прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-00-175
Дата 01.09.2016 г.
чл. 95, ал. 2 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-00-175/27.07.2016 г., относноприлагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Германско търговско дружество ще осъществява извънгаранционна поддръжка на технически и програмни средства по договор за обществена поръчка с българско министерство със срок на действие една година. Дружеството няма клон, офис или място на стопанска дейност в страната. „ХХХ“ ЕООД, като подизпълнител, ще изпълнява част от дейността по договора, като осигурява консумативи за работа на технически средства и осъществява извънгаранционна поддръжка на технически и програмни средства.
Във връзка с изложената фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1.Може ли германското дружество да се регистрира доброволно за целите на ЗДДС в България?
2.По какъв ред германското дружество може да получи служебен номер и какви документи са необходими за това?
3.На какво основание следва да се регистрира по ЗДДС германското дружество и какви документи са необходими за целта?
4.Следва ли представените документи да бъдат легализирани с апостил?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Доколкото зададените въпроси касаят правата и задълженията на трето лице, по отношение на което не разполагате с представителна власт, конкретно становище по запитването не следва да бъде изразявано. В случай, че германското дружество желае да получи разяснение относно правата и задълженията му по българското данъчно законодателство, същото може да отправи собствено запитване като опише максимално подробно релевантната фактическа обстановка, или да упълномощи лице, което да направи това от негово име.
По прилагането на данъчното законодателство в подобни случаи е необходимо да имате предвид следното. Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 5, б. „а“ от Закона за регистър БУЛСТАТ (ЗРБ) на вписване в регистър БУЛСТАТ подлежат чуждестранни юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в страната. При вписването в регистъра Агенцията по вписванията определя единен идентификационен код.
Съгласно разпоредбите на чл. 82 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) регистрацията по реда на кодекса се извършва чрез служебно вписване на данните в регистъра по чл. 81 от ДОПК, въз основа на вписванията в търговския регистър, регистър БУЛСТАТ и други официални (публични) регистри или въз основа на първата декларация, свързана с данъчно облагане или задължителни осигурителни вноски. Чл. 72, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС) установява регистрацията по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) като необходима предпоставка за регистрацията по ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл. 95, ал. 2 от ЗДДС на регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл. 12, различни от тези, по които данъкът е изискуем от получателя.
Процедурата за регистрация по ЗДДС е регламентирана в чл. 101 от закона, а необходимите документи във връзка с регистрацията са посочени в чл. 74 от ППЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК, се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК. ‘

Оценете статията

Вашият коментар