прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 20-00-156/01.07.2013 г.
ЗДДС – чл.41, т.1, б.”а”
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-156/31.05.2013 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
… ЕАД има предмет на дейност: експлоатация на собствени недвижими имоти.
Дружеството възнамерява да започне да организира курсове по математика за подготовка за националното външно оценяване след седми клас.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Как следва да се третира доставката на курсовете по математика, които дружеството възнамерява да организира – като облагаема доставка или като освободена доставка по чл. 41 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.41, т.1, б.”а” от ЗДДС, освободена доставка е предучилищната подготовка и възпитание, училищното или университетското образование, професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, предоставяни от детски градини, училища или обслужващите ги звена по Закона за народната просвета, институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение, доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции;
Видно от цитираната разпоредба, организираните от … ЕАД курсове по математика ще се разглеждат като освободени доставки, когато същите отговарят на посочените в чл.41, т.1, б.”а” от ЗДДС условия.
Доколкото от запитването може да се направи изводът, че дружеството не е учебно заведение по смисъла на чл.41, т.1, б.„а” и б.„б” от ЗДДС, то доставката не следва да се третира като освободена.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар