прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

5-53-00-208/09.10.2015 г.
ДДС, ЧЛ.21, АЛ. 2
ДДС, ЧЛ.22, АЛ.3
ДДС, ЧЛ.117, АЛ.1
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило писмено запитване, относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„Т..” извършва търговия с килими и подови настилки и възнамерява да внесе стоки от Турция. Транспорта на стоките ще се извърши от турски превозвач.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се състави протокол по чл. 117 от ЗДДС за самоначисляване на данъка за извършената транспортна услуга от турския превозвач?
2. В кои колони на дневника за покупки и продажби се отразява
протокола по чл. 117 от ЗДДС?
3. При закупуване и транспортиранена стоките от страна членка на
ЕС издава ли се протокол по чл. 117 от закона?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и
относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Документиране на получена транспортна услуга,предоставенаотпревозвач,установен,извън Европейския съюз (ЕС):
Място на изпълнение при доставка на услуга се определя съгласно правилата на чл. 21, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС. От съществено значение в случая е какъв е статутът на получателя по доставката – т.е. дали той е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.
Основният принцип за определяне мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стокисполучател – данъчно задължено лице е регламентиран в чл.22, ал. 3 от ЗДДС.
На основание посочената разпоредба, мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки в рамките на ЕС или извън него, предоставена на данъчно задължено лице, се определя по реда на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС.
Съгласно нормата на чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато услугата се предоставя на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката на услуга е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
По смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
Дефинициянапонятието ”независима икономическа дейност”е дадено в чл. 3, ал. 2 от ЗДДС. Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Според изложеното в запитването, ЕТ „Т..” ще внася стоки от Турция, които ще се транспортират от турскипревозвач.
Мястото на изпълнение на посочената транспортна услуга се определя съгласно правилата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и е на територията на страната, където е установен получателя (ЕТ).
Издаването на протоколи за целите на ЗДДС е регламентирано в разпоредбата на чл. 117,ал. 1 от ЗДДС. Съгласно т.1 от същата разпоредба в случаите по чл. 82, ал. 2 от ЗДДС и чл. 84 от ЗДДС регистрираното по закона лице – получател по доставката задължително издава протокол.

В чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС е посочено, че когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от закона. При наличие на условията, посочени в цитираната разпоредба данъка ще е изискуем от получателя по доставката.
В член30 от ЗДДС са регламентирани случаите, при които за доставката на услуги по международен транспорт на стоки, може да се приложи нулева ставка.
С нулева ставка на данъка се облага всяка услуга по транспорт на стоки, когато превозът се извършва:
1. от място на територията на страната до територията на трета страна или територия
или до територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра,
или
2. от територията на трета страна или територия или от територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, до място на територията на страната,или
3. между две места на територията на страната,когато е част от превоз по
т. 1 и т. 2.
Документите, с които се удостоверява извършването на услуги по международен транспорт на стоки, облагаеми с нулева ставка по чл. 30 от ЗДДС са регламентирани в чл.23 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 38б, ал. 1 от ППЗДДС в случаите, когато за доставките, изброени в глава четвърта, данъкът е изискуем от получателя на основание чл. 82 от закона, получателят следва да разполага с относимите към него документи по тази глава, удостоверяващи обстоятелствата за облагане на доставката с нулева ставка.
Следователно разпоредбата на чл. 38б от ППЗДДС регламентира, че обстоятелствата за облагане на доставката по международен транспорт на стоки с нулева ставка, подлежат на доказване от получателя на услугата с визираните в чл.23 от ППЗДДС документи.
Предвид гореизложеното ЕТ „Т..”, като получател подоставката трябва да издаде протокол по чл. 117 от ЗДДС, в който се посочва основанието за прилагане на нулевата данъчна ставка съгласно ЗДДС, иследва да разполага с относимитедокументи, посочени в чл. 23, ал. 1 от ППЗДДС, удостоверяващи обстоятелстватаза облагане с тази данъчна ставка.
На основание чл. 124, ал. 2 от ЗДДСпротоколът по чл. 117, ал. 1 от ЗДДС следва да се отрази в колона № 10 „ДО на получените доставки по чл. 82, ал. 2-5 от ЗДДС” на дневника за покупки за данъчния период, през който е издаден, съответно в колона № 14 „ДО на получени доставки по чл. 82, ал. 2-5 от ЗДДС” на дневника за продажби.
Документиране на получена транспортна услуга, предоставена от превозвач, установен, в Европейския съюз:
Както бе посочено в изразеното по-горе становище, когато получателят е данъчно задължено лице, мястото на изпълнение при доставка на услуга по транспорт на стоки в рамките наЕС, също се определя по реда на чл. 22, ал. 3 от ЗДДСС във връзка с чл. 21, ал. 2 от закона, и то е в България, където едноличния търговец е установил своята независимата икономическа дейност. В тази връзка,на основание чл.117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС и чл. 82, ал. 2 от същия закон, ЕТ „Т..” следва да издаде протокол за начисляване на ДДС със ставка 20%за получената транспортна услуга. Протоколът се включва в колона № 10 – „ДО на получените доставки по чл. 82, ал. 2 – 5 от ЗДДС” на дневниказапокупки, и в колона № 14 „ДО на получени доставки по чл. 82, ал. 2-5 от ЗДДС” на дневника за продажби.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар