оставени въпроси по прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) във връзка с раздаването на непарични награди

Изх. №24-39-45
Дата:22.05.2017 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 21;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 7;
ЗДДФЛ, чл. 73, ал. 1.
ОТНОСНО: Поставени въпроси по прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) във връзка с раздаването на непарични награди
По повод Ваше писмено запитване до Дирекция ОДОП гр. …, препратено по компетентност и постъпило вна НАП с вх. № 24-39-45 от 27.03.2017 г., Ви уведомявам за следното:
Според фактическата обстановка, описана в запитването Ви, „..“ АД раздава непарични награди на стойност над 30 лева при провеждани рекламни промоции и активности. Една част от тях се предоставят на Ваши контрагенти (юридически лица), които впоследствие ги раздават с томболи, а друга част ги раздавате директно на Ваши клиенти потребители (физически лица). Освен това раздавате като награди ваучери за екскурзии чрез агенции. Томболите за екскурзиите се организират от съответната агенция – тя прави цялата организация по провеждането на томболата, организирането на самото пътуване и впоследствие фактурира на „..“ АД целия разход. В тази връзка поставяте следните въпроси:
1.Кой е отговорен да издава служебна бележка по чл. 45 от ЗДДФЛ и съответно кой ще включи лицата в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ в случая при раздадени екскурзии – „..“ АД или агенцията;
2.В случай че томболата е проведена през 2016 г. от агенцията, изтеглено е печелившото лице, но тъй като ваучерът е с опция за избор на дата, лицето се възползва от ваучера си през 2017 г. В този случай облагаема ли е наградата на лицето или не, предвид разпоредбите на ЗДДФЛ, действащи до31.12.2016 г.?
3.При предоставени непарични награди на Ваши контрагенти – юридически лица, на стойност над 30 лева, които те раздават с томболи на физически лица – консуматори, кой следва да издаде служебна бележка и да ги включи в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ – „..“ АД или юридическото лице, което раздава наградите?
4.Предметна печалба с незначителна стойност по смисъла на т. 62 от ДР на ЗДДФЛ е печалба на стойност до 30 лв. – това е стойност без ДДС или с ДДС?
Предвид изложената фактическа ситуация и относимата нормативна уредба изразявам следното становище по поставените въпроси:
Паричните и предметните печалби от игри на случайността, които са освободени от облагане по реда на ЗДДФЛ са изброени изчерпателно в разпоредбите на чл. 13, ал. 1, т. 20 и 21 от ЗДДФЛ. Предвид редакцията на закона, действаща от 01.01.2017 г., необлагаеми са:
?паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта (ЗХ) или съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз (ЕС), или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП);
?наградите, които се дават във вид на допълнителна игра или предметна печалба с незначителна стойност от развлекателни автомати по смисъла на ЗХ или съгласно законодателството на друга държава – членка на ЕС, или държава – страна по Споразумението за ЕИП, както и предметните печалби с незначителна стойност от други игри на случайността, извън посочените в чл. 13, ал. 1, т. 20.
Наградите от игри на случайността, които не попадат в цитираните по-горе изключения, представляват облагаем доход по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ. Облагаемият доход в тези случаи се определя по реда на чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ, доколкото наградите не са предоставени от работодател или възложител. На основание чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ предприятието – платец на такива доходи е длъжно да издава за изплатените доходи и удържания данък служебна бележка по образец, която предоставя на лицето, придобило дохода. В съответствие с разпоредбата на чл. 73, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, тези доходи следва да се посочат в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи на физически лица от предприятието – платец на дохода.
Платец на дохода по чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ е лицето (предприятие или самоосигуряващо се лице), което предоставя наградите. В конкретния случай наградите се предоставят от „…“ АД, независимо от факта че за целта се ползват услугите на трети лица (туристически агенции или други юридически лица). Именно „…“ АД определя вида и размера на наградите, както и правилата, свързани с раздаването им. Описаната от Вас организация за раздаване на наградите не променя това обстоятелство, поради което предприятието Ви следва да се третира като платец на дохода по чл. 35, т. 2 от ЗДДФЛ. Съответно задължението за издаване на служебна бележка по чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ и за подаване на информация за този доход в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ е на „..“ АД.
Съгласно чл. 10, ал. 2 и 4 от ЗДДФЛ в зависимост от формата на плащане доходите могат да бъдат парични и непарични, като непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена. Изрично в писмото Ви е уточнено, че наградите, които се предоставят от „…“ АД, са непарични, като една от тях е ваучер за екскурзия.
На основание чл. 11, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ непаричните доходи се смятат за придобити на датата на получаването на престацията, т.е. на датата на получаването на съответната непарична награда от физическото лице. В този смисъл, ако ваучерът за екскурзия е получен от физическото лице през 2016 г., същият следва да се третира като необлагаем доход на основание чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща до 31.12.2016 г. Обстоятелството, че ваучерът е с опция за избор на дата и лицето, което го е спечелило, ще го използва през 2017 г. не променя това данъчно третиране.
Предвид разпоредбата на чл. 10, ал. 4 от ЗДДФЛ непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена. По отношение на понятието „пазарна цена“ ЗДДФЛ няма специална дефиниция, а препраща към нормата на § 1, т. 8 от ДР на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Следователно и за целите на ЗДДФЛ „пазарна цена“ е сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.
Съгласно § 1, т. 62 от ДР на ЗДДФЛ „предметна печалба с незначителна стойност“ за целите на чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ е предметна печалба, чиято пазарна цена е до 30 лв. Предвид цитираните дефиниции при определянето на стойността на наградата, в т.ч. и за да се прецени дали тя е облагаем или необлагаем доход, данъкът върху добавената стойност и акцизите не се включват.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/Г. ДИМИТРОВА/
Изготвили:
Л. Цветкова /отдел ДМ/: ………………………..
Е. Попова /отдел ДМ/: ………………………..’

Оценете статията

Вашият коментар