прилагане разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ и на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ за дейността събиране, временно съхранение и разкомплектов

61/01.06.2009 г.
ЗДДФЛ – чл.13, ал.1, т.2, б.”г”; чл.38; чл.46, ал.1; чл.65, ал.1; чл.66; чл.73
ЗДДС – чл.6, ал.1; чл.8; чл.25; чл.82, ал.1; чл.163а, ал.1 и 2; чл.163б
ЗСч – чл.4, ал.3
Относно: прилагане разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ и на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ за дейността събиране, временно съхранение и разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства /ИУМПС/.
По повод Ваше писмено запитване с вх.№г., Дирекция „ОУИ” гр. Ви уведомява за следното:
Според фактите в запитването, на едноличния търговец /ЕТ/ има издадено Решение на основание чл.42, ал.1 във връзка с чл.12, ал.1, т.1 от Закона за управление на отпадъците /ЗУО/, да извършва дейности по събиране, временно съхранение и разкомплектоване на ИУМПС на отпадъци на обект площадка №1 Център за разкомплектоване на ИУМПС и временно съхраняване на излезли от употреба електрическо и електронно оборудване /ИУЕЕО/. Дейностите, които ще извършва ЕТ са свързани с изкупуване на ИУМПС, разкомплектоването им, продажба на разкомплектованите части втора употреба и предаване на пункт за изкупуване на вторични суровини на отпадъка, който е негоден за продажба. Въпросите Ви са следните:
1. Следва ли да се начисли ДДС при придобиване на металите от разкомплектованитеМПС и на коя дата?
2. Следва ли при изкупуването на ИУМПС да се начисли и удържи данък по чл.38, ал.10 от ЗДДФЛ.
І. По ЗДДФЛ:
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗУО, за извършване на дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране, разкомплектоване, оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъци се изисква разрешение, издадено по реда на чл.37 от ЗУО или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел ІІ от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/. Решенията за извършване на дейности, включващи събиране, транспортиране, временно съхраняване, предварително третиране, разкомплектоване, оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъци, извън случаите на чл.12, ал.2 от ЗУО се издават от Директора на регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/, на чиято територия се извършва дейността с опасни отпадъци, битови, строителни и производствени отпадъци, които нямат опасни свойства – за дейностите по обезвреждане и/или оползотворяване – чл.37, ал.1, т.1, б.”а” и „б” от ЗУО. Видно от запитването, Вие сте приложили копие на Решение №г., издадено на основание чл.42, ал.1 от ЗУО във връзка с чл.12, ал.1, т.1 от ЗУО за срок от 24.04.2009 г. до 24.04.2012 г. от Директора на РИОСВ гр. за извършване от ЕТ дейности по събиране, временно съхраняване и разкомплектоване на ИУМПС на отпадъци.
На основание чл.38, ал.10 от ЗДДФЛ, във връзка с чл.13, ал.1, т.2, буква „г” от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на дохода, придобит от физическото лице при продажба или замяна на движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със ЗУО. В тази връзка и предвид разпоредбите на чл.46, ал.1 и чл.65, ал.1 от ЗДДФЛ, окончателният данък е в размер на 10 на сто от брутната сума, като същият се удържа и внася от предприятието – платец на доход по чл.38, ал.10 от ЗДДФЛ /в конкретния случай ЕТ” ”/, в срок до края на месеца, следващ месеца на начисляването на дохода. За доходите по чл.38, ал.10 от ЗДДФЛ не е предвидено да се издава специален документ на физическите лица, удостоверяващ размера на получената от тях сума и удържания данък. Наред с изложеното следва да имате предвид, че съгласно чл.4, ал.3 от Закона за счетоводството /ЗСч/, предприятията осъществяват счетоводството на основата на документална обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставяне на документи съгласно действащото законодателство.
