Прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)

Изх. № М-24-36-23
Дата: 09.08.2016 год.
ЗДДС, чл. 45, ал. 7;
ЗДДС, чл. 116;
ЗДДС, чл. 131;
ППЗДДС, чл. 83.
ОТНОСНО: Прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № М-24-36-23/11.05.2016 г., е изложено следното:
Дружество е обявено за купувач при публична продан, състояла се на 26.04.2016 г. Предмет на проданта е сграда, която към тази дата за целите на ЗДДС е нова, тъй като не са минали пет години от датата на въвеждането в експлоатация.
След като на 26.04.2016 г. е обявено за купувач, още същия ден дружеството заплаща пълната цена на продажбата, като сумата е постъпила по банковата сметка на частния съдебен изпълнител.
За сградата – предмет на публична продан, петгодишният срок от въвеждането в експлоатация изтича на 03.05.2016 г. Към тази дата, за целите на ЗДДС, сградата придобива характеристика на сграда, която не е нова. Дружеството-купувач към посочената дата все още не е въведено във владение и не е издадено постановление за възлагане на имота, в което да е посочено като собственик на имота.
В запитването е уточнено, че собственикът на сградата до публичната продан е регистрирано по ЗДДС лице, както и че същото не желае, при право на избор, сделката да е облагаема.
Поставените в запитването въпроси са следните:
1.Какъв е срокът, в който съдебният изпълнител е длъжен да издаде постановление за възлагане на имота – предмет на публична продан?
2.Приложим ли е в конкретния случай чл. 131 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 496 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) когато лицето, обявено за купувач по реда на чл. 492 – 494, внесе в срок дължимата сума, съдебният изпълнител му възлага имота с постановление. От деня на влизане в сила на постановлението за възлагане купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота. Правата, които трети лица са придобили върху имота, не могат да бъдат противопоставени на купувача, ако тези права не могат да се противопоставят на взискателите.
Видно от цитираните норми, вещноправният ефект на проданта настъпва на деня на влизане в сила на постановлението за възлагане на имота. Тази дата е датата, към която следва да се прецени възможността доставката да бъде освободена, с оглед характеристиката й като сграда, която не е нова, както и с оглед упражняването от длъжника право на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС.
Съгласно чл. 131 от ЗДДС в случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или на ГПК или при продажба по реда на Закона за особените залози или на чл. 60 от Закона за кредитните институции и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на НАП, която се явява компетентна за съдебния изпълнител или заложния кредитор или банкова сметка на съответната териториална дирекция на НАП, в обхвата на която работи публичният изпълнител;
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра – за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3. да предостави документа по т. 2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на НАП, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т. 2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
В тези случаи се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда (плаща) от получателя (купувача) на публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор.
Според изискванията на чл. 83 от ППЗДДС в случаите на продажба по чл. 131, ал. 1 от закона публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор съставя документ за продажбата, който съдържа посочените в същата разпоредби реквизити, включително данъчна основа и данък. Документът се издава в 3 екземпляра в срок до 5 дни, считано от получаване на пълната цена по продажбата. В същия срок публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор подава уведомление по образец – приложение № 20, до териториалната дирекция на НАП, където е регистриран собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекираната вещ).
По силата на чл. 83, ал. 5 от ППЗДДС правото на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС в случаите на публична продан по реда на чл. 131 от закона се упражнява от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ) след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от собственика на вещта (длъжника, залогодателя, съответно собственика на ипотекираната вещ), доставката е освободена.
Считам, че предвиденото с чл. 131, ал. 1 от ЗДДС задължение на съдебния изпълнител в случаите на публична продан по реда на ГПК, когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата, да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на компетентната териториалната дирекция на НАП и да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона (съдържащ и реквизити данъчна основа и данък – чл. 83 от ППЗДДС), следва да се тълкува като определяне на дата на изискуемост на данъка върху добавената стойност. Това е датата на получаване на пълната цена по продажбата. Неиздаването на данъчния документ (документа по чл. 131 от ЗДДС) в този срок не повлиява дължимостта на данъка към фиска към този момент.
В случаите обаче, когато режимът на чл. 131 от ЗДДС бъде приложен погрешно или към датата на данъчното събитие отпадне основанието за прилагането му считам, че способът за отстраняване на грешката е отмяна, съответно анулиране/корекция на документа за продажбата, издаден по чл. 131, ал. 1, т. 2 от закона и чл. 83 от ППЗДДС и който с оглед документирането по ЗДДС е равностойният на фактурата документ. Доколкото същият е предпоставка и за упражняване на данъчен кредит за платения за покупката на имота данък върху добавената стойност от купувача по проданта, не е допустимо възстановяване на евентуално неправомерно начислен данък върху добавената стойност от бюджета, без да бъде анулиран/отменен издаденият по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС документ, с който данъкът е начислен.
По реда на чл. 116 от ЗДДС се коригират грешки, допуснати при документиране на доставката. Алинея 2 и ал. 3 от тази норма изрично прогласяват за погрешно съставени и фактурите, в които данъкът е неправилно начислен, респ. неправилно не е начислен. На основание чл. 116, ал. 3 от ЗДДС съставеният от частния съдебен изпълнител документ за продажбата по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС може да бъде анулиран, като погрешно издаден чрез издаване на протокол по чл. 116, ал. 4 от закона. Когато купувачът е упражнил правото на приспадане на данъчен кредит по публичната продан/продажбата, с оглед спазване на принципа на неутралността на данъка и отстраняване на риска от данъчни загуби, обстоятелството, че е анулиран документа трябва да бъде отразено. Корекцията в размер на приспаднатия данъчен кредит се извършва през данъчния период, през който е издаден протокола, като документът по чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС се отразява в дневника за покупки с противоположен знак.
Сроковете за издаване от съдебния изпълнител на постановление за възлагане на недвижим имот съгласно ГПК, както и възможността документът по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС да бъде коригиран, съответно анулиран извън процедурите по ГПК, регламентиращи публичната продан и нейното оспорване, евентуално отмяна, са въпроси извън компетентността на Националната агенция за приходите, доколкото касаят тълкуването на ГПК. В случай на отмяна на проданта документирането, отчитането, както и възстановяването на преведеният по проданта данък се извършва по реда, предвиден в чл. 83а от ППЗДДС.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар