прилагане разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5-20-00-320/10.09.2014 г.
ЧЛ.44, АЛ. 2 ОТ ЗДДФЛ
В дирекция,,Обжалване и данъчно – осигурителна практика”…е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № …2014 г., относно прилагане разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
Вие сте собственик на недвижими имоти, които отдавате под наем на търговски дружества. Считано от 20.02.1914 г. сте регистрирана по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) като физическо лице.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Кой е задължен за удържането и внасянето на авансовия данък по реда на чл.44, ал. 1 от ЗДДФЛ, при положение, че наемодателя е регистрирано по ЗДДС лице?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросъти относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
От 01.01.2011г. са изменени и допълнени разпоредби в ЗДДФЛ във връзка с определянето и внасянето на авансов данък за доходите от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество. Разпоредбата на чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ предвижда авансовият данък за доходите от наем да се удържа и внася при изплащане на дохода от платеца, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице.
Това означава, че от 01.01.2011г., когато платец на дохода (наемател) е предприятие или самоосигуряващо се лице, авансовият данък трябва да се определя и удържа от предприятието или самоосигуряващото се лице, а когато платецът на дохода е физическо лице, наемодателят имазадължението да определя и внася авансовия си данък.
Размерът на авансовия данък се определя от платеца на дохода като придобития доход, намален с 10 на сто разходи се умножава по данъчна ставка от 10 на сто (чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ). Данъкът се внася от предприятието или самоосигуряващото се лице в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода, като за доходи, придобити пред четвъртото тримесечие на данъчната година, не се удържа и внася авансов данък (чл.65, ал.12 от ЗДДФЛ). Данъкът по чл.65 се внася в републиканския бюджет по сметката на ТД на НАП по място на регистрация на платеца на дохода (чл.66 от ЗДДФЛ).
Съгласно чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
На основание чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ от 01.01.2013 г., предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци (образец 4001). Данъчната декларация по чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ, се подава в срок до края на месеца, следващ тримесечието на внасяне на данъка (чл.56, ал.1 от ЗДДФЛ).
Следователно, в настоящия случай,наемателите (платци на доходи) саюридически лица, поради което са задължени да удържат авансовия данък по реда на чл. 44, ал.1 от ЗДДФЛ.
Следва да се има предвид, че регистрацията по ЗДДС нафизическото лице(наемодател) не променя посочения ред на авансово облагане по реда на ЗДДФЛ. ‘

Оценете статията

Вашият коментар