прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5- 53-04-51/12.02.2014 г.
Чл.29, ал. 1, т.2, б.,,б” от ЗДДФЛ
Чл. 13, ал. 4 от ЗДДФЛ
Чл. 33 от ЗДДФЛ
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”… е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №…. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
Физическо лице прави апортна вноска в дружество на свое изобретение. Впоследствие има намерение да продаде дяловете си, придобити срещу апортната вноска.
Поставен e следният въпрос:
Приложима ли е разпоредбата на чл.29, ал. 1, т.2, б.,,б” от ЗДДФЛ при продажба на дялове в дружество, придобити срещу апортна вноска-изобретение?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпроситеи относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Според разпоредбата на чл. 13, ал. 4 от ЗДДФЛ, не се определя данък към датата на придобиване на акции и дялове, които са получени срещу направени непарични вноски в търговски дружества. В тези случаи облагането се извършва при евентуално последващо разпореждане с придобитите по този начин акции и/или дялове.
За доходите на местно физическо лице от продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на дружествени дялове се прилагат нормите на чл. 33, ал. 3 и 4 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута се определя като сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, се намали със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив (чл. 33, ал. 4 от ЗДДФЛ).
Предвид нормата на чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ, продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари. При определянето на цената на придобиване, следва да се съобрази нормата начл. 33, ал. 6, т. 9 от закона т.е. цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на имуществото – предмет на непаричната вноска.
Видно от гореизложеното, в конкретния случайразпоредбата на чл.29, ал.1, т.2, б. ,,б” от ЗДДФЛ, според която придобитият от стопанска дейност на физическите лица доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността е неприложима.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар