5_Изх.№ 94-00-56/22.04.2013 г.
ЗДДФЛ, чл. 29,
чл. 43, ал. 5 и ал. 6,
чл. 55, ал. 1
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …… е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 94-00-56/ 12.03.2013 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Извън доходите от упражняване на адвокатската си професия, самоосигуряващо се лице получава доходи по други извънтрудови правоотношения – за извършени преводачески услуги, както и такива, свързани с квалификацията му на икономист.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Задължено ли e предприятието-платец на доход за извършена от самоосигуряващо се лице (СОЛ) услуга, да издаде служебна бележка на лицето по реда начл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпроса и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В общия случай съгласно нормата на чл. 43, ал. 4 от ЗДДФЛ,когато платец на дохода от стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ е предприятие, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца при изплащането му. Изключение от това правило е предвидено в ал. 5 на чл. 43 от ЗДДФЛ, която дерогира приложението на ал. 4 в случаите, в които лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице (СОЛ) по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода. В ал. 6 на чл. 43 изрично е указано, че когато лицето, придобиващо дохода е самоосигуряващо се и е декларирало това обстоятелство пред платеца, размерът на данъка се определя и данъкът се внася от лицето, придобило дохода.
Когато СОЛ придобие доход от стопанска дейност по чл. 29 (в конкретния случай е приложима втората хипотеза на т. 3 от ал. 1 на този член- за получени възнаграждения по извънтрудови правоотношения), то дължи авансов данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които като СОЛ е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през които е придобит облагаемият доход (чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ). Размерът на дължимия данък се изчислява, като получената разликата се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
Предвид гореизложеното, платецът на дохода за извършваните от СОЛ преводачески услуги, не следва да удържа и внася авансово данък, както и да издава служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ. СОЛ е задълженото лице, което следва авансово да внесе данъка в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. В същия срок лицето следва да подаде и декларация за дължими данъци по чл. 55, ал.1 от закона (образец 4001), съгласно последното изменение на посочената разпоредба, в сила от 01.01.2013 г. (обн. ДВ, бр. 94 от 2012 г.). Декларацията сеподава в ТД на НАП по постоянния адрес на СОЛ, като дължимия авансов данък се внася в републиканския бюджет по сметка на същата ТД на НАП (чл. 57 и чл. 68, ал.1 от ЗДДФЛ).СОЛ следва да декларира пред платеца с декларация в свободен текст, че е самоосигуряващо се лице, като за удостоверяване на изплатения му доход съгласно чл. 9, ал. 2 от с. з.следва да издаде на платеца документ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството (ЗСч).
Предприятието – платец на дохода е задължено да включи в годишната справка по чл. 73, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ данни за размера на изплатеното възнаграждение за извършените преводачески услуги и да идентифицира получателя на дохода с име, ЕГН и с код за СОЛ, като в колоната- „размер на удържания данък” посочи, че такъв не е удържан и впише съответно „0”.
‘