На основание чл.66 от ЗДДФЛ, данъците удържани от платеца на дохода, в т.ч. и окончателните данъци по глава шеста от закона, се внасят в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/ по мястото на регистрация на платеца на дохода. Също така предвид разпоредбата на чл.73 от ЗДДФЛ, предприятията са задължени да изготвят справка по образец за доходите на физически лица, различни от доходи по трудови правоотношения и пенсии, изплатени през данъчната година. Това задължение се отнася и за доходите по чл.38, ал.10 от ЗДДФЛ, изплатени на местни физически лица. Справката по чл.73 от ЗДДФЛ следва да се представи в срок до 30 април на следващата година в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по място на регистрация на платеца на дохода.
Предвид разпоредбата на чл.52, т.З от ЗДДФЛ за доходите, облагаеми с окончателен данък по чл.38 от същия закон, физическите лица не са задължени да подават годишна данъчна декларация.
ІІ. По ЗДДС :
Данъчното третиране на доставки, свързани с отпадъци е уредено в глава 19а от ЗДДС .
Доставка на стока по смисъла на ЗДДС е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката – чл. 6, ал. 1 от ЗДДС. Услуга по смисъла на закона е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранната валута, изпозвани като платежно средство – чл. 8 от ЗДДС .
Доколкотов запитването не сте описали подробно условията и вида на извършваните от вас дейности, даваме принципно становище на поставените въпроси:
Съгласно чл. 163 а, ал. 1от ЗДДС данъчното събитие на доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2 възниква съгласно общите правила на закона . Видно от приложението , този специален режим се отнася за следните доставки:
– битови, производствени, строителни и опасни отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците ;
– услугите по добив, обработка или преработка на отпадъците, посочени по- горе.
По силата на § 2, ал. 1 от ДР на Закона за движение по пътищата снетите от отчет пътни превозни средства се считат за отпадъци по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците.
1. В тази връзка , ако вие сте получател по доставки на стоки или услуги, посочени в приложение 2 и сте регистрирано по ЗДДС лице, то данъкът е изискуем от вас съгласно чл.163а ал.2 от ЗДДС, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. За правилното определяне на вида на извършваните услуги следва да имате предвид и разпоредбите на пар.1 т.46-48 от ДЗ на ЗДДС, където са дадени определения науслугите, представляващи «добив на отпадъци», «обработка на отпадъци» и «преработка на отпадъци». Начисляването на данъка от получателя се извършва по реда на чл.163б от ЗДДС.
2. Съответно, ако вие имате качеството надоставчик на стоки или услуги, изброени в приложение № 2 , и получателите по тези услуги са регистрирани по ЗДДС лица, данъка няма да е изискуем от вас, на основание чл. 163а ал.2 от същия закон. Документирането напосочените доставки става с издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък се посочва чл.163а ал.2 от ЗДДС. Ако получателите по горните доставки не са регистрирани по ЗДДС лица, данъкът ще е изискуем от вас и на основание чл.82 ал.1 от ЗДДС следва да го начислите и отразите в издаваните от вас фатури.
3. Извън гореизложеното в случаите, когато вие сте придобили «отпадъци» и след обработка от тях сте получили:части, които могат да сеизползват за втора употреба и остатъци, представляващи пак отпадъци- в тези случаине е налице доставка. При последващапродажба на отпадъците облагането на доставката ще е аналогично както описаното в предходнияабзац. По отношение на последващапродажба наполучените части, които не са «отпадъци» ще бъдат приложими общите разпоредби на закона.
4. Аковие извършвате само услуга по разкомплектоване и отделяне на частите за втора употреба и металите за предаване на вторични суровини набракувано МПС/без да ви се прехвърля собствеността върху него/ тогава е налицедоставка на услуга по «добив, обработка или преработка на отпадъци» съгласно т. 5 от Приложение №2 към ЗДДС. За тази услуга данъчното събитие на доставката ще настъпи съгласно чл. 25 от ЗДДС и режимът на начисляване на данъка е същият както посочения в т. 2 .

Оценете статията

Вашият коментар