прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).

Изх. №20-00-486/15.10.2015 г.

ЗКПО – чл. 189
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №20-00-486/2015 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
„МП ПЛ“ ЕООД е ползвало преотстъпване на корпоративен данък за 2013 г. на основание чл. 189 от ЗКПО – държавна помощ за регионално развитие за печалбата от извършваната производствена дейност в община с висока безработица. Преотстъпеният корпоративен данък е отчетен в собствения капитал на дружеството.
В бъдеще ръководството на дружеството има намерение да ползва преотстъпване на корпоративен данък, при положение, че Европейската комисия постанови положително становище за съвместимост на разпоредбите на ЗКПО с правилата на ЕС за предоставяне на държавнипомощи за регионално развитие. Дружеството прилага Международните стандарти за финансови отчети (МСФО). Поради промяна в счетоводната политика, дружеството ще спре да отчита преотстъпеният данък в собствения капитал, съответно няма да приложи разпоредбата на чл. 168 от ЗКПО, както и указанията на(МФ), дирекция „Национално счетоводство“, според които преотстъпеният данък се отчита в собствения капител.
По отношение на отчитането на преотстъпен данък, предприятието ще приложи Международен счетоводен стандарт (МСС) 20 „Счетоводно отчитане на безвъзмездни средства, предоставени от държавата и оповестяване на държавна помощ“. Независимо че според МСС 20 държавните помощи, предоставяне като изгоди при определяне на данъчния резултата (вкл. в случаите на инвестиционни данъчни кредити за закупуване на активи, какъвто би могъл да се класифицира преотстъпеният корпоративен данък по чл. 189 от ЗКПО), са извън обхвата на МСС 20, според тълкуванията на МСФО се приема за допустимо прилагането на МСС 20 по аналогия и в тези случаи, тъй като правото за преотстъпване на данък зависи от изпълнението на редица условия, аналогично на безвъзмездни средства, предоставени то държавата. Основавайки се на тези тълкувания дружеството ще приложи МСС 20, избирайки един от двата подхода, регламентирани в стандарта при представяне на безвъзмездни средства, свързани с активи. Прилагането на който и да е от горните подходи ще доведе до отчитане на по-високи приходи или по-ниски разходи за амортизации, съответно до по-голяма облагаема печалба и на практика би довело до облагане на сума равна на преотстъпения данък. При отчитането на преотстъпения данък по реда на ЗКПО и указанията на МФ – в собствения капитал, този ефект се елиминира.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Допустимо ли е да се приложи друг подход, различен от законовия, чрез който дружеството да постигне ефект по отношение на облагаемата печалба, еднакъв с този при лицата, прилагащи подхода, регламентиран в ЗКПО?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Ползването на правото на преотстъпване на корпоративен данък по чл. 184 във връзка с чл. 189 от ЗКПО за извършване на производствена дейност в общини с безработица, по-висока за страната е обвързано с нормативните изисквания, визирани в Глава двадесет и втора „Преотстъпване и освобождаване от облагане с корпоративен данък“ от ЗКПО.
Със ЗИДЗКПО (ДВ, бр.100 от 2013 г., изм. бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) е създаден преходен режим по отношение на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие – параграфи 14-17.
На основание § 15 данъчното облекчение по чл. 184, за което министърът на финансите е уведомил Европейската комисия по реда на чл. 8 от Закона за държавните помощи, представляващо държавна помощ за регионално развитие, влиза в сила след постановяване на положително решение на Европейската комисия относно съответствието му с Насоките за националната регионална помощ за 2014-2020 г. на Европейската комисия. При условие че Европейската комисия постанови положително решение до 31 март 2015 г., данъчното облекчение може да се приложи и за 2014 г. Преотстъпване на авансови вноски за корпоративен данък не се допуска до датата на положителното решение на Европейската комисия. След постановяване на положително решение от Европейската комисия министърът на финансите не следва да изготвя индивидуални уведомления за данъчно задължените лица, прилагащи чл. 184, с изключение на тези, извършващи големи инвестиционни проекти по чл. 189.
От цитираната преходна разпоредба на § 15 от ПЗР на ЗИДЗКПО (ДВ, бр.100 от 2013 г., изм. бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) е видно, че удължаването на срока на данъчното облекчение по чл. 184, във връзка с чл. 189 от ЗКПО, е поставено в зависимост от получаване на положително решение на Европейската комисия.
Към настоящия момент Европейската комисия все още не е постановила положително решение относно съответствието на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие с Насоките за регионална държавна помощ за 2014 – 2020 г., поради което Националната агенция за приходине притежава правомощия да разяснява схема за държавна помощ, която не е одобрена.
При необходимост въпросите могат да бъдат поставени отново от Ваша страна, доколкото същите са налице и след получаване на положително решение относно съответствието на данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие с Насоките за националната регионална помощ за 2014 – 2020 г. и неговия окончателен одобрен вид.

Оценете статията

Вашият коментар