Прилагане чл.128 и 129 от ДОПК във връзка с чл.61н от ЗМДТ

ОТНОСНО:Прилагане чл.128 и 129 от ДОПК във връзка с чл.61н от ЗМДТ

В отговор на направеното от Вас запитване вх.№ …. от 23.06.2011 год. при Дирекция „ОУИ” ….., Ви уведомяваме :
Изложили сте следната фактическа обстановка : За 2010г. на 15.03.2010г. сте подали декларация по чл.61н от ЗМДТ, като сте декларирали в таблица №4 извършване на патентна дейност „търговия на дребно в обекти с нетна търговска площ до 100 кв.м”. В последствие сте установили, че Вие не осъществяватедейност подлежаща на облагане с патентен данък, тъй като въз основа на франчайзингов договор, работите от чуждо име и за чужда сметка. Вашето възнаграждение и приходи са изцяло по договора за франчайз, а не от търговския обект и търговия на дребно. Представяте договор за „търговско сътрудничество” , декларация по чл.61н от ЗМДТ и документи за платен патентен данък. Задавате въпроса:
1.Имате ли право да възстановите патентния данък, който недължимо сте заплатили, след като считате, че неправилно сте подали патентна декларация.?
С оглед на описаното в писмото и след разглеждане на представените документи и като се взеха предвид разпоредбите на ДОПК, ЗМДТ и ЗДДФЛ изразяваме следното становище :
Съгласно разпоредбите на чл.128 от ДОПК, във вр. с чл.4 от ЗМДТ недължимо платени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, наложени от органите по приходите глоби и имуществени санкции, както и суми, подлежащи на възстановяване съгласно данъчното или осигурителното законодателство от Националната агенция за приходите, се прихващат от органите по приходите за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от Националната агенция за приходите. Може да се извърши прихващане с погасено по давност задължение, когато вземането на длъжника е станало изискуемо, преди задължението му да бъде погасено по давност.
Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго. След постъпване на искането по ал. 1 може да се възложи извършването на ревизия или проверка./чл.129 от ДОПК/.
В случая Вие следва да подадете искане до компетентните органи в Дирекция „Местни данъци и такси” Община …… Следва да приложите всички относими доказателства за осъществяваната дейност и подадени данъчни декларации по реда на ЗДДФЛ и ЗМДТ.
Преценката относно факта дали данъка се явява недължимо платен и дали осъществяваната дейност подлежи на облагане с данък по реда на чл.61н от ЗМДТще бъде направена оторганите при съответната дирекция.
При необходимост от методични указания по този въпрос следва да се направи запитване до НАПДирекция „ОУИ” ………., съгласно чл.4 ал.6 от ЗМДТ.

Оценете статията

Вашият коментар