прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС ).

Изх.№ 20-00-126 от
17.07.2012 г.
чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС
§ 1, т. 15 от ДР на ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” ..е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-126/04.04.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС ).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Академичното издателство е звено към Българска академия на науките с предмет на дейност – издаване и отпечатване на оригинална и преводна литература във всички области на науката и познанието; разпространение и пропаганда на академичната литература в страната и чужбина. Издателството получава бюджетна субсидия частично за заплати и осигуровки. Във връзка с дейността си издателството сключва договори с автори (физически и юридически лица) за издаване, отпечатване и разпространение на произведения, в част от които договори има клауза за финансово подпомагане. Издателството участва и печели конкурси „Помощ за книгата” на Министерството на културата, „Научни монографии, тематични сборници, справочници, енциклопедии и българска научна литература” на Фонд „Научни изследвания” към Министерство на образованието, младежта и науката и др. Предмет на сключените договори е издаване и разпространение на произведението във формата на книга при спазване на план-сметка за разходите, която включва материали за печат на книжно тяло, за корица и подвързия, експонация на пластини, предпечат и графично оформление, печат на книжно тяло и корица. За всички тези разходи по доставки и услуги издателството ползва данъчен кредит.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Следва ли Академичното издателство да начислява и внася данък върху добавената стойност при получени сумиот:
-физически и юридически лица като финансова помощ за издаването и отпечатването на книги и списания;
-Министерството на културата за издаване и разпространение на книги, спечелили конкурс „Помощ за книгата”
-Фонд „Научни изследвания като съфинансиране на издаването на научни монографии, тематични сборници, справочници, енциклопедии и българска научна периодика”?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Данъчна основа, по смисъла на чл. 26, ал. 1 от ЗДДС е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
В чл. 26, ал.2 от ЗДДС е посочено, че данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа по
ал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид гореизложеното, задължение за начисляване на данък върху добавената стойност от издателството ще е налице за всички получени от изброените по-горе лица суми, които представляват “субсидия, пряко свързана с доставка”, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС.
В случай, че сумите са предназначени за покриване на загуби или финансиране на разходи, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС и не са свързани с цената на последваща доставка по издаване, отпечатване и разпространение на книги и литература, то с тях не следва да се увеличава данъчната основа по чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, върху която се начислява данък.

Оценете статията

Вашият коментар