прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 53-00-877 от
29.11.2012 г.
чл. 113, ал. 1 от ЗДДС
чл. 44, ал. 1, т. 2 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” …е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-877/25.09.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
X е юридическо лице с нестопанска цел, създадено съгласно Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина /ЗСОЛЛДМ/. Приходите на X се формират от членски внос, с който лекарите членуват като физически лица в X. Срещу внесения членски внос всеки член получава документ, че е вписан в регистъра на X, което му дава право да упражнява дейност като лекар и приходен касов ордер.
Във връзка с изложената фактическа обстановка e поставен следният въпрос:
Следва ли X да издава фактури на физическите лица, платили членски внос, а на платилите лица в брой да се издава касова бележка от касов апарат?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Фактура, съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС следва да издава всяко данъчно задължено лице – доставчик, за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това. В този смисъл, при наличието на доставки, свързани с плащането на членски внос, документирането им се извършва съобразно общите правила за това, като се има предвид съответния вид на доставката — облагаема, по смисъла на чл. 12,ал. 1 от ЗДДС или освободена, по смисъла на чл. 38, ал. 1 от закона, във връзка с чл. 44, ал. 1, т. 2-3 от ЗДДС.
Съгласно чл. 44, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, освободена доставка е доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели. Разпоредбата на т. 3 гласи, че доставката на стоки и предоставянето на услуги от организациите по т. 2 в полза на членовете им срещу членски внос, определен в съответствие с правилата на тези организации също е освободена доставка.
Предвид гореизложеното, ако юридическото лице с нестопанска цел извършванабиране на средства – членски внос, използван за постигане на цели, които си поставя като такова лице и доколкото това не води до нарушаване правилата на конкуренция, това набиране на средства следва да се третира като освободена доставка.
Важно е да се отбележи, също така, че за да се счита за освободена доставка доставката по чл. 44, ал. 1, т. 3 от закона следва да отговаря на условията, които се съдържат в самата разпоредбата, а именно:
1.да са налице организации,които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер;
2.тези организации да извършват доставка на стоки и предоставяне на услуги в полза на членовете им срещу членски внос, определен в съответствие с правилата на тези организации.
Това означава, че постъпването на суми от членовете на организацията, които не могат да бъдат обвързани с правилата на организацията за плащане на членски внос, следва да се считат като заплащане (насрещна престация), свързано с доставка при самостоятелно данъчно третиране и съответно основание за определяне датата на данъчното събитие.
В случаите на плащане на членски внос, постъпването на суми, само по себе си не е основание за издаване на данъчен документ. Както беше посочено по-горе, общите правила за издаване на данъчен документ изискват на първо място да е налице доставка, по повод на която в 5 – дневен срок от възникването на данъчното събитие ще е налице основание за нейното документиране.
За юридическите лица с нестопанка цел не възниква задължение за издаване на касова бележка при събиране на членски внос, тъй като това са постъпления от нестопанска дейност, които не са свързани с доставка на стоки или услуги.’

Оценете статията

Вашият коментар