Прилагане разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Изх. №24-39-141
Дата:09.01.2018 год.
ЗДДФЛ, чл. 12;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 9;
ЗДДФЛ, чл. 16;
ЗДДФЛ, 35, т. 3;
ЗДДФЛ, чл. 44а.
ОТНОСНО: Прилагане разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
ВъвВаше писмо, препратено в ЦУ на НАП и заведено с вх. №24-39-141 от 30.10.2017 г., е описана следната фактическа обстановка:
„………..“ АД е лицензиран на територията на Република България инвестиционен посредник. В съответствие с чл. 28, ал. 8 от Наредба №38 от 25 юли 2007 г. за изискванията към дейността на инвестиционните посредници и съгласно обичайната практика в областта, когато Ваши клиенти закупуват чуждестранни държавни и корпоративни облигации, последните се съхраняват по подсметка на „……………….“ АД в банка – попечител. Същевременно дружествотоводи отделни подсметки за финансови инструменти и парични средства за всеки свой клиент поотделно, в това число и за закупените чуждестранни държавни и корпоративни облигации.
В случаите когато клиентите Ви получават лихвени плащания по притежаваните от тях чуждестранни държавни и корпоративни облигации, се извършват следните действия:
-банката – попечител на съответните чуждестранни държавни и корпоративни облигации заверява банковата сметка на „…………….“ АД с общия размер на лихвеното плащане;
-„…………….“ АД заверява съответните клиентски парични подсметки с полагащата им се част от полученото лихвено плащане по държавните и корпоративни облигации – за клиентите, притежатели на чуждестранните държавни и корпоративни облигации с настъпил падеж.
Посочили сте още, че когато местните физически лица получават плащания по чуждестранни държавни и корпоративни облигации, с емитенти извън ЕС и ЕИП според Вас доходите са извън обхвата на чл. 13, ал. 1, т. 9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Във връзка с така представената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Попадат ли получените от местните физически лица доходи от лихви по чуждестранни държавни и корпоративни облигации с емитенти в страни извън ЕС и ЕИП в обхвата на чл. 35, т. 3 от ЗДДФЛ?
2. Съобразно изложената практика на получаване на доходи от лихви по чуждестранни държавни и корпоративни облигации, с емитенти в страни извън ЕС и ЕИП от местни физически лица, следва ли „……………..“ АД да се счита за платец на тези доходи съгласно разпоредбите на ЗДДФЛ и респективно да удържа авансов данък?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относиматанормативна уредба, изразявам следното становище по зададените въпроси:
На основание чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон. Разпоредбата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ посочва, че облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ не подлежат на облагане лихвите и отстъпките от български държавни, общински и корпоративни облигации, както и от подобни облигации, емитирани съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз (ЕС), или на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП). Следователно след като не са изрично посочени като необлагаеми, придобитите от местни физически лица доходи от лихви от чуждестранни държавни и корпоративни облигации, емитирани съгласно законодателството на държава извън ЕС или ЕИП, подлежат на облагане, като облагаемият доход се формира по реда на чл. 35, т. 3 от ЗДДФЛ.
Редът за авансово облагане на доходите, попадащи в обхвата на чл. 35 от ЗДДФЛ, е регламентиран с нормата на чл. 44а от същия закон. На това основание паричните доходи по чл. 35 от ЗДДФЛ се облагат авансово с данък, когато платецът на дохода е предприятие или самоосигуряващо се лице. Размерът на данъка се изчислява, като облагаемият доход се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Същият се удържа от платеца на дохода при изплащането му.
„………………..“ АД получава от банката – попечител на съответните чуждестранни държавни и корпоративни облигации общия размер на лихвените плащания и заверява съответните клиентски парични подсметки с полагащата им се част от полученото лихвено плащане.В този смисъл инвестиционният посредник се явява в качеството си на предприятие – платец на паричен доход почл. 35 от ЗДДФЛ и ще има задължение за удържане и внасяне на дължимия от лицата авансов данък по чл. 44а от ЗДДФЛ.
ЗАМ.
/АЛ. ГЕОРГИЕВ/’

Оценете статията

Вашият коментар