прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5_20-00-573/30.12.2015 г.

ЧЛ. 50 ОТ ЗДДФЛ
ЧЛ. 13, АЛ. 1, Т. 2 ОТ ЗДДФЛ
ЧЛ. 33, АЛ. 2,Т. 2 ОТ ЗДДФЛ.
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх./16.11.2015 г., относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
В запитването излагатеследнатафактическа обстановка:
Възнамерявате да закупите от лицензирано дружество или банка златнимонети, излезли от обръщение, които Вие ще съхранявате. Впоследствие бихте могли да продадете монетите на друго физическо лице.
Във връзка с описаната фактическа обстановкапоставяте следнитевъпроси:
1.Следва ли дадекларирате монетите след закупуването в годишната данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ и в кое приложение на декларацията?
2.Подлежат ли на данъчно облагане по реда на ЗДДФЛ доходите отпродажба на монетите на друго физическо лице и кое приложение от ГДД по
чл. 50 от ЗДДФЛ следва да се попълни?
Предвид изложената фактическата обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следнотостановище:
Описаните от Вас монети могат да се разглеждат като финансов инструмент по смисъла на § 1, т. 11 от ДР на ЗДДФЛ.
Настоящото становище е изготвено при допускането, че монетите имат нумизматична стойност като предмет за колекция.
На основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците.
В случай, че лицето не реализира доходи от тази дейност, то тогава не подлежи на облагане по реда на ЗДДФЛ, с оглед разпоредбата на чл. 2 от същия закон. При закупуването на златните монети за лицето не възниква задължение за декларирането им по реда на ЗДДФЛ.
При положение обаче, че от продажба на монети е получен доход, то тогава следва да се има предвид, че реализираният доход от продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети представлява облагаем доход по смисъла на чл. 33, ал. 2,т. 2 от ЗДДФЛ.
В този случай до 30 април на годината следваща годината на реализиране на дохода се подава ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, катосе попълва Приложение №5 (образец 2051) от ГДД, част І, с код за вида на дохода съответстващ на доходи от продажба или замяна на движимо имущество (пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства; произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети).
Облагаемият доход при продажбата или замяната на тези движими вещи е положителната разлика между продажната цена и документално доказаната цена напридобиване. Дефиниция на понятията произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети за целите на данъчното облагане е дадено в § 1, т.10 от ДР на ЗДДФЛ, във връзка с § 1, т. 20, 21 и 22 от ДР на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Scroll to Top