посочва, че не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на изрично изброените в същата разпоредба.
Съгласно чл. 41, ал. 1 от ЗКН държавните и общинските музеи са юридически лица на бюджетна издръжка, второстепенни разпоредители с бюджетни кредити, но те не са органи на местна власт, каквото качество има една община, по смисъла на Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСУМА), поради което чл. 3, ал. 5 от ЗДДС няма приложение в конкретния случай и Регионален исторически музей – Перник представлява данъчно задължено лице, по смисъла на чл. 3 от ЗДДС.
По отношение определянето на доставката като облагаема
Съгласно чл. 161, ал. 1, изр. 1от ЗКН осъществяването на инвестиционни проекти на физически и юридически лица в територии, за които има данни за наличие на археологически обекти, задължително се предхожда от предварителни археологически проучвания, с които се установява дали те няма да бъдат засегнати или нарушени. Средства за извършване на редовни и спасителни теренни археологически проучвания, съгласно чл. 20, ал. 1 от Наредба № Н-00-0001 от 14.02.2011 г. за извършване на теренни археологически проучвания, се предвиждат ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България. Съгласно ал. 2 средства за провеждане на теренни археологически проучвания могат да бъдат привлечени и от други източници. По силата на ал. 4 средствата за спасителни теренни проучвания до пълното проучване на терена се предоставят от възложителя, във връзка с чиято инвестиционна инициатива се извършва спасителното проучване. Съгласно чл. 20, ал. 5 от наредбата отношенията във връзка с провеждането на редовно или спасително теренно археологическо проучване се уреждат с договор, сключен между възложителя на теренното проучване и културна или научна организация, която от своя страна е в договорни отношения с лице, получило разрешение за теренно археологическо проучване.
От изложеното до тук е видно, че музеят извършва доставка на услуга, по смисъла на чл. 9, ал. 1 от ЗДДС. Съгласно разпоредбата на чл. 8 от ЗДДС услуга по смисъла на този закон е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
Доставката на посочените в запитването дейности за спасителни археологически проучвания не попада в обхвата на освободените доставки, регламентирани в Глава четвърта от ЗДДС, поради което тя има характер на облагаема и извършването й ще формира облагаем оборот за регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар