5-94-00-126/18.07.2013 г.
Чл.13, ал.1, т.1, буква ,,а” от ЗДДФЛ
Чл.33 от ЗДДФЛ
Чл.13, ал.1, т.1, буква ,,б” от ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. № …. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
Физическо лице придобива през 2011 г. за 50 000 лв. недвижим жилищен имот, който имот лицето продава през 2013 г. за 60 000 лв. с отложено плащане за една година, считано от прехвърлянето на имота (продажбата). През 2013 г. физическото лице е получило 40 000 лв., а след една година ще получи остатъка от сумата – 20 000 лв.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Облагаем ли е доходът от продажбата на недвижимия жилищен имот, получен на разсрочено плащане,ако за едната сумамежду датата на придобиването и датата на продажбата са изминали три години?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.13, ал.1, т.1, буква ,,а” на ЗДДФЛ,доходите придобити от продажба или замяна на един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването на въпросния жилищен имот и датата на продажбата са изминали повече от три години са необлагаеми.
На основание чл.33, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи. Когато продажната цена се плаща на части в различни данъчни години, за всяка от данъчните годиниоблагаемият доход се определя по формулата указана с разпоредбата на чл.33, ал.7 от ЗДДФЛ.
При положение, че имотът е продаденпрез 2013 г., т. е. преди изтичането на три годишния срокот придобиването на жилището, то частта на придобитият доход от продажбата му през същата година(40 000 лв. ) ще подлежи на облагане, като облагаемият доход ще се формира по реда на чл.33, ал.7 от ЗДДФЛ.
За частта от дохода (20 000 лв.) от продажбата нанедвижимия имот получен след изтичането на тригодишния срок от придобиването му, е приложима разпоредбата на чл.13, ал.1, т.1, буква ,,б” от ЗДДФЛ, поради което същият представлява необлагаем доход по смисъла на цитирания данъчен закон. По аргумент от чл.50, ал.1, т. 1 от ЗДДФЛ този необлагаем доход не подлежи на деклариране в годишната данъчна декларация.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка (и представени документи). В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.
‘
освобождаване от облагане с данък върху разходите на социални разходи за ваучери за храна по ЗКПО.
Изх. № 24-34-572……………..Дата: .…………… .2008 г.Относно: освобождаване от облагане с данък върху разходите на социални разходи за ваучери за храна по ЗКПО.По повод Ваше писмено