прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 37-00-233
Дата: 19. 01. 2016 год.
ЗДДС, чл. 21;
ЗДДС, чл. 25, ал. 2;
ЗДДС, чл. 25, ал. 8;
ЗДДС, чл. 95, ал. 1;
ЗДДС, чл. 96, ал. 1;
ЗДДС, чл. 96, ал. 4.

Относно: прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 37-00-233/29.12.2015 г., е изложено следното:
В резултат от проведена открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет “Изготвяне на методологии, по които да се извърши преглед на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователите, управление на проекта и други услуги” e избран изпълнител – Обединение “……………………” (Обединението), създадено за участие в обществената поръчка, което включва две дружества със седалище Гърция и едно дружество със седалище Румъния. Обединението е представило в ……………….. удостоверение за регистрация, издадено от НАП, в което е посочено, че Обединението няма регистрация по ЗДДС. Обединението не извършва никакви други дейности. Допълнително в телефонен разговор е уточнено, че Обединението е със седалище на територията на страната.
…………… е държавен орган, не е регистрирано по ЗДДС лице и не извършва дейности, посочени като изключения по чл. 3, ал. 5 от ЗДДС.
В договора за обществената поръчка има предвидена клауза за авансово плащане на цялата сума по договора след представяне от страна на изпълнителя на фактура и безусловна и неотменяема банкова гаранция за авансовото плащане.
Въпросите, поставени в запитването, са следните:
1.Дължи ли се данък върху добавената стойност (ДДС) за услугите, предмет на договора по посочената по-горе обществена поръчка и кое е лицето-платец на данъка?
2.Ако ДДСе изискуем от Обединението, то в кой момент същото следва да се регистрира по ЗДДС и в кой момент е изискуем и следва да се начисли ДДС от Обединението?
3.Ако ДДС е изискуем от ………., на какво правно основание и кога …………следва да се регистрира по ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
За да се приложи определен режим на облагане с данък върху добавената стойност на доставките на услуги, е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка. В зависимост от това се определя приложимият данъчен закон – за доставките с място на изпълнение на територията на страната – ЗДДС, а за тези с място на изпълнение извън територията на страната – данъчният закон по местоизпълнение на доставката. Това е определящо относно цялостното данъчното третиране на съответната услуга, приложимата данъчна ставка, лицето – платец на данъка и възникването на задължения във връзка със съответния регистрационен режим.
Общите правила за определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга се съдържат в разпоредбата на чл. 21, ал. 1 и 2 от ЗДДС (съответно чл. 44 и 45 от Директива 2006/112/ЕО). Съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получател на услугата е данъчно незадължено лице е, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят от постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на доставчика.
Според разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Изключенията по отношение определяне мястото на изпълнение при доставка на услуга са регламентирани в чл. 21, ал. 3 и сл., чл. 22-24 от ЗДДС.
Услугата по “Изготвяне на методологии, по които да се извърши преглед на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователите, управление на проекта и други услуги” не попада в никое от изрично предвидените изключения от горното правило и доколкото доставчикът и получателят по доставката на тази услуга са лица, установени на територията на страната, мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната, на основание чл. 21, ал. 1 и 2 от ЗДДС. Предвид това, че горепосочената доставка на услуга не попада в изрично посочените като освободени доставки по Глава четвърта от ЗДДС, същата е облагаема и данъкът за нея е изискуем от доставчика, при условие, че същият е регистрирано по ЗДДС лице, на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС.
На основание чл. 95, ал. 1 от ЗДДС на регистрация по ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12. Съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. В тази връзка, ако за период не по-дълъг от 12 последователни месеца преди текущия месец Обединението достигне облагаем оборот от 50 000 лв., то на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС следва да се регистрира по реда на ЗДДС. Доколкото, според посоченото в запитването, за доставката е предвидено авансово плащане, което на основание чл. 96, ал. 4 от ЗДДС се включва в облагаемия оборот, и при условие, че с размера на извършеното плащане се достигне облагаем оборот 50 000 лв. Обединението следва да се регистрира по ЗДДС като в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, подаде заявление за регистрация.
По смисъла на чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата, на която услугата е извършена. Следва да имате предвид, че при определяне на датата на възникване на данъчно събитие при договор за доставка на услуга, за която е налице авансово плащане и когато фактическото предоставяне на услугата е след датата на регистрация по ЗДДС, приложение намира разпоредбата на чл. 25, ал. 8 от ЗДДС, според която полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката. В този смисъл при извършване на услугата, възниква задължение за начисляване на данък.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар