прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 20-00-301 от
11.09.2012 г.
чл. 2, ал. 1 от ЗДДСчл. 107 от ППЗДДСчл. 69 от ЗДДС
чл. 12, ал. 1 от ЗДДСчл. 109, ал. 3 от ППЗДДСчл. 71 и чл. 70 от ЗДДС
чл. 173, ал. 1 и 7 от ЗДДСчл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” .е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-301/10.08.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Сдружение X ДЗЗДвъз основа на одобрен проект е подписало МЕМОРАНДУМ ЗА СПОРАЗУМУНИЕ със Службата на ООН за проектови услуги за проект, финансиран от глобалната програма за околна среда /малки финансови помощи в рамките на финансовите средства за разпределение на ресурси, прилагани от името на трите агенции – UNDP, UNEP и Световната банка. Проектът е наречен : „Финансиране на намаляването на въглеродните емисии и промотирането на достъпа до доброволни въглеродни пазари в България“.
Целта на проекта е да насърчи доброволните намалявания на GHG емисии и да гарантира достъп до доброволните пазари като източник на финансиране за нисковъглеродни технологии и инициативи на общностно ниво в България. Процесът приема няколко взаимно поддържащи се подхода за постигане на целта. Те включват промяна в националната политика, демонстрационен проект, разпространяване на информация и системи за улесняване на достъпа до доброволните пазари и доброволните ангажименти за намаляване на емисиите от компаниите и отделните лица на общностно ниво. Проектовият подход също така включва интерактивен интернет портал за ангажиране на целевите групи. Стратегическа цел на проекта е промотиране на показване, разработката и трансфера на нисковъглеродни технологии.
Финансирането е в размер на USD 50 000.00 (петдесет хиляди щатски долара), предоставени съгласно график и при условие, че се подаде навременен и точен доклад за разходите.Средствата останали, неизползвани след завършването на проекта се връщат от изпълнителя.
Сдружение X е регистрирано по ЗДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Подлежат ли на облагане с ДДС и на какво основание финансовите средства, получавани от Службата на ООН за проектови услуги, съгласно Меморандум за споразумение?
2.Ако не подлежи на облагане с ДДС как следва да се третира сделката от гледна точка на ЗДДС – като освободена доставка или доставка със ставка нула? Къде в справка – декларацията би следвало да се посочи доставката?
3.Сдружение заЗелени Инициативи ДЗЗД ще има ли право на приспадане на данъчен кредитпо фактури, за доставки свързани с изпълнението на проекта?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
На облагане с ДДС подлежи всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга, съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗДДС.
Облагаема доставка, по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Съгласно чл. 12,ал. 2 от закона доставката, по която получателят е платец на данъка по „глава осма” от ЗДДС, не подлежи на облагане от доставчика.
Съгласно чл. 173, ал. 1 от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата. От разпоредбата на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е видно, че прилагането на нулева ставка на данъка предполага извършване на доставка по смисъла на чл. 6 от ЗДДС.
Предвид изложеното и това, че от запитването не е видно дали сдружението ще извършва доставки по силата на сключения меморандум за споразумение, то ако извършва доставка с място на изпълнение на територията на страната и изпълнява условията на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС може да приложи нулева ставка на данъка. Процедурата за получаване на становище за прилагане на нулева ставка е уредена в чл. 107 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС).
В случай, че чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е неприложим и по силата на сключения меморандум сдружението извършва доставка са възможни следните варианти:
Първи вариант
При извършване на доставка към Службата на ООН, сдружението може да приложи разпоредбата на чл. 173, ал. 6, буква „г” от ЗДДС, съгласно която за облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. получатели са международни организации, признати от държавните органи на държавата членка-домакин, или на членове на такива организации при ограниченията и условията, установени в международните конвенции за създаване на организациите или в споразуменията за техните седалища;
2. Република България не е държава домакин на лицата по т.1.  
Предвид правилото на чл. 173, ал. 7 от ЗДДС документите, с които се удостоверява наличието на обстоятелствата по ал.6, се определят с ППЗДДС. Съгласно чл. 109, ал. 3 от ППЗДДС за прилагането на нулевата ставка на данъка доставчикът е длъжен да разполага със следните документи:
 1. фактура за доставката, и  
2. удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец:
а) приложение към Регламент на комисията № 31/96 (Дир. 77/388/ЕЕС -чл. 15, ал. 10), потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин – за лицата по ал. 1 и 2, когато Република България не е държава домакин;
 б) приложение № 21 – за лицата по ал. 2, когато Република България е държава домакин.
Втори вариант
При доставки към трети лица, следва да се има предвид, че данъчна основа, по смисъла на чл. 26, ал. 1 от ЗДДС е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
В чл. 26, ал.2 от ЗДДС е посочено, че данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа по
ал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид гореизложеното, задължение за начисляване на данък върху добавената стойност от дружеството ще е налице за всички получени финансови средства, които представляват “субсидия, пряко свързана с доставка”, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС.
В случай, че сумите са предназначени за покриване на загуби или финансиране на разходи, по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС и не са свързани с цената на последваща доставка във връзка с изпълнение на проекта, то с тях не следва да се увеличава данъчната основа по чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, върху която се начислява данък.
По втори въпрос
В случай, че дружеството извършва облагаеми доставки, по силата на сключения меморандум за споразумение, то фактурите, с които те се документиратследва да се отразят в дневника за продажбите съответно в кл. 11, ако са с място на изпълнение на територията на страната и са облагаеми със ставка 20 на сто, или в кл. 21, ако се прилага нулева ставка, съгласно режимът на чл 173 от ЗДДС, или в кл. 23 ако са с място на изпълнение извън територията на страната. Мястото на изпълнение на доставките следва да се определи съобразно правилата, регламентирани в чл. 21 от ЗДДС.
По трети въпрос
Правото на приспадане на данъчен кредит е уредено в чл. 69 от ЗДДС. Съгласно ал. 1, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:  
1. данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави;  
2. начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57 ;  
3. изискуемия от него данък като платец по глава осма.
 Разпоредбата на ал. 2, т.1 гласи, че за целите на ал. 1 за облагаеми доставки се смятат и доставките в рамките на икономическата дейност на регистрираното лице, които са с място на изпълнение извън територията на страната, но които биха били облагаеми, ако са извършени на територията на страната. В тази връзка следва да се прецени доколко получените от дружеството доставки ще се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки, по смисъла на чл.69, ал.1 от ЗДДС. В случай, че изпълнението на проекта е свързано с извършване на облагаеми доставки от дружеството, то ще има право на приспадане на данъчен кредит за получените във връзка с проекта фактури, при спазване на условията и ограниченията в чл. 71 и чл. 70 от ЗДДС.

Scroll to Top