прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 20-00-13
20.02.2014 г.
ДДС , чл.13, ал.1
ДДС, чл.117
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. № 20-00-13/08.01.2013 г. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
ООД се занимава с търговия на употребявани автомобили. Автомобилите се закупуват предимно от страните от Европейския съюз.
Юридическо лице, регистрирано в Германия, продава автомобил на регистрирано по ДДС, дружество в Румъния. Издава фактура без начислен ДДС, като счита доставката за ВОП. Румънското дружество от своя страна продава автомобила на физическо лице румънски гражданин, като издава фактура с начислен ДДС запродажбата.
ООДзакупува автомобила от физическо лице – румънски гражданин с договор за покупко-продажба, като регистрация на автомобила в Румъния не е направена. Според регистрационния талон като собственик на автомобила се води – първоначалният собственик – германско дружество.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли ООДда начисли ДДС на основание чл.117 от ЗДДС при покупката на автомобила?
Предвид, изложената фактическа обстановка, въпросъти относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностно придобиване /ВОП/ е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
За да се приложи режимът на ВОП, който е регламентиран с чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, е необходимо да са изпълнени следните условия:
– доставчикът да е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие;
– предмет на вътреобщностното придобиване да е стока, като ВОП включва придобиване право на собственост или друго вещно право върху стоката, както и фактическо получаване на стоката в случаите на чл. 6, ал. 2 от ЗДДС;
– придобиването да е възмездно;
-стоките да са транспортирани до територията на страната от територията на друга държава членка.
Предвид гореизложеното, придобиването на право на собственост върху стока, доставчик на която е физическо лице, установено в друга държава – членка, нерегистрирано за целите на ДДС, не следва да се приема за вътреобщностно придобиване по смисъла на ЗДДС.
В случая, доставчик на автомобила е физическо лице, за което, според наличната в запитването информация, би следвало да се приеме, че не извършва независима икономическа дейност за целите на ДДС. В тази връзка, сделката, свързана с покупко – продажбата на МПС ще е извън предметния обхват на ЗДДС.
Според изложената в писмото фактическа обстановка ООД е придобило автомобил от физическо лице на основание договор за покупко-продажба, аМПС не е пререгистрирано в Румъния. Доколкото свидетелството за регистрация на МПС не е документ, доказващ прехвърляне на право на собственост на автомобила, то би следвало да се приеме, че горепосоченото обстоятелство (липса на регистрация на МПС) е неотносимо към определяне на данъчния режим на доставката.
В случай, че от документите, удостоверяващи правото на собственост на продавача (румънски гражданин) може да се установи по категоричен начин, че физическото лице е собственик на автомобила, и ако това лице не е регистрирано за целите на ДДСвРумъния, би могло да се приеме, че получателяООДне е осъществилвътреобщностно придобиване на МПС. При наличие на посочените обстоятелства дружеството не би следвало да издава протокол по реда на чл.117 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар