прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 94-00-215 от
02.11.2012 г.
чл. 69 от ЗДДС
чл. 45, ал. 4 от ЗДДС
чл. 74 от ЗДДС
чл. 79, ал. 6 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” .е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 94-00-215/17.09.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Лицето X възнамерява да учреди лично или в съдружие юридическо лице, което ще закупи недвижим имот.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Ако при закупуване на недвижимия имот дружеството – купувач не е регистрирано по ЗДДС има ли право след регистрацията си по закона да ползва правото на приспадане на данъчен кредит?
2.С оглед правото на приспадане на данъчен кредит за посочения недвижим имот има ли значение с каква цел е закупен имота – за офис, инвестиционна цел или друго?
3.Ако след регистрацията си по ЗДДС дружеството отдава под наем имота на физическо лице за жилище следва ли да извърши корекция на ползвания данъчен кредит?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
Правото на приспадане на данъчен кредит е уредено в чл. 69 от ЗДДС. Съгласно ал. 1, т. 1 от същия член лицето има право да приспадне  данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки.
Разпоредбата на чл. 74 от ЗДДС дава право на лицата на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация. Съгласно ал.1 регистрирано лице по чл. 96 , 97 , 98, чл. 100, ал. 1 и 3 , чл. 102 или 132 от ЗДДС има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч) преди датата на регистрацията му по този закон, които са налични към датата на регистрацията. Условията за възникване на това право са посочени в ал. 2 от същата разпоредба. Съгласно текста на същата правото по ал. 1 възниква само за наличните активи към датата на регистрация, за които са налице едновременно следните условия:  
1.налице са изискванията на чл. 69 и 71 от закона;
2. доставчикът е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;  
3. регистрационният опис по образец на наличните активи е съставен към датата на регистрация по този закон и подаден не по-късно от седем дни от датата на регистрация;   4. активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижими вещи – до 20 години, преди датата на регистрация по този закон.
Предвид изложеното, доколкото дружеството изпълнява изискванията на чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, ще използва посочения имот за целите на извършваните от него облагаеми доставки и е спазилоусловията, посочени в чл. 74, ал. 2 от ЗДДС, то ще има право на приспадане на данъчен кредит за наличния актив.
По втори въпрос
С оглед изложеното в отговора по първи въпрос право на приспадане на данъчен кредит е налице, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
По трети въпрос
Чл. 45, ал. 4 от ЗДДС определя като освободена доставка отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец. Независимо от това, разпоредбата на чл. 45, ал. 7 от ЗДДС дава възможност на доставчика, в случаите на доставка по чл. 45,ал. 4 от закона, да избере тя да бъде облагаема. Ако дружеството не се възползва от възможността на чл. 45, ал. 7 и извършва доставката като освободена, то следва да извърши корекция на ползвания данъчен кредит за покупката на имота, на основание чл. 79, ал. 6 от ЗДДС. Съгласно същата разпоредба, лицето дължи данък за стоките или услугите, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), в размер, определен по следната формула:
1. за недвижимите вещи:ДД = ПДК х 1/20 х БГ, където
ДД е дължимият данък;
ПДК – размерът на ползвания данъчен кредит;
БГ – броят на годините от настъпване на обстоятелствата по ал. 1 или 3, включително годината на настъпване на обстоятелствата, до изтичане на 20-годишния срок, считано от годината на упражняване правото на данъчен кредит включително.’

Оценете статията

Вашият коментар