прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

5-23-22-1688/05.11.2015 г.
ДДС, ЧЛ.69, АЛ.1
ДДС, ЧЛ.74, АЛ.2
ДДС, ЧЛ.75, АЛ.1

В дирекция „Обжалване и данъчно–осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„П..” ЕООД е регистрирано по ЗДДС лице. Основната дейност на дружеството е строителство на жилищни и нежилищни сгради. Дружеството е закупило
бетон от регистрирано по ЗДДС лице, който е вложен в строителството на сграда. Фактурите за покупката са издадени преди регистрацията по ЗДДС на„П..” ЕООД.
Поставеният въпрос е:
Дружеството има ли право на приспадане на данъчен кредит по фактурите, издадени преди датата на регистрация по ЗДДС след предоставяне на опис за наличните активи по чл. 74, ал. 2, т. 3 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, поставените въпроси и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл. 68 – чл. 72 от ЗДДС.
Съгласно общите изисквания на чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките и услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. По силата на посочената разпоредба на чл. 69, ал. 1 от ЗДДС наличието на право на приспадане на данъчен кредит се определя в зависимост от бъдещото използване на получените стоки и услуги.
За да е налице право на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги, същите трябва да бъдат използвани за извършване на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от ЗДДС.
Освен изискването стоките и услугите да се използват за облагаеми доставкиследва да се имат предвид ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит, които са регламентирани в разпоредбата на чл. 70 от ЗДДС.
Съгласно чл. 74, ал. 1 от ЗДДС, право на приспадане на данъчен кредит за налични активи по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч) и получени услуги преди датата на регистрация, има лице, регистрирано по чл. 96,97,98, чл. 100, ал. 1 и 3, чл. 102 или132 от закона.
Разпоредбата на чл. 75, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС регламентира, че правото на приспадане на данъчния кредит по чл. 74 от ЗДДС възниква на датата на регистрация по ЗДДС и се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис по чл. 74, се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.
Правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 74 от ЗДДС възниква на датата на регистрация по този закон. Съгласно чл. 103, ал. 1 от ЗДДС за дата на регистрация се смята датата на връчването на акта за регистрация.
Съгласно чл. 61, ал. 4 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС), правотонаприспаданенаданъченкредитпо чл. 74 от ЗДДС се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванайсет данъчни периода, като съответният документ по чл. 71 от закона (фактура, митническа декларация и др.) се отразява в дневника за покупките за съответния данъчен период.
В разпоредбата на чл. 74, ал. 2 от ЗДДС е посочено, че правото на данъчен кредит по чл. 74, ал. 1 от ЗДДС възниква само за наличните активи към датата на регистрацията, за които едновременно са изпълнени следните условия:
1. налице са изискванията на чл. 69 и 71 от закона;
2. доставчикът е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
3. регистрационният опис по образец на наличните активи е съставен към датата на регистрация по този закон и подаден не по-късно от 45 дни от датата на регистрация;
4. активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижими вещи –до 20 години, преди датата на регистрация по този закон.
От текста на горепосочената разпоредба е видно, че за да ползва право на приспадане на данъчен кредит за налични активи, дружеството следва да е изпълнило изискванията на чл. 74, ал. 2 от ЗДДС. Т.е трябва да осъществява с получените стоки или услуги облагаеми доставки, да притежава данъчен документ за съответната стока или услуга, съответно регистрационният опис да е подаден от лицето не по- късно от 45 дни от датата му на регистрация по ЗДДС.
Ако бетонът е елемент, формиращ себестойността на строителния продукт, който ще бъде предмет на продажба (облагаема доставка), която ще бъде извършена след регистрацията по ЗДДС, съответно обложена с ДДС ще е налице право на приспадане на данъчен кредит по реда на чл.74 от ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК. ‘

Оценете статията

Вашият коментар