прилагане разпоредбите на ЗКПО.

5.Изх. №20-00-125/30.03.2011 г.
По повод подаденото от Вас писмо, постъпило в ДирекцияОУИ ….с вх. №20-00-125/21.03.2011 г., относно прилагане разпоредбите на ЗКПО.
Фактическата обстановка описана в запитването е следната:
Учредено е сдружение между адвокат и адвокатско дружество по смисъла на чл. 52, ал.1 от Закона за адвокатурата.
В тази връзка е зададен въпрос:
При изплащане на дивидент на адвокатското дружество прилага ли се разпоредбата на чл.194, ал.1, т.2 от ЗКПО?
Предвидтака изложената фактическа обстановка, Ви уведомявам че:
Правомощието на НАПда осигурява необходимата информация и да разяснява правата и задълженията на задължените лица се отнася само за техните права и задължения, но не и за тези на други лица, нито за принципно тълкуване на законодателството. Доколкото поставените от Вас въпроси не касаят Вашите права и задължения като задължено лице, а са насочени към проучване на становището на приходната администрация и ползването му във връзка с дейността на други задължени лица, Ви уведомявам, че заинтересованите лица могат да получават становище по интересуващите ги въпроси след като:
-се идентифицират като задължени лица и
-изложат максимално изчерпателно конкретните факти и обстоятелства,
касаещи осъществяваната от тях дейност, и имащи значение за тяхното облагане.
Предвид гореизложеното, при изпращане на писмени запитвания до НАП относно прилагане на данъчното и осигурително законодателство, следва да посочвате името, ЕИКпо БУЛСТАТ и адреса за кореспонденция на дружеството, от името на което поставяте въпроси.
Предвид гореизложеното, в съответствие с относимата нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
Дефиниция на понятието ,,дивидент” е дадена в §1, т.4 от ДР на ЗКПО, съгласно което ,,дивидент” е разпределениетов полза на лице, произтичащо от неговия дял в капитала на друго лице, вследствие на което намалява собствения капитал на последното, включително:
а) доходи от акции
б) доходи от дялове участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции
в)скрито разпределение на печалба.
Не е дивидент разпределението, което съгласно счетоводното законодателство е отчетено при разпределящото лице като разход, с изключение на случаите на скрито разпределение на печалбата.
В разпоредбата на чл.194, ал.1 от ЗКПО е регламентирано, че с данък при източника се облагат дивидентите и ликвидационните дялове, разпределени (персонифицирани) от местни юридически лица(МЮЛ) в полза на :
1.чуждестранни юридически лица, с изключение на случаите, когато дивидентите се реализират от чуждестранно юридическо лице (ЧЮЛ) чрез място на стопанскадейност в страната;
2.местни юридически лица, които не са търговци, включително на общини.
Алинея 2 от същата разпоредба регламентира, че данъкът по ал.1 е окончателен и се удържа от МЮЛ, разпределящи дивиденти или ликвидационни дялове. Данъчната основа за определяне на данъка е регламентирана в чл.197 от ЗКПО, съгласно който данъчната основа е брутният размер на разпределените дивиденти, а данъчната ставка е 5 на сто, съгласно чл. 200 от закона.
При разпределянето на дивиденти за сметка на неразпределена печалба от минали години, следва да бъде приложена данъчната ставка към датата, на която е взето решението за изплащане на дивиденти.
Съгласно разпоредбата на чл.202, ал.1 от ЗКПО, платците на доходи удържащи данъка при източника по чл.194, са длъжни да внесат дължимите данъци, както следва:
1.в тримесечен срок от началото на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивиденти или ликвидационни дялове – в случаите, когато притежателят на дохода е местно лице на държава, с която Република България има влязла в сила спогодба за избягване на двойното данъчно облагане;
2.в срок до края на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивиденти или ликвидационни дялове – за всички останали случаи.
В случай, че бъде взето решение да се изплати дивидент и на участващият в сдружението адвокат- като физическо лице, се прилагат разпоредбите на чл.38 от ЗДДФЛ –за облагането с данък и 73 от ЗДДФЛ – за задължението за предоставяне на информация в ТД на НАП.
Съгласно текста на цитираните норми с окончателен данък се облагат доходи от дивиденти и ликвидационни дяловев полза на местни физически лица (МФЛ) от източник в България, като данъкът се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент (чл.38, ал.1 и 2 от ЗДДФЛ).
Следва да имате предвид, че предприятията платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година (чл. 73, ал.1 от ЗДДФЛ).
Справката се предоставя в срок до 30 април на следващата година на ТД на НАП по място на регистрация на платеца на дохода (чл.73, ал.4 от ЗДДФЛ).

Оценете статията

Вашият коментар