Прилагането на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)

ИТ-00-28/24.03.2021 г.
чл. 5, ал. 2 от КСО
чл.4 ал.3 от КСО
чл.6 ал.9 от КСО
чл.1, ал.1 от НООСЛБГРЧМЛ
чл.40 ал.1 от ЗЗО
чл.40 ал.5 от ЗЗО

ОТНОСНО: Прилагането на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше запитване с вх.№………., в което е описана следната фактическа обстановка:
През 2020 г. физическо лице е извършвало дейност като самоосигуряващо се лице – за периода 10.02.2020 г. – 20.07.2020 г. и внася задължителни осигурителни вноски авансово върху месечен осигурителен доход, определен по реда на чл. 9, т. 2 от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за 2020 г. в размер на 610 лв.. В запитването си не сте уточнили каква дейност упражнява лицето, а само че за цитирания период е формирал облагаем доход в размер на 24 000 лв..
Считано, от 20.07.2020 г., чрез подаване на декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице (обр. ОКД-5), лицето е декларирало прекъсване на дейността като самоосигуряващо се лице и осигуряването си на това основание.
За периодите 01.01.2020 г. – 10.02.2020 г. и 20.07.2020 г. – 31.12.2020 г. физическото лице е подало декларация обр. № 7 по реда на Наредба № Н-13/17.12.2019г. в сила от 03.01.2020 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица и е внесло здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване. През цялата 2020 г. лицето придобива доходи от наем в размер на 12 000 лв.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Как следва да се разпредели облагаемия доход от дейността като самоосигуряващо се лице и дохода от наем в Таблица 1 и 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход на ГДД по чл.50 за 2020 г.?
2. Как биха изглеждали попълнените Таблици 1 и 2 в конкретния случай?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 5, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване самоосигуряващо се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. Това са: лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители.
На основание чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО самоосигуряващите се лица са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за обществено осигуряване се поражда от наличието на осигурителен доход (чл. 6, ал. 2 от КСО) и осъществяването на трудова дейност. По аргумент от чл. 10, ал. 1 от КСО осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или по чл. 4а, ал. 1 от кодекса.
Тези лица се осигуряват по ред, определен с Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ).
На основание чл.1, ал.1 от НООСЛБГРЧМЛ задължението за осигуряване за самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Съгласно чл.1, ал.2 от същата при започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност самоосигуряващото се лице подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година ( чл. 6, ал. 8 от КСО).
Освен текущо върху „избран месечен доход“ самоосигуряващите се лица формират окончателен размер на осигурителния доход за всяка календарна година въз основа на справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Същия не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд „Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване и в размерите за фонд „Общо заболяване и майчинство“ за самоосигуряващите се лица, които са избрали да се осигуряват в този фонд в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или установения от органа по приходите при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. ( чл. 6, ал. 9 от КСО).
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), е определен в чл. 33 от Закона за здравното осигуряване.
Доходът, сроковете и начините за внасянето на здравноосигурителните вноски на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО е определен в чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО. Съгласно тази разпоредба самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и окончателно върху доходите от дейността и доходите по без трудово правоотношение през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или установения от органа по приходите при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс облагаем доход от упражняване на трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Окончателният размер на месечния осигурителен доход, върху който се дължат задължителни здравноосигурителни вноски, се определя въз основа на данните, декларирани в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО лицата, които нямат доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски на друго основание, и не подлежат на осигуряване от държавния бюджет, дължат здравноосигурителни вноски. Вноските са за тяхна сметка и се внасят до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят, върху месечен осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, които през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, са включени в кръга на лицата, които извършват годишно изравняване на осигурителния доход. Окончателният размер на месечния осигурителен доход, върху който се дължат задължителни здравноосигурителни вноски, се определя въз основа на данните, декларирани в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Основанието за здравно осигуряване на тези лица не възниква въз основа на извършвана от тях трудова дейност, поради което не може да бъде обвързано и отнасяно към периоди на извършване на такава дейност.
От изложеното в запитването е видно, че през шест месеца на 2020 г. лицето подлежи на задължително здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО (10.02.2020 г. – 20.07.2020 г.), а за останалото време същото подлежи на задължително здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. За този период следва да се определи окончателен размер на месечния осигурителен доход съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г.
В разпоредбата на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО няма изрична препратка (аналогична на препратката в чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО) към реда по чл. 6, ал. 9 от КСО. Редът за определяне на окончателния размер на месечния осигурителен доход, регламентиран в чл. 6, ал. 9 от КСО, се отнася само за самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО.
При определяне на годишния осигурителен доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, самоосигуряващите се лица попълват Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход, която се състои от две таблици и указания към тях.
В Таблица 1 се определя окончателният размер на осигурителния доход за ДОО и ДЗПО в универсален пенсионен фонд. В Таблица 2 се определя окончателният размер на осигурителния доход за здравно осигуряване.
Предвид изложеното следва да поясним, че доходите, придобити от наем не представляват доходи от трудова дейност и същите не намират отражение при попълване на Таблица 1 към Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2020 г.
Следователно попълването на Таблица 1 към Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г. за самоосигуряващото се лице ще изглежда по следния начин:

