прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 94-00-20
10.04.2018 г.
чл. 130, ал. 1 от ЗДДС
§1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС
чл. 45, ал. 3 от ЗДДС
чл. 96, ал. 2, т. 1 от ЗДДС
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …… е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 94-00-20/24.01.2012 г. относно прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
През 2007 г. е починала Ваша първа братовчедка като е оставила за наследници – Вас, брат Ви и още две нейни първи братовчедки. През юни 2010 г. посочените наследници сте извършили доброволна делба на оставеното Ви наследство, в резултат на което Вие, брат Ви и още една от наследниците сте получили в общ дял магазин и апартамент като всеки един от Вас има по 1/3 идеална част от магазина и 1/3 идеална част от апартамента. По силата посочената делба един от наследниците дължи на Вас и на брат Ви по 6 000 лв. (шест хиляди лева). На 29.12.2011 г. сте сключили с брат Ви договор за замяна, с който заменяте ? идеална част от апартамента срещу ? идеална част от магазина и се задължавате в срок от 4 месеца да заплатите на брат си сумата от 30 000 лв.(тридесет хиляди лева). Описаните по-горе имоти, предмет на договора за замяна, се намират в сграда, която е построена и се ползва от 1935 г., т.е. не е „нова сграда” по смисъла на §1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС. Посочвате, че извършената замяна е инцидентна и през последните 5 години не сте прехвърляли (под формата на продажба, замяна или дарение) свое недвижимо имущество.Посочвате още, че сте местно физическо лице и получавате доходи от наем, които не са надвишавализа период от 12 последователни месеца прага от 50 000, 00 лв.(петдесет хиляди лева), поради което не сте регистрирана по ЗДДС по реда на чл. 96, ал.1 от закона.
За периода от 01.01.2011 г. до 31.12.2011 г. сте получили доходи от наем в размер на 25 506 лв. (двадесет и пет хиляди петстотин и шест лева). На 26.09.2011 г. сте получили дарение от брат Ви в размер на1 500 лв. (хиляда и петстотин лева).
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Преставлява ли освободена доставка, по смисъла на чл. 45, ал. 3 от ЗДДС извършената замяна?
2. Длъжни ли сте да се регистрирате по реда на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, предвид размера на полученото чрез замяната имущество?
3. Дарените суми вземат ли се предвид при определяне на облагаемия оборот по реда на чл. 96, ал. 2 от ЗДДС?
4. Следва ли да декларирате като доход по Закона за данъка върху доходите на физическите лица(ЗДДФЛ) полученото дарение?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към неянормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
Договорът за замяна е уреден в чл. 222 и 223 от Закона за
задълженията и договорите(ЗЗД). Съгласно разпоредбите на чл. 222 от ЗЗД с договора за замяна страните се задължават да си прехвърлят взаимно собствеността върху вещи или други права. В ЗДДС замяната намира приложение в разпоредбите за бартер, визирани в чл. 130 от ЗДДС.
По смисъла на чл. 130, ал. 1 от ЗДДС, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, сеприема, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. В конкретния случай замяната представлява насрещни доставки на части от сграда, която не е „нова сграда” по смисъла на §1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС. Предвид изложеното, в случая се прилага разпоредбата на чл. 45, ал. 3 от ЗДДС, която гласи, че доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях е освободена доставка.
Независимо от гореизложеното следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 45, ал. 7 от закона, съгласно която в случаите на доставка по чл. 45 ал. 3доставчикът може да избере доставката да бъде облагаема. Но в тази връзка следва да се отбележи, че правото на избор освободените доставки по чл. 45, ал. 3 от ЗДДС да бъдат облагаеми може да се упражни от регистрирано по ЗДДС лице по повод конкретна доставка, осъществена в това му качество.
По втори въпрос
На задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000, 00 лв.(петдесет хиляди лева) или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец. Следва да се има предвид, че основният режим на доставките по чл. 45, ал. 3 от ЗДДС е “освободена доставка“. Поради това, когато едно лице осъществи такива доставки преди датата на регистрацията си по ЗДДС, същите не формират по отношение на него облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал.2 от закона.
По трети въпрос
Съгласно чл. 225 от ЗЗД с договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема.
Обект на облагане с данък върху добавената стойност, съгласно чл. 2, т. 1от ЗДДС е всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга.
Облагаемият оборот, по смисъла на чл. 96, ал. 2, т. 1 от ЗДДС е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка.
Облагаема доставка, по смисъла на чл. 12 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Съгласно чл. 8 от ЗДДС услуга по смисъла на този закон е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство.
От изложеното до тук е видно, че даренията са извън обхвата на облагане по ЗДДС и не представляват доставка на стока или услуга, поради което не следва да се включват в облагаемият оборот, по смисъла на чл. 96, ал. 2, т. 1 от ЗДДС.
По четвърти въпрос
Съгласно чл. 13, ал. 2 от ЗДДФЛ не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт, поради което даренията не следва да се декларират като доход и да се облагат по реда на ЗДДФЛ.’

Оценете статията

Вашият коментар