прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

94-00-39
01.04.2013 г.
ЧЛ.43, АЛ.6 ОТ ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика”…. е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. №…. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
Физическо лице упражнява свободна професия – адвокат, като самоосигуряващо се лице. Работи по граждански договор в юридическо лице, което ежемесечно му изплаща дължимия хонорар. От получения доход, се приспадат 40 на сто нормативно – признати разходи (върху авторски възнаграждения) и се внася 10 на сто авансов данък по реда на ЗДДФЛ.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Кой следва да внася авансовия данък- платецът или получателят на дохода?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Данъкът се внася от получателя на дохода по силата на чл.43, ал.6 от ЗДДФЛ в срок до края на месеца следващ тримесечието на придобиването на дохода (чл.67, ал. 1 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г.)
Не се внася авансов данък по чл.43, ал.6 от ЗДДФЛ за доходи, придобитите през четвърто тримесечие на данъчната година (чл.67, ал. 2 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г.).
Съгласно чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ, предприятията и самоосигуряващите се лица- платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци. Декларацията по ал. 1 се подава от физическото лице, придобило дохода, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка (чл.55, ал. 2 от ЗДДФЛ). Декларацията се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци- до края на месеца следващ тримесечието на придобиване на дохода (чл.56, ал.1 от ЗДДФЛ).
Съгласно §60 от ПЗР на ЗИД на ЗДДС (ДВ, бр. 94 бр.от 30 ноември, 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.), по реда на раздел ІІ от глава единадесета на ЗДДФЛ се декларират и данъците, дължими за доходи за доходи, начислени/изплатени до 31 декември 2012 г., подлежащи на внасяне след 1 януари 2013 г., както и данъците, дължими, но невесени към 31 декември 2012 г. За данъците, дължими, но невнесени към 31 декември 2012 г., срокът за подаване на декларацията по чл.55, ал. 1 от ЗДДФЛ е 31 юли 2013 г.
Горепосоченият ред се отнася за облагането на всички доходи на самоосигуряващото се лице, независимо дали те произтичат от дейността, за която е регистриран като самоосигуряващо се лице.
В случай, че изпълнителят (физическото лице) е регистриран като самоосигуряващо се лице (какъвто е конкретния случай), то на основание чл.9, ал. 2 от ЗДДФЛ, същият следва да документира получаването на дохода като издаде първичен счетоводен документ, съдържащ идентификацията по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) на издателя и получателя, предмет и стойностно изражение на стопанската операция. Обстоятелството, че лицето е самоосигуряващо се, следва да се декларира с писмена декларация пред платеца на дохода (чл.43, ал. 5 от ЗДДФЛ).
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар