2_ 1337/25.05.2009г.
Наредба № Н-18 на МФчл. 25, ал.1 и ал.3,чл.26, ал.1, т.2и чл. 4, ал.3
Отправили степисмено запитване, в което сте изложили следната фактическа обстановка:
Дружеството Ви има намерение да изгради информационен портал в интернет. В него чрез месечен абонамент различните дружества ще могат да рекламират своята дейност. За целта дружеството има за идея да изгради широка агентска мрежа в цялата страна за набиране на клиенти, които да се включат в информационната система. Ще се сключват договори и клиентите предварително ще заплащат съответния месечен абонамент. Някой от бъдещите Ви клиентите обаче ще са в обекти, отдалечени от банкови клоновеи за тях ще бъде трудно да Ви превеждат парите по банков път.
В тази връзка поставяте следния въпрос: Има ли възможност агентите да вземат пари в брой срещу приходен касов ордер, като в последствие в офиса на дружеството ще бъде бъдат регистрирани на касов апарат съответните суми и заедно с фактурата ще бъдат изпращани на клиента чрез куриер или Български пощи?
Във връзка с поставените в писмото Ви въпроси относно прилагането на Наредба № Н-18 на Министъра на финансите и Закона за данък добавена стойност изразявам следнотопринципно становище:
Разпоредбата на чл. 118, ал, 1 на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта. Съгласно ал. 2 към чл. 118 от ЗДДС фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Прилагането на чл. 118 от ЗДДС, както и условията, редът и начинът за одобряване на типа, за отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация, отчитане и сервизно обслужване, експертизите и контролът на фискалните, техническите и функционалните изисквания към тях, редът и начинът за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на Министъра на финансите от 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Съгласно чл.3 от посочената наредба всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва по банков път.
Разпоредбата на чл. 25, ал.1 и ал.3 от Наредба № Н-18 на Министъра на финанситерегламентира, че независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 – за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането е по банков път, като фискалната касова бележкасе издава при извършване на плащането. Лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка.
Следователно за да съобразите дейността си с изискванията на Наредба №Н-18 на министъра на финансите би трябвало да въведете в експлоатация толкова на брой фискални устройства, колкото ще са Вашите агенти, които ще приемат заплащане за извършваните от Вас услуги в брой, като съгласно разпоредбата на чл.26, ал.1, т.2 от Наредбата фискалната касова бележка, която ще бъде издавана от тези фискални устройства трябва дасъдържа задължително следния специфичен реквизит – текста “БЕЗ СТАЦИОНАРЕН ОБЕКТ“.
Предвид изразеното в запитването Ви затруднение във връзка с организиране на дейността Ви по гореописания начин, разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ Ви дават възможност и да попаднете и сред кръгът на освободените лица от задължението да издават фискална касова бележка, коитое очертан в чл.4 и чл.5 от същата.
Съгласно чл. 4, ал.3 от Наредба №Н-18/2006 г. на МФ не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва следната дейност: продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата, и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г.; изм., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г.);
Следователно, ако се снабдите с билети или други удостоверителни знаци (квитанция, талон и др.) за извършваната от Вас услуга, които отговарят едновременно на следните условия:
?съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност
?съдържат най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата,
?отпечатани са по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г.
тоиздавания от Вас документ ще можеда служи като документ за плащане за извършена услуга, заместващ фискалната касова бележка и няма да е необходимо да въвеждате в експлоатация касови апарати. Ако билетите или удостоверителните знаци за услуги не отговарят едновременно на изброените три условия, заедно с тяхще трябва да издавате и касови бележки от фискално устройство.
‘