Колона 3 – не се попълва (самоосигуряващото се лице не е получило доходи и не упражнява трудова дейност по чл. 4, ал. 1 и 10 и чл. 4а от КСО).
В колона 4 се попълва осигурителният доход, върху който самоосигуряващото се лице дължи авансово осигурителни вноски за времето от 10.02.2020 г. до 20.07.2020 г. В конкретния случай, осигурителния доход за м. февруари 2020 г. и м. юли 2020 г. ще бъде определен пропорционално на отработените дни в месеца, а именно 457,50 лв. за м. февруари 2020 г. и 344,78 лв. за м. юли 2020 г.. За останалите месеци от периода осигурителният доход който следва да се посочи е в размер на 610 лв. Осигурителният доход трябва да съответства на данните за този доход, подадени с декларация образец №1 или декларация образец №5 по реда на Наредба № Н-13 от 17 декември 2019 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Съответно, при попълването на ред 13 от колона 4 се посочва общата сума в размер на 3 242, 28 лв.
На ред 13 от колона 5 се попълва облагаемия доход от дейността като самоосигуряващо се лице по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО за 2020 г. – 24 000 лв. Този облагаем доход от дейността се разпределя в редове от 1 до 12 на колона 5 като сумата на дохода в ред 13 се разделя на броя на месеците, през които лицето упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице, независимо от броя на отработените през месеца дни – от м. 02 до м.07. 2020 г. по 4 000 лв. (24 000 лв. : 6 м = 4 000 лв. за всеки месец от периода)
В колона 6 се попълва осигурителният доход, върху който се дължат осигурителни вноски, формиран като сбор от сумите на съответните редове на колона 3 и колона 4, на р. 13 – 3 242, 28 лв.
В колона 7 се вписва осигурителният доход за месеца, върху който се дължат осигурителни вноски, образуван като сбор от сумите на съответните редове, вписани в колона 3 и колона 5, на р. 13. Осигурителният доход, вписан в редовете на колона 7, не може да надвишава максималния размер на осигурителния доход за съответния месец. Следователно, в колона 7 облагаемия доход за 2020 г. ще бъде ограничен до максималния размер на месечния осигурителен доход (3 000 лв.) за всеки от месеците, през които е упражнявана дейността или общ размер 18 000 лв..
Годишният осигурителен доход, върху който се внасят окончателни осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблица 1. В конкретния случай разликата от сумите е положителна величина и е в размер на 14 757, 72 лв. (18 000 лв. – 3 242, 28 лв.). Това е годишният осигурителен доход, върху който следва да внесете окончателни осигурителни вноски за фонд ДОО и фонд ДЗПО – Универсален.

