прилагането на разпоредбите на Закона за коропоративното подоходно облагане (ЗКПО).

23-22-851/25.04.2012г.
ЗКПО, чл. 12, ал. 5, т. 3 вр. § 1, т. 8 от ДР
ЗКПО, чл. 195, ал. 1
ЗКПО, чл. 202, ал. 2, т. 1
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №23-22-851/21.03.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за коропоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
„ЗТИК България” ЕООД е закупило и извършило внос на софтуерни лицензи от ЗТИК Китай, съгласно митническа декларация от 20.02.2012 г. (invoice № ZTEDA1202020084/09.02.2012/т.3 и т.4). Предназначението на софтуерните лицензи е описано детайлно в договор за предоставяне на оборудване и услуги за IPTV проект, сключен между „ЗТИК България” ЕООД и „МН” ЕАД. Съгласно договора, за нуждите на IPTV система, „ЗТИК България” ЕООД доставя закупените от ЗТИК Китай множество SW applications (софтуерни приложения), които най-общо могат да бъдат групирани в следните групи:
1.Операционни системи на CD (твърд диск) – Windows и Linux.
2.Софтуерни приложения от различни производители, включително и от ЗТИК – Китай:
–сървърни приложение и
–абонатски лицензи – файл, сдържащ лицензи за определен брой
абонати.
Всички софтуерни приложения и операционни системи са доставени за настройка и тест на „МН” ЕАД, като краен потребител, и не могат да бъдат копирани, репродуцирани, продавани, наемани или каквато и да било последваща търговска дейност. Могат да бъдат ползвани единствено по предназначението им, за което са доставени в системата за IPTV по Договора за предоставяне на оборудване и услуги за IPTV проект.
Приложени са копия от договора, митническата декларация и invoice фактурата, издадена от ЗТИК – Китай.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли да бъдат обложени с 10% данък при източника доходите от източник в страната на ЗТИК – Китай, съгласно ЗКПО за доставка на софтуерни лицензи на „ЗТИК България” ЕООД?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
Доходите, посочени в чл. 12, ал. 5 от ЗКПО, начислени от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица, са от източник в страната и подлежат на облагане с данък при източника по реда на чл. 195, ал. 1 от закона. За целите на данъчното облагане са дадени определения на съответните понятия в § 1 от ДР на ЗКПО.
По смисъла на § 1, т. 8 от ДР на ЗКПО „Авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио – или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване.
Видно е от цитираната разпоредба, легалната дефиниция на понятието “авторски и лицензионни възнаграждения“ изключва от обхвата на този вид доход плащанията за придобиване правото на ползване на софтуер от местно лице, когато не е обект на търговско използване. Следователно, когато платецът на дохода получава копие от съответната програма като краен потребител, без да са му предоставени правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване, тогава доходът не подлежи на облагане по реда на чл. 195, ал. 1 от ЗКПО с данък при източника.
Според приложения Договор за предоставяне на оборудване и услуги за IPTV проект, сключен на 20.12.2011 г. между „МН” ЕАД (наричан Купувача) и „ЗТИК България” ЕООД (наричан Доставчика), в съответствие с искането за оферта за IPTV от купувача, купувачът възлага договора на доставчика,
(А). Купувачът е ангажиран с разработването на IPTV проект на българския пазар;
(Б). Доставчикът е поел ангажимент да достави изключително иновативна IPTV система и високоефективни мултимедийни услуги с цел да подпомогне купувача в разработването на мултимедийна дейност и приложенията като постигне повишаване на приходите, намаляване загубата на клиенти и запазване на водещата му позиция на българския пазар.
В чл.1. „Общи положения” е посочено: страните имат намерение да сключат този договор, за да се даде възможност на „МН” ЕАД или посочените от дружеството негови сегашни или бъдещи филиали да закупят предмета на договора, както е дефиниран в този договор. Съгласно чл.3. „Доставка” страните изрично се съгласяват, че само „МН” ЕАД, съответно неговите сегашни или бъдещи филиали, имат правото, но не и задължението за закупуване в съответствие с условията и реда изложени тук и че доставчикът има задължението да предостави предмета надоговора/части от предмета на договора, както е дефиниран тук само на „МН” ЕАД, съответно филиалите му, но не и на никоя ТАG компания. „МН” ЕАД, съответно неговите сегашни или бъдещи филиали подават заявки до „ЗТИК България” ЕООД като представител на ЗТИК. Без да накърнява отговорността на ЗТИК рейшън по рамковите договори, „ЗТИК България” ЕООД носи отговорност за доставката и фактурирането в рамките на тази своя правоспособност. Доставката на предмета на договора се извършва DDP („достоверно, мито платено” по условията на Инкотермс 2010) без ДДС.
С оглед изложеното до тук, „ЗТИК България” ЕООД е извършил внос на закупените от китайската компания софтуерни лицензи в качеството му на доставчик по договора, за да ги предостави на МН ЕАД – купувача срещу възнаграждение, съобразно ценовите параметри на договора.
Следователно, за доставчика-вносител е налице търговско използване на закупените софтуерни лицензи, респективно дължимото за тях възнаграждение на ЗТИК – Китай, представлява доход от източник в България, който подлежи на облагане с данък по реда на чл. 195, ал. 1 от ЗКПО във връзка с чл. 12, ал. 5, т. 3 от същия закон. Данъчната основа за определяне на данъка върху доходите по чл. 195, ал. 1 е брутният размер на тези доходи, а данъчната ставка за данъка е 10 на сто. Данъкът по чл. 195, ал. 1 от ЗКПО се удържа от местните юридически лица, които начисляват дохода на чуждестранните юридически лица и се внася от платеца на дохода в срока, регламентиран в чл. 202, ал. 2, т. 1 от с.з.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар