прилагането на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № М 20-00-40
10.05.2013 г
ДДС,чл. 45, ал. 5, т. 1
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика”е постъпилописмено запитванеотносно прилагането на разпоредбите наЗакона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Дружество „Е” ООД е придобило в резултат на проведена публична продан през 2012 г. поземлен имот, представляващ част от УПИ и идеални части от право на строеж върху него. За имота има издадено разрешение за строеж от 2009 г., което към момента на прехвърляне на собствеността не е презаверено. Разрешението за строеж е загубило своето правно действие, тъй като в продължение на 3 години не е започнало строителство.
Частният съдебен изпълнител (ЧСИ) не е начислил ДДС при продажбата на имота, тъй като е преценил, че продажбата е освободена доставка и длъжника не е упражнил правото си по чл.45, ал.7 от ЗДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Частният съдебен изпълнител (ЧСИ) правилно ли е приел, че горепосочените доставки са освободени?
2. При продажба на трето лице дружеството как следва да третира тези доставки като облагаеми или като освободени?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите иотносимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Доставките, свързани със земя и сгради са регламентирани в Глава четвърта от ЗДДС. Съгласно чл. 45, ал. 1 от ЗДДС освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда.
Изключение от посочената разпоредба е предвидено в чл. 45, ал. 5, т. 1 отЗДДС, съгласно който разпоредбата на чл.45, ал. 1 от ЗДДС не се прилага по отношение на прехвърлянето на правото на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови.
С приемането на Р. България в Европейския съюз /ЕС/ от 01.01.2007г. правото на ЕС започва да се прилага с приоритет пред националното законодателство. Косвеното данъчно облагане е регулирано в рамките на ЕС с Директива 2006/112/ЕО. Тя няма пряко приложение, но държавите членки са длъжни да създават норми в националното си законодателство, които да съответстват на разпоредбите на директивата. В този смисъл при тълкуване нормите на националното законодателство следва да се изхожда от разпоредбите на директива.
Следва да се има предвид, че според дял ІІІ, чл.12, параграф 1, буква „б” от Директива 2006/112/ЕО, държавите-членки могат да считат за данъчнозадължено лице всеки, който инцидентно извършва някаква сделка, свързана сдоставка на земя за строеж.За целите на параграф 1, буква „б” „земя за строеж“ означава всяка необлагородена или облагородена земя, определена като такава от държавите-членки.
Според член 135, параграф 1 от Директива 2006/112/ЕО, държавите членки освобождават от облагане, посочените в т. „а” до „л” сделки от същия параграф.Сред изчерпателно изброените сделките, които не подлежат на облагане с данък не е визирана сделката със земя за строеж.
От разпоредбата на член 135, параграф 1, буква „к” от Директива 2006/112/ЕО е видно, че относно доставките със земя за строеж е предвидено изключение. Изрично е посочено, че на основание член 12, параграф 1, буква „б” доставките със земя за строеж следва да се облагат с данък върху добавената стойност.
За целите на данъчно третиране по ЗДДСгорепосочените разпоредби от Директива 2006/112/ЕО са транспонирани в ЗДДС чрез разпоредба на чл. 45, ал. 5, т. 1 отЗДДС, съгласно която доставките с урегулиран поземлен имот и части от урегулиран поземлен имот представляват облагаеми доставки по смисъла на чл.12 от ЗДДС.
Видно от изложената в запитването фактическа обстановка, в случая по реда на извършена публична продан дружеството е придобило поземлен имоти идеални части от право на строеж върху поземлени имоти, които са включени в УПИ парцел . Доколкото в случая поземлените имотиса включени в урегулиран поземлен имот , то същите по своя характер представляват „земя за строеж”.
Поради това за посочения в запитването случай при извършване на продажба на части от урегулиран поземлен имотдружеството следва да начислява данък по облагаемата доставка.

Оценете статията

Вашият коментар