Таблица 2:
Въз основа на изложеното, в конкретния случай, Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, се попълва по следния начин:
Колона 3 – не се попълва.
Колона 4 – попълва се доходът, върху който като самоосигуряващо се лице по ЗЗО дължи авансово осигурителни вноски:
– като самоосигуряващо се лице по чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО, за периода от 10.02.2020 г. до 20.07.2020 г., се съобразява размер на осигурителния доход, върху който се дължат авансово осигурителни вноски за здравно осигуряване – 610 лв. на месец.
– като самоосигуряващо се лице по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО – за периода 01.02.2020 г. – 10.02.2020 г. се съобразява размер на осигурителния доход, върху който се дължат авансово осигурителни вноски за здравно осигуряване – 76, 25 лв. (305 лв. : 20 р.д. x 5).
– като самоосигуряващо се лице по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО – за периода 20.07.2020 г. – 31.07.2020 г. се съобразява размер на осигурителния доход, върху който се дължат авансово осигурителни вноски за здравно осигуряване – 132, 61 лв. (305 лв. : 23 р.д. x 10).
– като самоосигуряващо се лице по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО – за периода 01.01.2020 г. – 31.01.2020 г. и 01.08.2020 г. до 31.12.2020 г. се съобразява размер на осигурителния доход, върху който се дължат авансово осигурителни вноски за здравно осигуряване – 305 лв. на месец, общо за периода 1 830 лв. (305 лв. x 6 м)
Тъй като за м.февруари 2021 г. и м. юли 2021 г. лицето се е осигурявало и по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО размера осигурителния доход, върху който се дължат авансово осигурителни вноски за здравно осигуряване следва да се попълни в размер съответно 533,75 лв. и 477,39 лв. за посочените месеци.
На ред 13, колона 4 се посочва осигурителния доход върху който се дължат авансово осигурителни вноски от самоосигуряващото се лице общо за годината – в размер на 5 281, 14 лв.
В колона 5 се вписва облагаемият доход от упражняване на дейност като самосигуряващо се лице по КСО и доходът подлежащ на годишно изравняване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Ако самоосигуряващото се лице е упражнявало трудова дейност на различни основания в колона 5, на ред 13 се попълва сборът от облагаемите доходи за съответните дейности. Облагаемият доход в редове от 1 до 12 в колона 5 се определя като сумата на ред 13 се разделя на броя на месеците, през които лицето е получило доходи в качеството си на самоосигуряващо се лице, независимо от броя на отработените през месеца дни.
В конкретния случай на ред 13 на колона 5 се посочва облагаемия доход от дейността като самоосигуряващо се лице – 36 000 лв. Тъй като по смисъла на ЗЗО лицето е самоосигуряващо се на две основания – по чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО и по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, доходът в колона 5 се разпределя по следния начин:
– като самоосигуряващо се лице по чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО за периода от м.02.2020 г. до м.07.2020 г. се съобразява размер на осигурителния доход за месеца – 4 000 лв. (24 000 лв. разделено на 6 месеца, през които се упражнява трудова дейност, е равно на 4 000 лв. месечно). Този размер на осигурителния доход се преценя при попълването на редове от 2 до 7 включително.
– като самоосигуряващо се лице по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, неосигурено на друго основание и същевременно придобило доходи, подлежащи на данъчно облагане съгласно данните от данъчната декларация, за периода м.01 до 10.02.2020 г. и 20.07.2020 г. до 31.12.2020 г. размера на осигурителния доход за месеца, който следва да се съобрази е 1 500 лв. (сумата формирана от облагаемите доходи, подлежащи на данъчно облагане се разделя на месеците, през които лицето се осигурява на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, независимо от броя на дните през месеца през които се провежда осигуряване на това основание, а именно – 12 000 лв. : 8 месеца = 1 500 лв. на месец). Този размер на осигурителния доход се преценя при попълването на редове 1, 2, 7 -12 включително.
Следователно, за периода м. януари 2020 г. и от м. август 2020 г. до м. декември 2020 г. размера на осигурителния доход за месеца, който следва да попълните в колона 5 е 1 500 лв.
За м. февруари 2020 г. и м. юли 2020 г. размера на осигурителния доход за месеца, който следва да попълните в колона 5 е в размер на 5 500 лв. (4 000 лв. + 1 500 лв.)
За периода от м. март 2020 г. до м. юни 2020 г. размера на осигурителния доход за месеца, който следва да попълните в колона 5 е 4 000 лв.
В колона 6 се попълва осигурителният доход, върху който се дължат осигурителни вноски, формиран като сбор от сумите на съответните редове на колона 3 и колона 4, на р. 13 – 5 281, 14 лв.
В колона 7 се вписва осигурителният доход за месеца, върху който се дължат осигурителни вноски, образуван като сбор от сумите на съответните редове, вписани в колона 3 и колона 5, на р. 13 – 27 000 лв. Осигурителният доход, вписан в редовете на колона 7, не може да надвишава максималния размер на осигурителния доход за съответния месец. Следователно за периода от м. февруари 2020 г. до м. юли 2020 г. същия следва да е 3 000 лв. (6 x 3 000 лв.), а за останалите периоди – 1 500 лв. (6 x 1 500 лв.).
Годишният осигурителен доход, върху който се внасят окончателни осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите от ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблица 2. В конкретния случай разликата от сумите е положителна величина и е в размер на 21 718, 86 лв. (27 000 лв. – 5 281, 14 лв.). Това е годишният осигурителен доход, върху който следва да внесете окончателни здравноосигурителни вноски.

5/5

Вашият коментар