прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 53-00-134 от
15.05.2012 г.
чл. 26, ал.2 от ЗДДС
§ 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” …е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-00-134/24.02.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС и е спечелило конкурс по проект BG161PO003-2.1.11 „Технологична модернизация в малки и средни предприятия” по оперативна програма „Развитие на конкурентноспособсността на българската икономика” 2007 – 2013 г. В тази връзка на дружеството предстои да му бъдат преведени средства, отпускани от европейските фондове по посочения проект.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли дружеството да начисляваданък върху добавената стойност по отношение на сумите, които ще му бъдат преведени от европейските фондове като безвъзмездна финансова помощ?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 26, ал.2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа поал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид гореизложеното, дружеството следва да начислява данък върху добавената стойност за получената безвъзмездна финансова помощ ако същатапредставлява “субсидия, пряко свързана с доставка”, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС. ‘

Оценете статията

Вашият коментар