възникването на право на данъчен кредит при правоприемника при условие, че апортиращите физически лица нямат регистрация по ЗДДС и не са упражнили правото си на данъчен кредит за придобития недвижим

629/15.04.2010
Чл.10 ЗДДС
Чл.60 ППЗДДС
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр….. с вх. № ….., изразявампринципно становище, съобразено с действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В протокол за писмено запитване № …………г. е описана следната фактическа обстановка:
При извършване на ревизия по ЗДДС е установено, че за данъчен период 01.01.-31.01.2010г. „И” АД ползва данъчен кредит по фактура № ………г. и по фактура № ……..г., издадени от „П.Г.С.” ООД. Получатели по фактурите за доставка на недвижим имот са физическите лица М Г К и К Г К, които впоследствие са апортирали придобития имот в ревизираното търговско дружество. На основание чл.10, ал.2 от ЗДДС и в срока по чл.72, ал.1 от ЗДДС ревизираното лице е упражнило право на приспадане на данъчен кредит за начисления при доставката на имота данък върху добавената стойност.
Поставения въпрос е относно възникването на право на данъчен кредитпри правоприемника при условие, че апортиращите физически лица нямат регистрация по ЗДДС и не са упражнили правото си на данъчен кредит за придобития недвижим имот.
По силата на чл.10 от ЗДДС не е доставка на стока, доставката към приобретателя от апортиращия в резултат на извършване на непарична вноска в търговско дружество. В този случай лицето, което получава стоката е правоприемник на всички права и задължения по ЗДДС във връзка с нея, включително на правото на приспадане на данъчен кредит.
В чл.60 от ППЗДДС е указан редът и необходимите документи за упражняване право на приспадане на данъчен кредит за получения от приобретателя актив. Посочената разпоредба визира две хипотези и поставя различни условия, наличието на които е предпоставка за упражняване право на данъчен кредит от лицето, което е придобило актива /виж решения на ВАС № 6356/15.05.2009г. и № 3842/23.03.2010г./.
Първата хипотеза, регламентирана в ал.1 на чл.60 от ППЗДДС е приложима, когато апортиращият – регистрирано по ЗДДС лице е имал право да приспадне начисления му при придобиването на вещта данък, но не го е упражнил по регламентирания в закона ред.Необходимите условия за да бъде упражнено право на данъчен кредит за апортираната вещ от правоприемникаса визирани в т.1 – т.4 на посочената алинея.
Втората хипотеза, регламентирана в ал.2 на чл.60 от правилника е приложима, когато апортиращият не е имал право да приспадне начисления му при придобиването на вещта данък добавена стойност поради това, че не е бил регистрирано по ЗДДС лице иликогато регистрираното по закона лице използва вещта за освободени доставки, безвъзмездни доставки или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност т.е. за доставки без право на данъчен кредит. В този случай за правоприемника ще възникне право на приспадане на данъчен кредит, ако вещта е придобита от апортиращия преди не повече от 20 години от вписването на апорта в търговския регистър и се използва от правоприемника за извършване на облагаеми доставки по смисъла на чл.69 от закона.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че предмет на апортната вноска е недвижим имот, придобит в режим на съсобственост от две физически лица, които не са регистрирани по ЗДДСза периода от датата на придобиване на имота до датата на вписване на апортната вноска. Следователно, за придобития от тези лица имот не е възникнало право на приспадане на данъчен кредит. На основание разпоредбата на чл.10, ал.2 от ЗДДС и чл.60, ал.2 от ППЗДДС, право на приспадане на данъчен кредит за придобития имот може да възникне при правоприемника – АД „И” при условие, че ще използва актива за извършване на облагаеми доставки. За да упражни правото си на данъчен кредит ревизираното дружество трябва да притежава копие на данъчните документи, в които апортиращите физически лица са посочени като получатели.
В процеса на ревизионното производство органите по приходите следва да проверят дали към датата на данъчното събитие доставчикът по сделката е бил регистрирано по ЗДДС лице и съставените от него документи отговарят ли на изискванията на чл.114 от закона.
Отделно от това следва да се установи спазен ли е регламентирания в чл.60, ал.6 от ППЗДДС срок за подаване на опис-образец № 7 към ППЗДДС, както и визирания в чл.60, ал.7 от ППЗДДС срок за упражняване на право на данъчен кредит от ревизираното лице.

Оценете статията

Вашият коментар