5_20-00-103/23.03.2016 г.
ЧЛ. 27 ОТ ЗДДФЛ
50, АЛ. 1, Т. 1 ОТ ЗДДФЛ
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх.№…./16.03.2016 г., относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
За дейността си като ЕТ,,…..” физическото лице е ползвало недвижим имот съпружеска имуществена общност. Разкрити са партиди за разходи за ел. енергия и вода на името на едноличния търговец. След преустановяване на дейността на предприятието на едноличния търговец, имотът е отдаден под наем на юридическо лице от името на съпрузите като физически лица. Партидите за ел. енергия и вода не са сменени на името на наемателя, а продължават да се водят на едноличния търговец. Всеки месец се изготвя протокол за префактуриране на разходите на наемателя. Стопанските субекти нямат регистрация по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Как следва да се отчетат доходите от отдаване под наем на недвижимия имот– като доходи на физическите лица (съпрузи) или като приходи от стопанската дейност на ЕТ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Изложената от Вас фактическа обстановка е непълна и неясна – липсва информациядали са приложени разпоредбите на чл. 27 от ЗДДФЛ, именно: включен ли е недвижимия имот (семейна общност) в имуществото на едноличния търговец и дали същият е заведен в счетоводството на ЕТ; какви данни са вписани в издавания от наемодателяпротокол за префактуриране на разходите за ел. ток и вода – на физическите лица или на ЕТ. Предвид изложеното, в настоящото становище ще разгледаме двата случая – когато е приложен чл. 27 от ЗДДФЛ, респ. когато чл.27 от ЗДДФЛ не е приложен.
1. За данъчни цели в чл. 27 от ЗДДФЛ е предвиден специален ред за използване на лично имущество на физическо лице за дейността му като едноличен търговец.
На основание чл. 27, ал. 1 от ЗДДФЛ, физическо лице – собственик на предприятието на едноличния търговец, може да включи в имуществото на едноличния търговец придобити от него движими и недвижими вещи, които:
1. не са в режим на съсобственост, или
2. са част от съпружеска имуществена общност.
В тези случаи съгласно чл. 27, ал. 2 от ЗДДФЛ, вещите (в случая недвижимия имот) се завеждат в счетоводството на едноличния търговец по документално доказаната им цена на придобиване (това е цената, посочена в документа, с който физическото лице е придобило вещта). Като доказателство за обстоятелството, че определени вещи – движими и недвижими, са включени в имуществото на едноличния търговец, следва да бъде съставен протокол, в който се посочва вида на имуществото и цената по ал. 2 (чл. 27, ал. 3 от ЗДДФЛ). В случаите по ал. 1, т. 2 другият съпруг декларира с нотариално заверена декларация съгласието си за включване на вещта в имуществото на едноличния търговец (чл. 27, ал. 4 от ЗДДФЛ).
Следва да имате предвид разпоредбата на ал. 5 от чл. 27 на ЗДДФЛ, според която, ако впоследствие вещтапо ал. 1, бъде изключена от имуществото на едноличния търговец и премине към физическото лице – собственик, за данъчни цели се смята, че физическото лице – собственик на едноличния търговец, извършва продажба на тази вещ по пазарна цена, независимо от обстоятелствата по чл. 13 от ЗДДФЛ. В този случай, облагаемият доход се определя като разлика между:
1. пазарната цена и данъчната стойност – за данъчните амортизируеми активи по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО);
2. пазарната цена и документално доказаната цена на придобиване – за всички други вещи.
В тази връзка, в случай, че са приложени разпоредбите на чл. 27 от ЗДДФЛ, то сумите от отдаване под наем на недвижимия имот са доходи на едноличния търговец и като такива ще участват при определяне на облагаемия доход от дейността на едноличния търговец, поради което следва да се приложи реда на чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ . Доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се декларират в Приложение №2 към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за съответната година.
2. При положение, че в конкретния случай не са приложени разпоредбите на чл. 27 от ЗДДФЛ, т. е физическото лице не е включило в имуществото на едноличния търговец недвижимия имот (съпружеска имуществена общност) и същият не е заведен в счетоводството на предприятието на едноличния търговец, сумите от отдаване под наем недвижимия имот са доход на физическите лица (съпрузи), различни от счетоводните приходи на предприятието на ЕТ и следва да се облагат по реда на чл. 32 от ЗДДФЛ.
Предвид гореизложеното и на основание чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, дваматасъпрузи следвада подадат годишни данъчни декларации по чл. 50 от същия закон, в които да декларират съответната част от придобития доход от наем на недвижимия имот (чл. 53, ал. 1 от с.з.). Доходите от наем се декларират в Приложение №4към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за съответната година.’