прилагането на чл.13 ал.1 т.1 б.Б от ЗДДФЛ изразяваме следното становище.

Уважаеми г-н …….,
Във връзка с постъпило от Вас запитване в Дирекция „ОУИ” Пловдив вх.№ 94-00-35/07.03.2008г. относно прилагането на чл.13 ал.1 т.1 б.Б от ЗДДФЛ изразяваме следното становище.
Описана е следната фактическа обстановка, а именно : придобили сте право на строеж с Нотариален акт от 1997г. върху обекти два броя гаражи в бъдеща триетажна жилищна сграда. С Разрешение за строеж №130/02.08.99г. на Община ….., Ви е дадена възможност за преустройство на вече изградените гаражи в обект „Книжарница”.През 2000г. получавате Становища от ХЕИ гр……., РДВР ……. служба за противопожарна и аварийна безопасност и Разрешително от Електроразпределение ЕАД гр………, че при строителството на обекта са изпълнени необходимите изисквания.
Акт №15 за сградата е издаден на 21.12.2001г., Удостоверение за въвеждане в експлоатация на строеж ІV категория „жилищна сграда” находяща се в гр……. ул.”…….” №… е издадено на 10.03.2006г.
През 2007г. сте извършили продажба на въпросния преустроен имот.
Интересувате се дали дохода от продажбата ще попадне в условията на чл.13 ал.1 т.1 от ЗДДФЛ.
С оглед гореописаното трябва да имате предвид следното :
В чл.63 от Закона за собственосттае регламентирано, че собственикътможе да отстъпи на друго лице правото да построи сграда върху неговата земя, като стане собственик на постройката.т.е. носителят на правото на строежстава собственик на построеното.
Съгласно разпоредбите на чл.18 от Закона за задълженията и договорите, договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат извършени с нотариален акт. С оглед, на което през 1997г. с описаният нотариален акт вие сте станали носители на ограничено вещно право -право на строеж.
Според чл. 181 от ЗУТ правото на строеж на сграда или на част от нея може да бъде предмет на прехвърлителна или разпоредителна сделка от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж. След завършване на сградата в груб строеж, което се констатира с протокол на общинската, съответно районната администрация, предмет на прехвърлителна или разпоредителна сделка може да бъде построената сграда или самостоятелни части от нея.
По аргумент на чл.181 от ЗУТ правото на собственост върху сграда, построена въз основа на надлежно учредено право на строеж се придобива по реда на чл. 63, ал. 1 ЗС от момента на завършването й в груб строеж.
Предвид описаната от Вас хронология на извършените действия, обектите върху които ви е учреденоправо на строеж са били изградени към 1999г. предвид ,чеВи е издадено Разрешение за строеж №………/02.08.99г. на Община …….., с което ви е дадена възможност за преустройство на вече изградените гаражи в обект „Книжарница”.
Следователно Вие сте придобили и станали собственик на изградените обекти към момента на завършването им в груб строеж, като видно от описаното в писмото и посоченитеиздаденидокументи това не е станало по-късно от 1999г.
Факта, че удостоверението за въвеждане в експлоатация е издадено през 2006г. не влияе на момента на придобиването на собственост върху обекта.
С оглед на гореизложеното, ако през 2007г. не сте извършвали продажба на повече от два недвижими имота,придобитият доход от продажбата на процесния имотще попадне в условията на чл.13 ал.1 т.1 б.Б от ЗДДФЛ. Следователно същият няма да подлежи на облагане, за което е необходимо да знаете че по аргумент от чл.50 и чл.52 от ЗДДФЛ тези необлагаеми доходи не се декларират в годишната данъчна декларация.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ :
/Г. Търновалийски /

Оценете статията

Вашият коментар