прилагането на данъчното законодателство при благотворителна кампания, организирана от физически лица

Изх. № М-24-36-68
Дата: 28.02.2019 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 2;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 2;
ЗДДФЛ, чл. 50а;
ЗДДФЛ, чл. 52;
Наредба Н-18, чл. 3, ал. 1.

ОТНОСНО: прилагането на данъчното законодателство при благотворителна кампания, организирана от физически лица

Във Ваша молба, постъпила в ТД на НАП …. – офис …, препратена по компетентност в Централно управление на Националната агенция за приходите и заведена с вх. №М-24-36-68/31.12.2018 г., е изложена следната фактическа обстановка:

Организирали сте благотворителна кампания „В помощ за ……“, с цел набиране на средства за лечението на Вашия син. На благотворителен базар се продават играчки и други вещи, дарени от други лица. Всеки, който закупува предмет от базара, е информиран, че платената сумата ще е предназначена за лечение на детето. Мястото, на което ще се продават вещите, е предоставено безвъзмездно от община …..
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Как да бъде организиран базарът по отношение на продажбите на дарените вещи, така че всичко да е съобразено с изискванията на законодателството?
2. Какви са Вашите задължения от гледна точка на данъчното законодателство?

Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище по направеното запитване:

1. По прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
На основание чл. 13, ал. 2 от ЗДДФЛ имуществото, което е получено от физическите лица по дарение, не се смята за доход и съответно не подлежи на облагане и деклариране по реда на този данъчен закон. Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
– пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
– произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
– акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
– движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците.
В конкретния случай сумите, които получавате при закупуване на дарените вещи, не попадат в посочените изключения и съответно са освободени от облагане по силата на цитираните данъчни норми.
Предвид разпоредбите на чл. 52, ал. 2 от ЗДДФЛ и чл. 50а от ЗДДФЛ необлагаемите доходи, както и имуществото, придобито по дарение, не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация, но по желание местните физически лица могат да ги описват в Приложение № 13 към формуляра.

1. По прилагането на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба №Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС), или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка, са регламентирани в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006 г.
С оглед изложеното, когато се извършва продажба на стоки или услуги срещу възнаграждение, заплащано в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, за същата би възникнало задължение за регистриране и отчитане на продажбата на предоставяната услуга чрез фискално устройство.
Същевременно с оглед изложеното в запитването, следва да се отбележи, че дейността по събиране на средства, представляващи дарения с благотворителна цел, които се предоставят от лица в определен от тях размер, какъвто е конкретният случай, не би могла да се определи като търговска дейност, съответно като продажба на стока и/или услуга в търговски обект, респективно тази дейност не би подлежала на регистриране и отчитане чрез фискално устройство при условията и по реда на Наредба № Н-18/2006 г.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/АЛ. ГЕОРГИЕВ/

5/5

Вашият коментар